placenta jos inserata

placenta jos inserata | Autor: ionik76

Link direct la acest mesaj

Vinerea trecuta am fost la eco si era totul ok, scapasem si de greturi, iar joi m-am pomenit cu pete maronii si crampe, pe care le-am pus initial pe seama unei indigestii, dar care se pare ca erau contractii de care inca nu am scapat. Bineinteles ca am alergat repede la doctorita, care mi-a facut repede alta eco si mi-a spus ca am placenta jos inserata, acopera colul si din cauza asta sangerarile si durerile. Mi-a marit doza de utrogestan la 6 pe zi, no-spa 3 pe zi si 3 zile de ampicilina ca sa nu se infecteze cumva sangele ramas inauntru si sa ajunga la bb. Si, evident, repaus la pat. Mi-a spus ca nu e chiar de speriat, ca probabil odata cu cresterea uterului, se va ridica si placenta, insa eu imi fac griji. Nu mai sangerez, dar contractii am in continuare, daca ma ridic din pat, sau merg ceva mai mult, si nu prea cedeaza cu no-spa. Am inceput sa iau si scobutil, sa vad daca va avea efect. As vrea sa aflu de la cele care ati trecut prin asa ceva, sunt cumva periculoase pt bb contractiile astea, sau sunt doar un disconfort pt mama? Si e obligatoriu statul in pat, ar trebui sa nu mai merg la serv? Sunt sanse sa duc sarcina la bun sfarsit ? Mi-e teama sa nu se intample ceva cu bb. Voi cum ati procedat? Precizez ca am 17 sapt.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Si eu am avut placenta jos inserata pana prin sapt 20 si un pic, dar dupa-aia s-a ridicat singura.
Acuma cu contractiile, ce sa zic....te dor? Sau doar simti ca ti se intareste si relxeza burta? Daca nu te dor, e normal, daca te deranjeaza atunci trebuie sa faci cat mai mult repaus la pat si sa iei tratament, si da, sunt sanse mari sa duci sarcina la bun sfarsit daca ai un pic grija de tine.
Ce fel de job ai? Daca e prea solicitant, ar trebui sa-l intrerupi, discuta despre asta si cu medicu, cred ca el e cel mai in masura sa-ti spuna daca e momentul sa stai acasa sau nu.
Parerea mea e ca ar trebui sa-ti iei concediu, sa nu pui in pericol bb-le si pe tine.

Poze Diana
Povestea nasterii


de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KLU1973 spune:

La inceputul saptamanii 13 si eu m-am confruntat cu aceeasi problema, cheaguri de sange si dureri de burta. Dr meu mi-a spus ca-i de la placenta ca-i jos inserata si acopera colul. Mi-a dat utrogestan 6/zi, no-spa 3/zi si magne B6 2/zi. Dupa o saptamana de repaus total la pat la o a doua ecografie se pozitionase posterior si dupa cum spunea dr meu era spre bine. Mi-a prescris 2 saptamani repaus la pat.
Bafta, eu cred ca se rezolva cu repaos la pat si cu medicatie.

Klu 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

la ambele sarcini am avut la inceput placenta jos isnerata. dar s-a ridicat. ce sa zic....ai incredere, urmeaza sfatul si tratamentul doctorului...sunt toate sansele ca odata cu cresterea uterului sa se ridice.


anne-marry mamica lui teodor alexandru si 22 cu
burtica si alte pozici pozele mele

NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Aceasi problema o am si eu.Dureri contractii scurgeri, sangerari..
Medicul mi-a zis ca dupa 20 de saptamani poate se rezolva.Deocamdata progesteron injectabil si ce greu il gasesc...repaus adica concediu medical si repaus....
Plus no spa si scobutil injectabil si duphaston trei pe zi...
dar sigur bebe va fi bine...E comoara mea...
toate mamicile

mada 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Hello,

Si eu am avut o hemoragie in saptamana 10, apoi tot felul de scurgeri maro inchis care nu s-au oprit nici pana acum (luni implinesc 12 saptamani). La fel mi s-a zis, ca e placenta inserata si sa stau numai in pat si binecunoscutul tratament: utrogstan si no-spa la dureri.

Vad ca vorbiti de contractii, cum le simtiti? Eu sunt acum super sensibila la mancare si de obicei nu-mi prieste nimic si automat simt niste dureri. Acum ma gandesc ca poate am si eu contractii si le confund cu altceva.

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayda_m spune:

Buna,

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema, placenta jos inserata, acopera colul total.Chiar azi am fost inca o data la dr sa vad in ce stadiu ma aflu si mi-a zis sa-mi iau adio de la serviciu si sa stau cat mai linistita, desi am un job destul de linistit...dar tb sa stau acasa, nu neaparat numai in pat, dar sa ma feresc de frig, sa nu fac efort...sper sa se ridice placenta...dar acum 10 zile era doar partial joasa acum e toata...eu tot mai sper ca se va ridica.Mi-a dat tratament utrogestan 6/zi, nospa 3/zi si mai nou gynipral 1/6 ore..
Acum am 19 sapt si 4 zile...
Va pup si sa fie bine

Ayda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya25 spune:

Aveti toate sansele sa se ridice placenta. Eu inca la 27 de saptamani o aveam totala (acoperea colul). Ca apoi sa inceapa sa se ridice iar acum s-a departat f bine de col si mi s-a zis ca nu mai prezinta pericol.
Repaosul e regula in aceasta situatie, eu am stat la pat toata sarcina pt ca si eu am tot avut sangerari, apoi contractii dureroase. Fara repaos total (si ajutor de la DD nu ajungeam aici).
Va doresc numai bine si sa aveti grija de voi si de copilasii din burtica.

Maya 36+
http://bd.lilypie.com/CHzwp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionik76 spune:

Sangerari din fericire nu mai am, insa am avut vreo 2 zile crampe abdominale despre care nu stiu daca au fost contractii sau doar ceva pe la intestine, pt ca aveam si o forfoteala continua in burta, Poate vi se pare ciudat, dar chiar nu stiu cum sunt contractiile dureroase, pt ca la prima sarcina am avut doar nedureroase, mi se intarea din cand in cand burta. Sper sa fi fost doar un fel de indigestie, pt ca vad ca mi-au mai cedat dupa ce am luat scobutil.
Despre repausul la pat nu stiu ce sa zic, daca ar fi dupa doctori ar trebui sa stau de pe acum in medical si la pat, dar nu prea am posibilitatea asta, mai am o colega care trebuie sa nasca din moment in moment, dar n-ar fi asta problema, ci banii. Am si un serv aiurea, stau toata ziua pe scaun, la calc si pozitia asta stiu ca e daunatoare. Probabil ca daca o sa continuu sa nu ma simt bine, imi voi lua concediu medical. Nici acasa nu prea pot sa stau intruna in pat, ca mai am un nazdravan de 2 ani jumate si e cum mai rau la varsta asta. Dar sper sa ne ajude DD sa fie bine, mai ales ca il simt pe bb si imi creste inima si parca imi revine speranta cand ii simt miscarile firave.

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Girls,

Revin cu o intrebare, va rog! Cum simtiti contractiile?

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayda_m spune:

Raluca, la mine contractiile sunt ca si cum mi se pune carcel pe uter, se intareste tot dar nu ma doare....si in cateva sec isi revine...de obicei am contractii din astea nedureroase cand stau intinsa...

Ayda19+

Mergi la inceput