chist intrauterin si sarcina

chist intrauterin si sarcina | Autor: nitzuc

Link direct la acest mesaj

buna, imi cer scuze ca dau si eu buzna asa dar am nevoie disperata sa-mi spuna cineva ca va fii bine. Sunt insarcinata in 6 saptamani si 5 zile, azi am fost la ecograf si mi s-a spus ca pe langa sarcina am in uter si un chist dublu ca marime fata de sarcina, deci bebe ar avea 8 cm si chistul undeva la 15 (daca am inteles bine ca ka cat de tulburata eram nu mai stiu).Nu am avut dureri, nici nu am stiut ca am chist, acum as avea ceva dureri ca la menstruatie. Doctorul zice ca s-ar putea sa fie corpul galben dar nu se pronunta. Cand l-am intrebat ce se intampla daca nu e corpul galben si nu se absoarbe nu a vrut sa imi raspunda, mi-a spus sa fim optimisti. Care optimisti, ca eu umflu perina de plans de cand am ajuns acas de la 4. Mi-a spus ca practic nu mai am voie sa fac nimc, sa stau la pat, mi-a prescris ceva medicamente, dar nici nu m-am putut urni sa vad ce sunt.

A avut cineva un chist asa de mare si sa supravietuiasca bebele? ce o sa se intample daca nu dispare si sarcina evolueaza? Ma gandesc sa merg maine la alt doctor sa vad o alta parere. O ecografie 4D nu m-ar ajuta sa vad daca intr-adevar este chist sau corpul galben?

Sunt disperata, va rog ajutati-ma cu un sfat. Iluzia a durat asa de putin...

va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Draga mea, undeva ceva nu se potriveste. Banuiesc ca de speriata ce esti ai amestecat putin informatiile ce ti le-a dat medicul.
1. bebe nu are cum sa aiba 8 cm la 6 saptamani, banuiesc ca ai vrut sa scrii 8 mm.
2. corpul galben nu are ce cauta in uter, el se afla pe unul dintre ovare, mai precis cel de pe care ai ovulat, si e foarte normal sa fie acolo, iar daca la el se refera dimensiunea de 15mm nu e nimic ingrijorator si se resoarbe cu siguranta. Acuma daca e vorba de 15 cm nu ma pronunt, dar sper ca ai gresit unitatea de masura.
3. daca chiar exista ceva intrauterin pe langa sarcina, ca banuiesc ca totusi ti s-a spus asa ceva, probabil este vorba de un hematom. Asta nu e foarte bine, si de aceea probabil ca medicul e rezervat, dar nici nu inseamna ca vei pierde sarcina.
Asa ca, in primul rand nu mai plange, incearca sa fii calma pe cat posibil. Atasta timp cat nu sangerezi e foarte bine, iar statul in pat e cam singurul lucru pe care il poti face deocamdata. Medicamentele sunt banuiesc suplimente de progesteron (utrogestan sau duphaston), poti sa verifici sa vedem daca am dreptate, daca de asta e vorba acestea ajuta la fixarea sarcinii.
E drept ca nu ar strica o a doua parere. Dar crede-ma (si vorbesc din experienta) la varsta asta a sarcinii cam tot ce poti face e sa iei tratamentul prescris si sa astepti sa vezi cum evoluieaza lucrurile.
Si nu mai te mai gandi ca iluzia a durat putin, deocamdata esti insarcinata si bebelusul tau se dezvolta.
O multime de femei au pb la inceput si nasc bebelusi sanatosi. Sunt de acord cu medicul tau, e mai bine sa fii optimista. OK?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Nitzuc..am vazut din intamplare mes tau..eu am avut la 7 sapt la control cateva chisturi despre care habar nu aveam..unul era imens 7mm,aproape cat sarcina...pe scurt ca perioada aceea a fost cu probleme dar din alte motive,am facut un eco dupa o luna cred ca trecusera vreo 5sapt(nu ai nevoie de 3D sau 4D)nu in stadiul acesta,si am avut surpriza placuta sa descopar ca nu mai exista..doc mi-a explicat ca aceste chisturi luteale se sparg de la sine,nu e nevoie de tratament doar in cazuri extreme cand produc probleme,deci se sparg in timpul sarcinii si o "hranesc" cu progesteron..ele pot aparea in timpul ciclului ,sunt goale,nu contin ovule.sarcina favorizeaza disparitia lor.nu dispera,asculta sfatul doctorului,dc vrei consulta si un altul pt o a doua opinie.mult noroc!

Muffinuta
14+cu leutul meu iubit Nikolai James

Ai reusit?Continua!
Ai esuat?Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu am avut un chist (dermoid) cat un ou mare, cca 8 cm; am scapat de chist la cezariana.



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput