Peste Pangasius - ATENTIE!!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manon spune:

eu cumpar pangasius file proaspat de la carrefour (l-am incercat si pe acela congelat, parea mai ieftin dar la cata apa a ramas dupa ce s-a dezghetat...). pot sa aleg fileurile care-mi plac daca-l iau direct de pe taraba. n-am avut niciodata probleme, n-a mirosit a altceva decat a peste (poate chiar mai discret decat alte specii) si l-am pregatit fie la gratar (dupa ce l-am tinut cateva ore intr-o marinata din ulei de masline, suc de lamaie, sare, piper si rozmarin), fie pane si chiar rasol (fiert cateva minute langa legumele deja fierte). mie chiar imi place. sigur, l-as arunca daca as avea cel mai mic dubiu legat de culoare, consistenta, miros. intoxicatiile provocate de pestele alterat sunt cumplite dar e imposibil sa nu bagi de seama cand pestele nu e in regula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui avmaria

Rufus, aici in Franta pestele costa in medie vreo 20, 20 si ceva euros kg. PAngasiusul e la jumate. Deci e ieftin (site-ul pe care ai citit aceasta calificare probabil nu era romanesc, ceea ce explica nedumerirea ta). In Ro, fiind de import, o fi clar mai scump decat crapul sau pastravul romanesc, ma gandesc.



Nu, tocmai, eu am zis ca e ieftin. Fileul congelat e 12-14 lei, iar crapul este 14-17 lei (intreg, cu mate cu tot), cel de Dunare si mai scump, pastravul de la 19 lei in sus.
Asta ma mira si pe mine, de ce e asa ieftin? 3-5 euro/kg...cum naiba?
Este adevarat, exista o diferenta intre preturi la pangasius, cel proaspat mai scump, cel congelat mai ieftin...problema e ca naiba stie de unde-l aduce...pe unele scrie, pe altele...
Plus ca, daca consideram ca puiul din gospodarie hranit cu boabe e mai sanatos decat cel de la crescatorie hranit cu concentrate, banuiesc ca ar fi la fel cu pestele pescuit si cel din crescatorie.
Ma rog, chestie de gust...mie nu-mi place.

In ceea ce priveste omega 3 si omega 6, din cate stiu eu se extrag din pestele gras tip somon (pe vremea noastra luam ulei de peste). Pangasius asta, unde are grasimea?

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui musetto

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Ce nu o sa pricep eu in veci este urmatorul lucru: de unde moda asta ca trebuie sa ii dai copilului mic peste. De ce nu pui?



Pentru ca din toate sursele de omega-3 existente, pestele gras este sursa cea mai buna (adica usor de asimilat de catre organismul uman). Iar acizii grasi omega-3 au un rol esential in dezvoltarea creierului copilului.


pai atunci sa facem stocuri de scrumbii de dunare cind e sezonul. si sa cumparam crap fitofag mare, ca si de la ala ti se apleaca de ce gras e
glumesc. chiar nu am stiut ca exista o explicatie stiintifica; m-am mirat sincer, cind eram eu si sora-mea mici nu se stia/aplica treaba asta cu omega3. multumesc pt lamurire!

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

glumesc. chiar nu am stiut ca exista o explicatie stiintifica; m-am mirat sincer, cind eram eu si sora-mea mici nu se stia/aplica treaba asta cu omega3. multumesc pt lamurire!

Dar de uleiul de peste pe care il inghiteau cu multa greata bunicii nostri cand erau copii ai auzit?

Nuschu, ce crezi- pangasiusul italian, provenit din pescuit, e OK?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Compania asta vietnameza exporta pangasius, se poate vedea in link ce autorizatii de funcionare au. Asa trebuie sa aibe toate, daca nu au stiu ca marfa intra direct in carantina.Cineva spune aceleasi lucruri si in primul link de la primul post, la comentarii.Sunt multi pe acolo care au scris despre asta.

http://pangamekong.com/

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

De ce ziceti voi pangasius proaspat ori congelat? Adus din Vietnam nu are cum sa ajunga aici decit congelat, ba chiar dupa prins si curatat e congelat imediat, am vazut si eu un documentar si imi aduc aminte de lazile alea micute de lemn in care e pus si pe urma impachetate lazile in plastic, chiar asa le-am vazut aici la pescarie in spatele tejghelei. Si eu iau peste decongelat cind il fac imediat, dar stiu ca decongelarea aia e facuta in pescarii nu am pretentia la peste proaspat. Eu-s crescuta la Dunare, acum traiesc la mare si prin peste proaspat inteleg numai si numai peste abia prins care nu a fost congelat deloc. Si pe ala il maninci numai de la pescari, strict in zonele unde se pescuieste. Nici crapul de Dunare nu ajunge proaspat la Oradea ori mai stiu eu unde in Romania, nu-si iau firmele mari riscuri din astea, se stie cit de perisabil e pestele. Ok s-ar putea transporta pe bucati de gheata, in masini frigorifice dar nu as fi asa de sigura ca se practica treaba asta prea des. Aici stiu ca se mai aduce peste proaspat pe comanda pt restaurante ori pescarii de fitze se intelege mai scumpe, peste care nu se prinde aici si e adus din halele mari de peste din hamburg.Si treaba asta e valabila pt toate felurile de peste aduse de hat departe, e clar.Pangasius am mai luat si eu, l-am descoperit recent, dar m-am lasat de el. Profesoressa incearca pt copil si un file de somon, facut la gratar sau tigaie ondulata(10 min) ori la cuptorul bine incins(25min), merge cu brocoli fiert si pe deasupra o lingura de sos de smintina cu putin unt si o lingurita de sos de rosii, mai domoleste gustul pestelui si merge la copii. Iei un file mare, gras (cu omega) si frumos, il curati de eventualele oase si daca ii dai din bucata mare riscul sa dai de oase e fff mic, verifici si tu. Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamar78 spune:

Si noi mancam pangasius, mi se pare bun si-mi convine mai ales ca nu are oase. Pana acum am nimerit fileul alb dar ultima data avea o culoare rosiatica. Din siteurile pe care le-ati dat voi pe aici am vazut ca au mai multe culori. Cert este ca fileul alb este mult mai bun, acesta rosiatic nu mi-a placut, avea mai multa grasime. L-am luat de la acelas supermarket dar loturi diferite.
Sincer as lua alt peste, eventual autohton tot asa fara oase dar nu cred ca este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Si noi mancam des pangasius. Si nu mi se pare deloc ieftin (la cel proaspat ma refer). La noi in oars pestele e cu 10 ron mai scump decat la Pitesti de ex. Cel mai des eu iau pastrav.

Nico, mami de Andra si Alex
poze

Poze in concurs Clipe de viata 2008 www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=18" target="_blank">nm1 si nm2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Eu nu prea am mai vazut peste romanesc. Am luat pastrav de la Metro... provenienta Italia.

Si da, ii mai dau copilului cand si cand fishfingers... asta inseamna o data pe luna 2-3 "batonase"... nu cred ca e mai periculos decat acest Pangasius.. dupa tot ce am citit pe aici :((

Ingrid si Cristi 5 ani si 11 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga
Nici crapul de Dunare nu ajunge proaspat la Oradea ori mai stiu eu unde in Romania, nu-si iau firmele mari riscuri din astea, se stie cit de perisabil e pestele.



Dupa cum da din coada, ai zice ca-i viu...

Fetelor, daca vreti peste proaspat si sunteti din Bucuresti, mergeti la Obor, in hala. Sunt sigur ca o sa gasiti ceva sa va placa, fie ca misca, fie ca nu. Astazi erau: crap romanesc si crap fitofag, caras, platica, somn, stiuca, nisetru, salau, pastrav, avat, rosioara, scrumbie...toate romanesti si proaspete, intregi, eviscerate, rondele, etc, diverse marimi, puse pe gheata; unele miscau, altele nu. In afara de asta, normal ca era somon, dorada si altii din alte parti, si peste congelat (de toate soiurile) si icre proaspete de crap, stiuca sau colorate. E o bogatie, nu alta...


RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput