Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 (24)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Buna problema cu celulele stem. eu am auzit doar ce se poate citi pe internet. pe dr. am uitat sa-l intreb. cazuri concrete rezolvate cu ajutorul acestor celule nu am vazut/auzit. Asa ca, fetele din strainatate poate aveti mai multe informatii decat noi.

Am vazut pozele din mail-ul comun, sunteti toate niste frumoase, in special Muffi, tare bine arati doamna!! Felicitarile mele!
Adriana doamne cat ai putut manca, nu-mi vine sa cred!



_
Gio18+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romanitza spune:

mQQm - sorry sa aud ca azi nu te simti asa bine... si eu am cam inceput sa ametesc, am ajuns la o alta etapa Ai grija sa nu te ridici brusc din pat sau de oriunde si hidrateaza-te.
Ai dreptate, nu o sa obtinem raspunsul aici, dar daca fetele de aici intreaba diversi doctori, isi expun propriile pareri, de ce nu? Doctorul meu a spus:"it's up to you", deci eu trebuie sa decid, a fost impartial omul, asa ca... urmeaza sa vad ce decid.

O cunostinta de-a mea a nascut anul asta si n-a vrut sa plateasca, a sunat si a spus ca vrea sa doneze aceste celule la banca aceea nationala sau cum se numeste, iar cei de acolo au refuzat-o politicos... De ce, daca sunt atat de importante? Nu stiu, ideea e ca femeia vroia sa le doneze si cei de acolo puteau face orice cu ele, dar nu au vrut.

Ai dreptate, Missy, nu stim ce se va descoperi pe tema asta, chiar as vrea sa aflu mai multe...

Adrianafedorca - ce pofta mi-ai facut cu fasolea batuta, cred ca ma duc si imi fac si eu dupa-amiaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza1181 spune:

buna seara zmeurici,

hai ca o cam bagasem pe maneca ca nu va mai gaseam...m-am uitat la subiect si spunea subiect inchis...auoleu ...si ma gandeam cum mai vb cu voi ...offf ce m-am strofocat :D
am reusit sa pun poze pe contul comun dar deocamdata poze cu burticuta mai incolo un picut ...

si eu sunt de acord cu prelevare de celule stem dar sa fim sincere la noi e cam dificil....eu am incercat ceva dar au niste preturi exorbitante de la 2000 euro in sus ....asa ca m-am lasat pagubasa...sanatos sa fie bebe !!!

m-am umflat pana la ora asta cu scovergi cu dulceata ca simt ca plesnesc dar cred ca lui bebe ii place...
fetelor eu simt ca misca nu foarte puternic dar misca ;astia din familie zic ca este prea devreme;voi ce ziceti ???am 14 sapt si 6 zile...

p.s:de luni incep scarbiciul...sper sa mai am timp sa mai ne conversam




14s si 6 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maya.maya spune:

Buna fetelor!
Pe mine ma intereseaza tare mult acest subiect cu recoltarea celulelor stem din cordonul ombilcal.
Date concrete nici eu nu am dar totusi va pot spune ce am auzit.
Celulele stem se foloesc pentru tratarea unor boli grave sau in cazul unor translanturi.
Se pot utiliza atat de donator cat si de rudele de gradul 1 care sunt compatibile.
Se pastreaza intr-o banca de organe atat cat donatorul este in viata.
Aici in Canada preturile sunt in jur de 2500 $ si apoi se mai platest o taxa simblica pe an , dar.... atata timp cat sti ca poti sa salvezi viata copilasulu tau banii nu mai conteaza. Este o siguranta!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maya.maya spune:

Alexutza vai ce pota mi-ai facut de scoverci.Imi amintesc de cand imi facea bunica.Cand imi vine sotul acasa il pun sa-mi faca un lighean de scoverci dar .... sincer le prefer pe alea cu branza.
Sincera sa fiu si eu sunt tot in 14 saptamini si simt asa prin burtica uneori ca un fluturas.
Imi amintesc ca asa simteam si la Alexia.
(+14)si mamica lui Alexia 31.08.1998

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hera01 spune:

Lamuriti-ma si pe mine unde si cum poti vedea pozele din ''albumul comun''?

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Maya asta stiu si eu despre aceste celule. dar nimic mai mult.
Alexutza firma din Cluj e mult mai ieftina, doar 32 milioane:www.cordcenter.ro

_
Gio18+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Romanitza, pozitia dr tau e cea corecta. Dr se ghideaza dupa organismele de care apartin. Pt ca recoltarea si stocarea cord blood este un business, ar fi neprofesional din partea dr daca ar recomanda una sau alta. In Alberta de ex, 86% decid pt donatie. Unde a nascut prietena ta? Cati ani are, ca parca numai sub 36 de ani si perfect sanatoasa si fara istorie in familie poti dona... sunt multi factori.

Maya, ba din contra sansele ca utilizatorul sa poata fi donatorul sunt minime minime. Motivul este ca nu poti trata un bolnav cu medicament care contine boala. Nu stiu daca ma intelegi. Da la frati sunt sanse mai mari.

Cred totusi ca cea mai buna info e tot pe net, doar ca trebuiesc alese articolele si sursele cu grija.

Incerc sa ma uit pe unde am haladuit acu' 2 ani si am sa va pun linkuri pe care le consider relevante (cine are nevoie de traducere sa dea un semn).

Pt inceput (nu am sa pun links pe care le banuiesc a avea vreo legatura cu businessurile, cel putin incerc):
http://www.healthlinkbc.ca/kbase/dp/topic/zx1634/dp.htm

http://www.cbc.ca/health/story/2005/04/28/cord-blood050428.html

http://www.canada.com/topics/bodyandhealth/story.html?id=bcb9b653-8618-429c-9784-1869b97852aa

http://www.ivf.net/ivf/parents_warned_over_speculative_cord_blood_banking-o2061.html

In concluzie, vedeti de ce sunt eu confuza, cred ca acum mai am colege in confuzie... Asa ca o sa incerc sa recoltez privat si aman decizia. Doar ca ma va costa, cel putin aia $1000 de inceput. Duh.

No hai acum ziceti voi.


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.20]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_i_s_s_y spune:

mQQm - eu altceva intelesesem despre recoltarea de celule stem. Nu se pune problema sa donezi cuiva ci sa stochezi sange continand acest tip de celule pentru folosul bebelului sau eventual al familiei.
Asa stiu eu dar nu e litera d lege. mai caut
Muffi - iesi afara din frigider!!!

s 14

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienuta79 spune:

Buna seara la zmeurici
De 2 nopti nu ma mai trezesc noaptea sa ma duc la baie ,o mare bucurie ptr mine ,ca dormeam greu la loc.
Despre celulele stem nu stiu nimic deocamdata,o sa ma interesez cum e pe aici.
Adriana si eu tot fasole batuta am facut azi,ii era pofta sotului meu,el are pofte mai mari ca mine

Dienuta 21+

Mergi la inceput