Apocalipsa (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Istoria nu se face cu "daca". Eu ma gandesc ca aparut religii pt. ca oamenii au capacitatea de a fabula, au imaginatie, au si o frica fireasca de ceea ce nu cunosc ... iar unii s-au prins repede ce potential de manevrare poate reprezenta exploatarea inteligenta a combinatieid e mai sus.
Sper ca si cei credinciosi sunt de acord ca poti fi OM sau NEOM indiferent cat de credincios, semi-credincios, semi-taeu sau ateu te afli.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Citat:
Belluci, eu chiar cred ca exista pacate mari si pacate mai mici. Una e sa scuipi omul si alta e sa-l omori. Si m-am referit la faptul ca in viziunea crestina, ateii se duc in iad indiferent de faptele lor, pe cand crestinii cat de pacatosi ar fi mai au o sansa la mantuire


Da pt noi oamenii exista pacate mari/mici. Dar in fata lui Dumnezeu nu exista pacat mare/mic. Daca nu ne cerem iertare lui Dumnezeu pt pacatul nostru mare/mic....putem sa ne luam adio de la Rai.
NU NU NU! Ateii pacatosi si crestinii pacatosi sunt egali in fata lui Dumnezeu. Daca esti pacatos, esti pacatos....si gata! Dumnezeu nu se uita la ce culoare avem, ce masina, cati copii, etc...Toti avem o sansa, dar conteaza daca profitam sau nu de ea.

Credca esti obisnuita cu "preferinte/preferati". Tata lu ala e "cucu" primeste 10 chiar daca nu merita. Pt Dumnezeu nu e asa....



Gabi, nu o sa sar niciunde....stai linistita...ti se pare doar
Vezi in Eden era perfect, pana a devenit Eva pofticioasa...
Uite cum e viata fara Dumnezeu ?
Eu credca e important sa avem un Dumnezeu, si credca totul ar fi mai bun, daca am sti sa facem diferenta (cu adevarat!!!) intre bine si rau. Cateodata ne mai inselam...asta e. De fapt suntem inselati...

In rest....nush daca are rost sa comentez din Biblie. Nope...

Sa sti ca e o provocare sa fi crestin. Pt mine e. Mai ales ca nu ma complac oricum.
Nu e usor sa fi crestin, dar primesc putere de sus ca sa merg mai departe. Nu-mi place sa stau, si nu-mi place sa ma uit in urma, si nu vreau sa ma intorc. Vreau sa lupt pt sufletul meu, si vreau sa fiu altfel... Sper sa fiu altfel.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

BeLucci, pentru mine ar fi foarte interesant si util in acelasi timp sa aflu comentariile unui credincios despre Biblie. Eu am inteles sensul biblic al evenimentelor, am vazut filme si stiu intelesul sacrificiului lui Dumnezeu pentru pacatosii muritori. Numai ca nu le pot compila prin gandirea mea rationala, atat.

Pe undeva insa, mie mi se pare ca exista ceva contradictoriu in postarile tale. Daca nu e asa, te rog sa ma ierti, eu asa am inteles. Iata:

" Nu ai inteles... Pe mine nu religia ma face sa ma simt vinovata cand jignesc sau fac rau cuiva....
Constiinta mea ma face sa ma simt vinovata."

Si apoi:

"Eu cred ca e important sa avem un Dumnezeu, si cred ca totul ar fi mai bun, daca am sti sa facem diferenta (cu adevarat!!!) intre bine si rau."

Parerea mea este ca un om cu capul pe umeri, indiferent daca crede sau nu intr-o divinitate, stie sa deosebeasca binele de rau, stie cand face o greseala sau jigneste. Poti sa iti ceri iertare celui de langa tine si sa iti recunosti greseala si daca nu crezi in Dumnezeu. Atat doar ca nu iti ceri iertare fata de Cel de Sus, El nu iti va ierta pacatele, greselile si vei ajunge in iad...eu asta vad diferenta intre un necredincios si un cerdincios. Adica cei de pe pamant ma vor ierta, insa nu si Cel de Sus...eu in momentul de fata, ca atee, simt ca gresesc sau pacatuiesc fata de oameni, de cei alaturi de care traiesc si convietuiesc. STIU ce inseamna iertarea LUI teoretic, practic insa nu o simt. DAR ii inteleg pe cai care pot simti asta, tot respectul ca au ajuns acolo.


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Mihaela in primul rand sa sti ca mi-ai captat atentia pret de o ora. Felicitari pt hobby si calator de profesie. M-am simtit de parca as fi fost cu tine, asa fain ai povestit.[flo


Chiar daca stiu cele 10 porunci, fac diferenta intre bine si rau, totusi nu am putut multi ani sa iert pe cineva.
Stiu, nu a fost bine. Dar tot timpul gaseam explicatie la gestul meu.
Si erau argumente ff convingatoare.

A venit si ziua cand Dumnezeu ma constientizat ca nu este bine ce fac, si nu am nici o scuza la atitudinea mea. Eu stiam asta dinainte dar nu vroiam sa accept. Cand simti prezenta lui Dumnezeu, nu mai esti tu, te vezi altfel...

Poti sa fi religios dar nu practicant, si e periculos aici.
Trebuie sa fie si Dumnezeu care sa te constientizeze de anumite fapte la care gasim scuza.

Imi este putin greu sa comentez pe un text din Biblie. Adica am devenit mai reticenta.
Dar daca vreodata ai vreo nelamurire si voi putea sa-ti dau o parere ...cu mare drag!

Cel mai mare dusman este E-ul. Cu asta trebuie sa luptam in fiecare zi...cu noi insine. Noi suntem responsabili pt alegerile si deciziile noastre. Nu Dumnezeu, nu ceasul rau, nu pisica neagra...etc

Iti doresc sa il simti pe Dumnezeu! Este un sentiment unic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Belluci, ai spus "Ateii pacatosi" - asta ar insemna ca exista si atei fara pacate? Ca doar fiind ateu infaptuiesti pacatul cel mare de a nu crede in nenea cu barba alba.Banuiesc ca un ateu pacatos e pedepsit si mai aspru, odata ca e ateu si o data ca e pacatos.
Si daca numai ateii pacatosi merg in iad atunci ceilalti atei ce fac, ca doar sunt atei deci pacatosi...

Mie imi plac cele 10 porunci(oare de ce 10 si nu mai multe, exista tot felul de delicte pe lumea asta, numai astea 10 conteaza, asta le face pe celelalte ok pt ca nu sunt in lista de 10?De fapt delicte grave precum, genocidul, violul, incestul, sclavagismul sunt mereu prezente in biblie deci acceptate).
Printre ele sunt niste porunci extrem de lumesti, sa nu furi, sa nu ucizi, sa nu ravnesti la lucrul altuia...nu vi se pare ca au fost inventate tocmai ca sa ii protejeze pe cei ce le-au inventat? Mi se pare un mecanism de autoaparare a lor si a bunurilor lor, ceva de genul, daca le spunem astora ca sunt pacate sigur nu le vor face ca se tem de iad. Mie imi pare ca au fost introduse de cei bogati pt cei saraci.
Cred ca se intelege de aici ca nu cred in toata tarasenia cu Moise si tablele pe munte Sinai care, foarte convenabil, au disparut in timp :) .Oare de ce nu s-a aratat D-zeu la toti cei prezenti acolo?De ce unei singure persoane? Oare nu facea mai mare impresie daca toata lumea il vedea?

Parerea mea e ca din cauza asta pierde religia teren serios, totul in biblie e confuz, e ascuns, sunt mii de interpretari, totul se contrazice(vezi vechiul testament vs noul testament), se desprind mereu tot felul de secte care sustin ca ei detin adevarul...cum naiba sa crezi in toate astea si sa o mai si spui tare?

