Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 (24)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

lorelay, pe prima pagina la fiecare capitol apare explicatia cum sa-ti faci semnatura. Daca nu e suficient de clara intreaba.
roxy, bine ai venit!!!! Sa ai o sarcina usoara si bebelus sanatos. daca vrei sa apari in listuta de pe prima pagina sa ne dai datele.

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Legat de subiectul propus eu sunt decisa sa se recolteze celule stem la fetitele mele. Poate acum nu s-au facut multe descoperiri, dar pe viitor..... Eu ma intreb daca la fiecare fetita trebuie sa i se recolteze si cred ca da, dar sigur voi intreba cand va fi cazul.

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Clar ca si eu voi recolta aceste celule. Mi-a parut rau ca dupa 2 luni, de la nasterea lui marco au aparut si in Tm, si nu am avut posibilitatea. acum nu o ratez, sincer.
Muffi bine ca ai aaprut, asa rapida, ca o cometa. fugi la frigider si odihna placuta.
Pe mine de la inceput m-a programat dr. la eco tot la 4 sapt, adica odata/luna. Asta ca nu au fost probleme.
cred ca doar in ultimul trim., voi merge mai des.
Moni chiar la gemeni cum e cu cordonul ombilical? e cate unul pt. fiecare bb? sper sa nu intreb o prostie, dar chiar nu m-am gandit si interesat pana acum. sunt in acelasi sac amniotic, nu?

_
Gio18+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Gio, la mine e cazul cel mai bun , adica cu mai putine probleme, pentru ca puiutii mei nu au nimic in comun, decat faptul ca sunt de la aceeasi parinti si stau impreuna in burtica . Au placente diferite, fiecare in saculetul ei, cu cordon ei ombilical. E ca si la tine, dar X 2. Sper ca nu si kilogramele in plus

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

andreea c, si eu tot crema de aia de la Palmer's am si imi place, oricum depinde f. mult de tesuturi, nu cred ca nici o crema face minuni.
Me mi-a recomandat de vreo luna un complex de vitamine cu fier (Ferranina complex ii zice), nu are atat de multe chestii ca Materna (pe care nu o suportam), si acum mi-a zis sa iau si Calciu. Am mai citit ca cel putin in trim. 2 calciul e foarte bun, sprea sfarsit unii zic ca poate da contractii.
Nu stiam ca BioMarin ala contine Omega 3, dar acum ca a zis Anca, sustin si eu ca am citit ca se recomanda Omega 3/untura de peste mai ales in ultimul trimestru cand se formeaza cele mai multe terminatii nervoase etc. Unii iau inca de la inceput, si nu stiam ca si in timpul alaptatului. Atentie ca am mai citit ca uleiul de peste asta, cum contine multa vitamina A, trebuie sa fie extras de oriunde dar nu fin ficat de peste, adica sa fie BETACAROTENA si nu RETINOL (astea sunt cele 2 forme de vit.A), deci trebuie intrebat inainte de a cumpara.

Despre mailul comun: nu stiu cum sa facem, dar ar fi f. bine cand trimitem pozele, macar una sa ai aiba numele real si nick-ul si pe masura ce se aduna le putem pune pe un server, la fel, cont si parola comuna.

Bine ai venit, iriroxy30


mQQm, merci, cu tutorialele de make.up io nu am luat-o prea devreme, hehe, dar vad o garamada de tipese de varsta fiicei tale care au o dexteritate si "picteaza" atat de frumos! Are ce invata de pe acolo, mai ales daca e "into". Si de la ce te iau ametelile astea? Io cand ma simteam asa slabita bagam ceva dulce si de obicei imi trecea. Poate nu dormi destul (ca mine ) sau ai ceva anemie, ai verificat?

Hai va pup!

18+


"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Am intrat repede inainte de somnic...Moni,merci ma bucur,ai dreptate in legatura cu Elena si nu numai...sa vezi ce ras dc leutul meu se transforma in fecioara!..dar e multa vreme pana atunci,eu nu le am cu zodiile,stiam ca mama este nascuta pe 21august,leoaica si ama avut senzatia ca si copilul meu va fi la fel..om vedea..Moni,cat dde des mai faci acum eco,scriam pe mine m-au programat peste 5sapt,mi se pare o imensitate..m-am speriat iar cand citesc chestii negative..stii la ce ma refer..din cauza asta mi-a si fost greu sa subscriu..pupici la toate trei..

fetelor,noapte buna va doresc!

Muffinuta
13+cu leutul meu iubit Nikolai James

Ai reusit?Continua!
Ai esuat?Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Moni am inteles. Pai in cazul asta, cred ca trebuie sa recolteze de la fiecare fetita celule stem.
Iriroxy bine ai venit. sarcina usoara si un bb sanatos.

cred ca ma bag si eu la somn, tocmai am mancat o conserva de ton si noiste tartine cu pasta de masline si acum sunt plina.
si noapte buna.

_
Gio18+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Fetelor, am facut un cont comun pe webshots, incerc sa descarc pozele de pe gmail si sa le pun acolo cu nume si nickname, la unele nu stiu exact, mai ales unde are multe reply.uri, va rog sa nu o luati persoanal.... cine nu se vede pe webshot, PLS.... sa urcati voi pozele. Ok?

Detalii pe mail.

18+


"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Buna seara!

Am fost si eu la dr. azi. Totul bine si frumos. Eram ingrijorata cu contractiile mele dureroase, dar colul e lung si inchis. Bb e bine, creste - are 400 g si e marisor de 21 sapt. L-a alergat pe doctor si nu l-a prea lasat sa il masoare. Se vedea cum inghite lichid si se tot freca la nasuc . Am surprins o imagine superba pe monitor cu o talpita perfecta . Peste doua sapt. ma duc si la eco morfofetala de trim. II si de acolo o sa vin sigur si cu poze.

Sper sa imi fac timp in week-end-ul asta sa va mai citesc, ca iar ati trecut la un nou capitol si eu sunt in urma .

Pupici si noapte buna!


Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

Salutare dragi mamici,

ALINUTZA 1181 - M-am cutremurat si infuriat in acelasi timp cind ti-am citit povestea. Este inadmisibil si totusi, astfel de lucruri se intimpla. Asta ma doare cel mai tare, ca in tarisoara asta a noastra numita Romania, exista lege doar pe hirtie. Ar trebui trimisi la puscarie si scosi din spitale astfel de bestii!!! Cind am ajuns in America si am inceput sa am contact cu medicii de aici ( dentisti, ginecologi, generalisti etc) am avut un soc, va spun sincer. Amabili, e putin spus. Foarte atenti, plin de explicatii, cind iti fac o injectie sau iti iau singe te intreaba de o mie de ori daca esti bine. Efectiv, n-am cuvinte sa explic atitudinea pe care au fata de pacientii lor. Ma bucur insa, ca esti bine si ca ai un bebica in burtica si sunt sigura ca totul va fi bine.

MONILAND - da, mama soacra e in extaz cind a auzit de bebe. Am doi socrii de vis, amindoi artisti, soacra mea e fotograf si al meu socru e un jazzman de succes, au 3 copii iar unul dintre ei e sotul meu, un sot de o calitate exceptionala. Mai au doi nepoti de la fata lor , dar sunt mari asa ca piticutul asta din burtica o sa fie suuuuuuper rasfatat de tot familionul.
Am pus pe mailul comun niste pozici cu familia mea de aici, din LA, tot de la nunta, ca acolo a fost dezmat.

ROMANITZA- si noi contemplam foarte serios sa depozitam celule stem. Mi se pare ca tehnica si cercetarile vor ajunge atit de departe incit e pacat sa nu profitam de ele. Nici eu nu stiu cazuri concrete de familii care au beneficiat de ele, insa, voi lasa un link de la o institutie de aici, din state care se ocupa cu asa ceva si acolo am vazut ca sunt si testimoniale cu parinti care au folosit celulele stem. Sper sa mai raspunda la intrebari si nedumeriri. Si noi o sa avem o discutie cu doctora noastra despre acest subiect si am sa va scriu cam ce mi-a raspuns.

http://www.viacord.com/

MUFFINUTA - eu am facut un eco riguros si test de singe la 12 sapt, urmatorul va fi peste o saptamina, adica la 16 saptamini, dupa care urmeaza cel de la 20 de sapt, care la fel, ne-a explicat doctora ca va fi mai detaliat, inclusiv cu test de singe si un altul la 28 saptamini. Deocamdata, am fost anuntati doar de acestea, sa vedem dupa aceea ce va mai urma.

IRIROXY- Bine ai venit in clubul nostru!! Sa ai o sarcina o usora si un bebe pe masura.

Noi am fost azi cam vomiciosi si cu dureri de cap. Eh, asta e! Fitze de bebica in burtica. In rest, ma tot uit la burtoi si parca tot vad cum creste, o sa mai pun o poza cu burtica, peste vreo sapt. asa.

Cam atit pentru azi,

Va pupam,
Clara

Mami de bebica de 15+


Mergi la inceput