Detectare sindrom Down FARA AMNIOCENTEZA!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Muffinuta, ai cumva noutati ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Da, Muffinuta, ceva vesti despre clinica din Londra?


Ruxi cu Timeea aricelul, 21 dec 2006 si Clara pisicuta, 19 aug 2002
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Buna fetelor ...am aparut si eu ca am citit titlul topicului ...foarte interesant.
Ar fi o splendoare ca odata la cateva luni sa aflam ca s-a descoperit cate un leac, cate o metoda....pentru atatea probleme si boli cu care ne confruntam.
ma bucur de asa vesti.
Am uitat sa ma prezint: fac parte dintre fericitele burticute de septembrie - octombrie 2009, am 32 ani si caz de sindrom Down in familie, pe linia sotului.
Am citit de am creierii varza deja si sunt pusa la punct cu toate teoriile. La ceea ce ma interesa pe mine inca nu am gasit raspuns pentru ca parerile sunt impartite. Are sindromul Down latura ereditara ?
Un doctor de aici de la spitalul la care am facut eco mi-a zis ca nu, moasa mi-a zis ca daca ar fi fost de pe ramura familiei mele era grav, asa nu....dar o sumedenie de articole sustin cresterea riscului atunci cand exista caz in familie.
Pe 1 aprilie fac Triplu Test si sper sa nu fie o pacaleala
Numai bine tuturor fetelor si femeilor care poarta minuni in burtici

Cea mai fericita 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Nici o veste ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Buna fetelor!

scuze va rog pt tacerea indelungata,nu am mai fost conectata multa vreme pe DC din diverse motive.

Cat despre clinica din Anglia la care se va face analiza respectiva,am intrebat doctorita la ultima mea vizita la spitalul specializat aici pt scanuri si mi-a spus ca s-ar numi Sinequanone-Londra..am cautat pe net,dar nu am reusit sa gasesc amanunte,cert este ca incepand de la 1 iulie asta este sigur in Europa veti avea la dispozitie aceasta analiza,fara a mai recurge la proceduri invazive de genul amniocentezei.
Voi intreba si doc meu poate stie mai multe amanunte.

Mult succes tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ely2009 spune:

Buna la toate gravidutele, si eu sunt noua pe aici, citeam despre amnio caci am facut si eu, am 27 saptamani acum si nu zic ca nu e rau dar mi sa parut mai bine decat Chorionic villus sampling (CVS)care intradevar se face aici in SUA dar nu e numai sange de la mama nu stiu cine va spus asa ceva, pestru CVS se ia celule din placenta
( bebele nostru lau diagnosticat cu club foot bilateral- picior stramb congenital la 20 sapt) si de asta miau facut si mie amnio, dar daca era sa aleg intre cele 2 metode tot pe asta as fi aleso, mai ales ca eu am si colul uterin foarte scurt si sunt de la pat de vreo luna, testul dureaza 2 min max si e sub supraveghere, intradevar au fost cazuri de pierderi a sarcinii dar e valabil ptr amandoua metodele.
Sarcina usoara, aveti grija de voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Citat:
citat din mesajul lui ely2009

Buna la toate gravidutele, si eu sunt noua pe aici, citeam despre amnio caci am facut si eu, am 27 saptamani acum si nu zic ca nu e rau dar mi sa parut mai bine decat Chorionic villus sampling (CVS)care intradevar se face aici in SUA dar nu e numai sange de la mama nu stiu cine va spus asa ceva, pestru CVS se ia celule din placenta
( bebele nostru lau diagnosticat cu club foot bilateral- picior stramb congenital la 20 sapt) si de asta miau facut si mie amnio, dar daca era sa aleg intre cele 2 metode tot pe asta as fi aleso, mai ales ca eu am si colul uterin foarte scurt si sunt de la pat de vreo luna, testul dureaza 2 min max si e sub supraveghere, intradevar au fost cazuri de pierderi a sarcinii dar e valabil ptr amandoua metodele.
Sarcina usoara, aveti grija de voi!


Ely cred ca n-ai inteles/citit bine prima pagina a subiectului,Muffinuta explicase deja ca nu e CVS ci un test normal de sange matern,fara a implica vreun risk asupra fatului.Citeste si tu linkurile postate..



Kawaichan,cu la purtator 24+

Mergi la inceput