Detectare sindrom Down FARA AMNIOCENTEZA!

Detectare sindrom Down FARA AMNIOCENTEZA! | Autor: muffinuta

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!
Azi am avut dublul tes:eco amanuntit+analiza de sange...maine am rezultatul.Sunt intr-o grupa cu risc ridicat de Sindrom Down din cauza varstei mele singurl inconvenient in momentul de fata in cazul meu.Exista riscul de avort spontan 1%in situatia in care ma decid pt amnioceneteza .Ideea ma ingrozea ca si testul in sine.


Sper ca nu va aduc la cunostinta ceva ce poate ati aflat deja,dar am avut azi extrem de placuta si emotionanta bucurie sa aud ca se poate detecta sindromul Down si prin alte metode momentan in state dar incepand cu data de 1 iulie 2009 si in Europa La Londraprintr-o procedura extrem de usoara neinvaziva atat pt mama cat si pt copil: un test de sange matern.

DECI NU MAI AVEM NEVOIE SA TRAIM STRESUL SI RISCUL CHIAR DACA MINIM AL UNEI AMNIOCENTEZE!!

Conditia o veti citi si in linku-ul alaturat este sa fie sarcina de cel putin 15saptamani sau mai mare,rezultatele va parvin in 3-5 zile lucratoare .In cazul mamelor cu RH negativ se repeta analiza.
Eu voi face analiza la recomandarea doctorului meu,el mi-a sugerat,mai ales ca am obtinut atat de greu sarcina aceasta,asa ca voi fi printre primii pacienti ,vor trimite sangele de aici la clinica din Londra.Vom scapa fetelor de toate emotiile si mai ales de riscul de avort spontan.Si ne vom putea bucura din plin de calatoria aceasta incredibila de 40 saptamani avand credinta ca purtam in pantece un copil sanatos!

Multumim doctorilor atat de capabili si stiintei care ne ajuta din ce in ce mai mult!

Tuturor va doresc sa va indepliniti cele mai arzatoare vise si sa aveti o sarcina fara probleme!
de pe meleaguri indepartate!
aveti aici linkurile:http://www.medicalnewstoday.com/articles/138062.php
http://www.lenetix.com/html/rhd___sry_genotyping.html







Muffinuta

Ai reusit?Continua!Ai esuat?Continua!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Sper sa nu ma insel, dar cred ca este vorba de acelasi lucru:
http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=1672
Multumim DC!


Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Nana,se poate eu mi-am cerut scuze anticipat cand am deschis subiectul .Desi am tot citit in ultima vreme despre amniocenteza ca eram candidata ideala la risc 1:36 poate mi-a scapat..multumesc si sper ca nu am suparat pe nimeni..eu azi am aflat, e o veste proaspata chiar si aici intre cadrele medicale.sper ca nu am suparat pe nimeni postand linkurile respective..eram emotionata pt ca stiu stresul pe care il ducem la gandul unui copil pe care ni-l dorim atat de mult ..

Muffinuta

Ai reusit?Continua!Ai esuat?Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Nana,

m-am uitat acum mai bine,ai inteles cred gresit..testul de vilus corionic este considerat si mai invaziv,atata ca se face incepand cu 10 sapt,mai devreme decat amniocenteza..noua revelatie este ca detectarea sindromului Down se face doar utilizand o proba de SANGE MATERN!!nimic altceva..o analiza de sange nu analiza de lichid amniotic sau biopsie..

Muffinuta

Ai reusit?Continua!Ai esuat?Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Muffinuta, ma bucur nespus ca ai acest test disponibil, este fantastic!



Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.20]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stuart spune:

muffinuta, stii cum se numeste clinica din Londra care va face acest test? Daca se face incepand cu 1.07'09, in cazul tau nu este prea tarziu (scuze ca ma bag unde nu-mi fierbe oala)?

Iti doresc sarcina fara probleme in continuare si la termen!







Ai izbutit?Continua!
N-ai izbutit? Continua!
(Nansen)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Foarte interesanta si imbucuratoare stire.
Nu stiu daca cei de aici colaboreaza cumva cu alte clinici in vederea efectuarii acestui test caci slabe sperante sa se efectueze aici .
Poate doar daca nu necesita cine stie ce aparatura costisitoare caci altfel nu prea se gasesc fonduri .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Buna dimineata,fetelor!

a fost atat de emotional ieri toata povestea cu testele ca am uitat de la mana la gurasa intreb despre ce clinica este vorba.Doctorita ma va suna sa imi comunice zilele acestea rezultatele de la sange si o voi intreba..dupa cum vedeti in state deja se face iar din iulie fiind disponibil si in Europa eu cred ca este absolut fantastic..nici un risc,un test de sange matern si ai certitudinea ca vei face un copil sanatos,ma rog,fara probleme majore...
Pt mine va fi relativ tarziu,sarcina inaintata,dar s-au opus clar sa fac amniocenteza amandoi doctorii pe care i-am vazut in ultimele zile,stiu ei ce stiu,nici macar nu am apucat sa le spun ca am mari rezerve referitor la amniocenteza ca din start mi-au comunicat ca vor face toate investigatiile posibile sa descopere o eventuala problema,si abia dupa aceea mi se va oferi amniocenteza dc este cazul..acum ma simt mult mai linistita,iar atatea alte fete care doar acum incep odiseea se pot bucura in tihna de sarcina,fara alte griji si stres inutil..
Mqqm..multumesc..stii eu eram in mare dilema cu amniocenteza,dupa anii de chin cu parintii mei atat de bolnavi din alte motive,apoi sarcina aceasta atat de mult dorita ,nu am vrut sa fiu in situatia in care prin absurd sa ma inscriu intre cei 1% sau mai putin care sufera avort spontan desi procedura de amnio este considerata relativ sigura si se practica mult..
Asa ca fetelor bucurati-va!Eu zic ca sunt vesti absolut fantastice pt fiecare dintre noi.Voi completa cu amanunte tb sa ma informez mai bine acum unde exact se va face.

Muffinuta

Ai reusit?Continua!Ai esuat?Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_i_s_s_y spune:

Vai fetelor ce inapoiati suntem in tara asta!
Am cautat informatii despre testul asta in Romania si nu am gasit decat niste articole in care se vorbeste despre acest test de parca ar fi SF...
Cate vieti ar putea fi salvate!
Medicii oare au habar?!? Ma indoiesc..incep sa intreb in stanga si in dreapta medici de la noi sa vad daca au auzit macar de asa ceva...
Multumim Muffi pentru informatie..ai dat o sansa multor familii!

s 14

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Missy..se poate trimite sangele in UK..mai dureaza cred pana apare la noi procedura,dar fiind data importanta -zic eu pt cele care am luptat atata sa ramanem insarcinate-se va raspandi repede..si tu oricum esti cred mai tanara ca mine,nu ai risc ridicat..

Stuart..nu e prea tarziu..azi m-au sunat acum cateva momente a fost doar o asistenta de la centru dar aflu detalii zilele acestea..oricum am primit vesti super..am plecat de la risc 1:36 cf varstei..am avut dupa eco 1:335..acum cumulat cu analiza de sange am ajuns la 1:702..sunt extrem de fericita,probabil doc meu ma va suna,totul pare promitator..nu voi risca un procent de 1:100 sa periclitez sarcina..nici vorba..Stuart,doc de la centrul fetal mi-a recomandat clar sa nu fac amnio..stiu ei ce stiu..mi-a spus sa fac testul in iulie..voi avea cam +30 sapt..dar simt ca e bine..mult noroc ,nu stiu ceea ce faci..dar iti urez numai bine..

Muffinuta
13+cu leutul meu iubit Nikolai James

Ai reusit?Continua!
Ai esuat?Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stuart spune:

muffinuta, in primul rand FELICITARI pt. caruciorul bleu (parca ieri nu l-am vazut)!!! Sa te bucuri de leutul tau si fii convinsa ca va fi un copil sanatos!

Decizia dr-lor tai a fost corecta, zic eu care sunt impotriva amniocentezei. Nu se merita sa risti atunci cand ai luptat atata sa ai un pui in burtic, mai ales ca au fost cazuri cand si acest test a dat rateuri. Eu zic ca rezultatele pe care le-ai primit sunt super si ca de acum te poti bucura din plin de sarcina!

Cand afli numele clinicii din Londra care face testul de sange te rog sa ne spui si noua!

Iti doresc sanatate multa, sarcina fara probleme si la termen!








Ai izbutit?Continua!
N-ai izbutit? Continua!
(Nansen)

Mergi la inceput