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci
Da pt noi oamenii exista pacate mari/mici. Dar in fata lui Dumnezeu nu exista pacat mare/mic. Daca nu ne cerem iertare lui Dumnezeu pt pacatul nostru mare/mic....putem sa ne luam adio de la Rai.
NU NU NU! Ateii pacatosi si crestinii pacatosi sunt egali in fata lui Dumnezeu. Daca esti pacatos, esti pacatos....si gata! Dumnezeu nu se uita la ce culoare avem, ce masina, cati copii, etc...Toti avem o sansa, dar conteaza daca profitam sau nu de ea.

OK.
Dar exista crestini fara pacate?
Si daca da, exista atei fara pacate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Dar exista crestini fara pacate?
Si daca da, exista atei fara pacate?


nu.
nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

BeLucci, multumesc mult .
Iti inteleg punctul de vedere, inteleg cum ai ajuns tu sa-L cunosti si simti.

Blackpantero, pai Moise a fost cel ales...oamenii au fost rai si pacatosi chiar de la inceput, de la Adam si Eva. Nu putea sa se arate tuturor, pacatosii trebuiau sa-l creada pe Moise, la fel cum au trebuit apoi sa-l credea pe Isus.
Eu insa am o mare dilema...in VT scrie ca DD a creat omul dupa chipul si infatisarea lui. El a dat primele exemple de rautate, protectionism genocid...ce astepta de la oameni atunci? Unde e bunatatea si marinimia lui? Cred ca ma invart in jurul unor lucruri mult prea mici si prea simple, ceea ce urmeaza Genezei e mult mai adanc si mai complicat...in fine...

Pai ateii ce pacate sa mai faca? Ei sunt prin definitie pacatosi in fata Domnului. Indiferent de comportamentul lor pe pamant, tot iadul ii paste...


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro
Mie imi plac cele 10 porunci(oare de ce 10 si nu mai multe)


Probabil deoarece:


Cica umbla Dumnezeu pe Pamant cautandu'si un popor ales.
Da prima oara de egipteni:
- O slavit fi, Popor Egiptean v'am adus poruncile. Ascultati'ma!
-Nu multumim. Poate altadata.
Urmatoare intalnire esueaza similar:
-O prea-marite Popor Fenician am venit sa va dau poruncile.
{zambete si chicoteli}
Ultima incercare, ultimul trib:
-O poporul meu ales, Popor Evreu va dau voua poruncile Mele!
-A....da' cat costa?
-Cat costa? Nu costa! E gratuit!
-Bine atunci da'ne 10!


Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Da, da Xeno :)

Pai Mihaela, eu asta ma intreb, de ce e mereu o persoana care vede, aude? Niciodata nu am vazut scris ca D-zeu s-a aratat orasului intreg. E mereu o persoana, undeva pe munte, ascuns, unde nu poate vedea nimeni. E extrem de simplu de inventat atunci, nu ai martori la chestiile ce le debitezi si cu putin noroc esti crezut, in cazul de fata de milioane de oameni.
Cum naiba pot oamenii sa creada in Joseph Smith de ex., inventatorul mormonismului. La fel si el, singur, D-zeu s-a aratat si i-a dat tablele cu instructiuni pe care el l-a interpretat/tradus. BTW nenea Smith asta era si analfabet. Ma intreb cum traduci ceva dintr-o limba in alta daca nu stii limba respectiva si nici macar sa scrii/citesti engleza nu stii.

Si ma mai intreb de ce naiba se arata D-zeu oamenilor ca sa le spuna sa inventeze religii??? Care e scopul inventarii religiilor?De ce nu altceva? Sa ne spuna sa fim mai buni, mai toleranti etc.Oare poate din cauza ca cei care pretind ca vb cu D-zeu nu ar putea scoate nici un ban din asta?
As vrea sa stiu vreun exemplu de om caruia D-zeu i s-a aratat si care nu a devenit mult mai instarit decat a fost inainte.Pana acum toate bisericile sunt bogate pt ca enoriasii cotizeaza.Oare credinta nu ar trebui sa fie gratis?Oare nu s-ar putea intalni lumea inafara cladirilor poleite cu aur?Si oare fara cotizatie nu sunt valabile rugaciunile?


Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput