Diabetul de sarcina

Diabetul de sarcina | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Diabetul de sarcina (Diabet gestational) este un tip de diabet care apare numai in timpul sarcinii. Orice complicatie a sarcinii este ingrijoratoare, insa avem o veste buna: puteti infrunta diabetul gestational mancand alimente sanatoase, facand miscare in mod regulat si, daca este necesar, luand medicamentele recomandate de medic. Grija pe care o aveti de dumneavoastra va poate asigura o sarcina sanatoasa si un inceput sanatos in viata bebelusului – iar nivelul glicemiei revine de obicei la normal la scurt timp dupa nastere. www.desprecopii.com/INFO.ASP?id=1689" target="_blank">Iata totul despre Diabetul de Sarcina de la Desprecopii.



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zambila spune:

Salut!!!Sunt o graviduta in 36 de saptamani si am fost diacnosticat de curand cu diabet gestational, tin regim alimentar, i-au pastile si imi i-au de patru ori pe zi nivelul zaharului. Nu este prea placut dar ce sa facem, facem orice pt pui nostri. pooop36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alus spune:

Buna

Si eu am diabet gestional, avand si in sarcina precedenta miau cerut sa fac analizele mai devreme si din pacate a iesit din nou. Doctorul a spus ca dupa ce nasc 2 sapt mai trebuie sa ma intep si dupa 8 trebuie sa beau din nou porcaria ducle pentru a stabili daca a ramas diabetul sau nu. Se spune diabetul de sarcina, dar de multe ori ramane pe toata viata. Si eu ma intep de 4 ori pe zi, dar asta este, este maui important copilul nici degetele mele. Mie nu miau dat medicamente, trebuie sa mananc totul ce miau dat pe lista, nici un pic de zahar, gras etc. lista este lunga. Mananc de 6 ori pe zi, iar intre mese nu am voie sa mananc nimic.



http://pl.fotoalbum.eu/Julia1901

Alus + Julia + 16+ sap.
http://www.rumunski.waw.pl

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64324" target="_blank">Cum sau nascut Sylwia si Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

alus, si eu am fost diagnosticata cu diabet gestational. la mine mai dureaza pana voi vedea dieteticianul si-mi va spune ce si cat sa mananc. acum tin eu regim din ce-am citit pe net. tu ce mananci? si cati carbs la o masa?
merci.

philip
27weeksbabyboy
mommyandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauf1000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui philip

alus, si eu am fost diagnosticata cu diabet gestational. la mine mai dureaza pana voi vedea dieteticianul si-mi va spune ce si cat sa mananc. acum tin eu regim din ce-am citit pe net. tu ce mananci? si cati carbs la o masa?
merci.

nivelul de carbohidrati se stabileste in functie de valoarea glicemiei. deci este individualizat. important este sa nu faci hipoglicemii pt ca afecteaza bebe-ul mai rau decat hiperglicemiile.renunta la dulciuri, prajituri, dulceturi, zaharul din cafea...
nu am inteles sigur daca ai facut testul de toleranta la glucoza sau nu...

(gravida) 20 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

pai sigur ca am facut testul, ba chiar 2, l-am facut pe cel de o ora si a iesit peste limita (166), apoi pe cel de 3 ore unde valorile au fost 83 (pe stomacul gol), 196 (la o ora de la 100 de g de glucoza), 166 (la 2 ore) si 57 (!) la 3 ore. stiu ca regimul e individualizat, ma interesa asa in mare sa-mi fac o idee pana vad dieteticianul cu care am reusit sa-mi fac programare maine.

philip
28weeksbabyboy
mommyandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

la ce-mi spui tu sa renunt eu nu consumam nici inainte, de aia-s cam incurcata. am celiachie deci nu mancam prajituri, copturi, cozonaci si altele. acum am renuntat si la orez. bag legume si carne.

philip
28weeksbabyboy
mommyandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns squirrel spune:

Buna fetelor

Am avut si eu in timpul celei de-a doua sarcini diabet gestational. Eu locuiesc in Irlanda iar aici nu se dau pastile, am luat insulina doar o doza cu monitorizare a glicemiei inainte si la o ora dupa mesele principale , cam 8 intepaturi /zi.

Ce am vrut sa va atentionez, aveti grija la fructe , eu am avut din ce imi amintesc restrictie la 10 boabe de struguri sau 2 nectarine sau 1/2 mango sau 2 mere sau 2 kivi. Si aveti grija si la lapte- max 500ml/zi.

Cam atat imi amintesc acum , daca mi se improspateaza memoria mai vin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monique02 spune:

Buna ,

Din cate am inteles diabetul gestational se diagnosticheaza cu testul tolerantei la glucoza.

Eu nu am facut testul acesta, vroiam sa va intreb daca exista simptome care ar putea indica diabet gestational?

Merci

Monica, mamica de Teodora (04.09.06) si de surioara Andreea 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela_p spune:

Astept si eu un baietel si avem 21 de saptamani.Am luat 3 kg in ultima luna si simt nevoia sa beau multe lichide, ceea ce inafara sarcinii e un semn de alarma pentru diabet. Inafara de glicemia de la inceputul sarcinii n-am facut nici o analiza in sensul acesta, iar medicul de fam si ginecologul nu par ingrijorati. Ar trebui sa fac ceva analiza?

Multumesc,

Mergi la inceput