Peste Pangasius - ATENTIE!!!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nuschu spune:

De acord cu Vikinga: pestele nu poate "calatori" decat refrigerat sau congelat de-a deptul, sunt masini speciale frigorifice care-i transporta.

Teodora, eu inclin sa cred ca e OK, politica de control al alimentelor a UE e mult mai restrictiva decat in Asia de SE. Am vazut si citit niste rapoarte de la organizatii de protectia mediului...

Tata a cumparat/mancat din cel pescuit in Golful Persic, proaspat si din Marea Rosie (a lucrat in zonele alea), de la pescari.

Fileurile nu au oase. Deci, orice file ati cumpara, nu va avea oase, chiar daca e pangassius, chiar daca e salau (alta solutie buna pentru copii; noi mancam salau cand eram mici, are gust bun, oasele sunt rezonabile; cred ca acum e cam scump, in schimb). Eu as cumpara ceva un pic mai scump pentru copil, decat sa cumpar un peste a carui provenienta n-o cunosc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui Teodora D.

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

glumesc. chiar nu am stiut ca exista o explicatie stiintifica; m-am mirat sincer, cind eram eu si sora-mea mici nu se stia/aplica treaba asta cu omega3. multumesc pt lamurire!

Dar de uleiul de peste pe care il inghiteau cu multa greata bunicii nostri cand erau copii ai auzit?

Nuschu, ce crezi- pangasiusul italian, provenit din pescuit, e OK?


Mda, de asta am uitat, ca pe mine nu a apucat sa ma marcheze, cind eram eu mica aparusera deja niste capsule cu ulei de peste si erau frumoase tare, ca niste margele galbene

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Pana de curand mancam si eu pangasius facut pane, dar ultima data, nu mi-a mai placut. Poate ca m-am plictisit de acelasi peste.

Ma voi duce in hala la Obor sa caut si altceva.

Mersi de informatie, Rufus.

lisaelisa

mami de ingeras dragalas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Cred ca acele persoane care sunt informate ar trebui sa-si exprime o parere aici,UN FORUM PT. COPII.
Daca dati o cautare pe Google veti observa ca acest peste este recomandat mai ales copiilor!
Daca este nociv, anatema PE ACEIA CARE STIU SI NU SPUN!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

F. bun subiectul, chiar ma intrebam care peste ar fi mai indicat ptr copii.
Am o nedumerire legat de ce scrie in articol:

Citat:
Pangas are teeming with high levels of poisons and bacteria. (industrial effluents, arsenic, and toxic and hazardous by-products of the growing industrial sector, polychlorinated biphenyls (PCBs), DDT and its metabolites (DDTs), metal contaminants, chlordane-related compounds (CHLs), hexachlorocyclohexane isomers (HCHs), and hexachlorobenzene (HCB)). The reasons are that the Mekong River is one of the most polluted rivers on the planet and this is where pangas are farmed and industries along the river dump chemicals and industrial waste directly into it.


Dar ati vazut cat de poluate sunt multe dintre apele Romaniei? Pe mine m-a ingrozit reportajul facut de Protv:
http://stirileprotv.ro/video/romania-te-iubesc-ape-otravite/60245985

Deci, ce facem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicia74
Dar ati vazut cat de poluate sunt multe dintre apele Romaniei?
Deci, ce facem?




Suntem patrioti. Poluarea noastra e mai buna ca a lor!

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diablette spune:

Verisoara mea este medic primar Diabet, Nutritie si Boli Metabolice, membru in Societatea de Nutritie din Romania si isi hraneste baietelul cu Pangasius de la varsta de un an. Baiatul are acum 2 ani si jumatate. Pestele acesta nu are nicio problema, este foarte bun pentru copii (si oameni mari, in general ). In schimb, la ea in casa (si la mine de altfel) nu se prajeste nimic, fie ca vorbim de carne, cartofi sau ce se mai prajeste. Si nu ii da copilului mezeluri (crenvursti, salam, parizer), sucuri carbogazoase, dulciuri (in afara de prajiturile facute de ea, in casa, FARA margarina).
Numai bine.

Spuneti NU prajelilor de orice fel, sucurilor sintetice, fumatului, margarinei, FACETI multa miscare, dragoste, fapte bune, acte de caritate, iubiti, iertati, daruiti, hidratati-va corpul si pielea, folositi cosmetice cat mai naturale, mancati ciocolata cu 85% cacao, beti suc proaspat stors de grapefruit si portocale, ganditi pozitiv, nu mai faceti RAU...

SEE no evil, HEAR no evil, SPEAK no evil... DO no evil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Eu nu am inteles un singur lucru : alti pesti de crescatorie nu sunt supusi acelorasi conditii, riscuri si tratamente ? Numai pe Pangasius o cadea boroboata ? Restul sunt crescuti in apa plata, hraniti organic, etc. ? Nu de alta da' e singurul fara oase si eram mai linistita dandu-l copilului...

P.S. Eu luam file proaspat, de pe gheata de la Carrefour, nu cred ca ajungea chiar asa de repede din Asia pana in Buc... si nici foarte ieftin nu mi se parea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

nu stiu daca va mai amintiti ca acum 1 an am postat tot aici,experienta mea neplacuta dupa ce am mancat macrou congelat de la firma copanex,care era infestat cu larve anisakis!!cu cata teama am mai stat atunci,mai ales ca eram insarcinata si mai ales pt ca mancase si baietelul meu de 3 ani!!!asta pt ca o data ingerate,larvele anisakis nu se elimina prin fecale,ci se fixeaza pe peretele abdominal si nu pot fi inlaturate decat daca ti se face operatie pt a ti le scoate!!
din fericire,cred ca pestele a fost preparat termic la peste 60 grade si larvele au fost distruse!culmea e ca il preparasem intr o tigaie de teflon fara prea mult ulei si mi era frica pt ca nu stiam daca se atinsesera 60 de grade in timpul prepararii!
am jurat atunci ca nu voi mai lua niciodata peste congelat.

ei bine,o experienta asemanatoare mi s a intamplat acum cateva zile..am luat peste proaspat,salau,tot pt copilul meu cel mare si cand l a curatat sotul,pestele avea in mate niste viermisori rosii,subtiri cam ca firul de ata.l am aruncat de urgenta,chiar daca dadusem 50 ron pe 2 bucati.
chiar de curand citeam pe un site dedicat pescarilor ca majoritatea pestilor prezinta paraziti intestinali...
gata,de azi incolo spun adio si pestelui proaspat...ii voi da copilului omega de la farmacie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Citat:
citat din mesajul lui vikinga Nici crapul de Dunare nu ajunge proaspat la Oradea ori mai stiu eu unde in Romania, nu-si iau firmele mari riscuri din astea, se stie cit de perisabil e pestele.
Dupa cum da din coada, ai zice ca-i viu...
ei o fi adus cu acvariu'. Acum serios, in bucuresti o mai fi, ca e piata de desfacere mare, dar esti de acord cu mine ca nu se prea poate sti daca e de pe la crescatoriile de peste care aprovizioneaza capitala ori chiar direct de la 200-300km.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput