Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 (23)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vally spune:

buna seara burtici!

felicitari pentru vestile bune de la eco,de la DT si TT!felicitari pentru fetite sau baietei dupa caz! incep sa castige teren fetitele,v-am zis

muffi iti tin pumnii! pana la urma totul va fi bine! si tu si bebe veti fi invingatori!

am fost si eu la eco morfologica de 14s3z: bebelina este ok sanatoasa si este FETITA am avut dreptate
la mine valorile arterelor uterine sunt asa: IR dr=0,90/IR st=0,64/IR ombilicala 0,71;col 34 mm lungime;pliu nucal=1,5 mm;inimioara bate 147bpm;cantarim 110grame si masuram 8,56cm; conform eco este mai mare cu 2 zile
suntem fff fericiti ca totul este bine! acum asteptam rezultatul la TT (Azi am luat si proba de sange) spre sa iasa bine,avand in vedere ca a fost o zi mai stresanta la servici si nu am reusit sa mananc decat o banana pana la eco si pana la proba de sange adica ora 15:30-16

si eu mai iau oscilo preventiv ca simt ca m-ar lua raceala.....


pupici "pe burtici"


vally 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_1979 spune:

buna seara fetele ! Mi-a venit si mie rezultatul de la tripul test , dupa cum scrie mai jos suntem in parametrii normali, respeciv alfa-feto-proteina 36.6 MoM corectata 0.88
estadriol neconjugat 2.33 MoM corectata 0.64
HCG 22059 MoM corectata 1.15 , risc de trisomie 21 la termen 1: 1152
risc de varsta la termen 1:942 . Inca nu am ajuns la doctorita mea , dar petse tot scrie risc scazut . 18+
http://www.flickr.com/photos/34829328@N05/3280671919/
http://www.flickr.com/photos/34829328@N05/3273217411/
http://www.flickr.com/photos/34829328@N05/3269529424/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Felicitari pt. rezultatele bune la TT si cele de la eco.


_
Gio17+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Multumesc tuturor pentru felicitari, sa avem toate bebei sanatosi si frumosi!

muffin, te asteptam pe aici, zapaceste-ne cu de toate, nu conteaza de bine de rau, suntem grup de suport!

mQQm, pe unde umbli? Sper ca e totul bine.

Va pup si va imbratisez pe toate!

18+


"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dya08 spune:

si eu mai iau oscilo preventiv ca simt ca m-ar lua raceala.....


Buna VALLY, am si eu o intrebare la tine - am vazut ca tu iei oscilo pentru raceala. Stii cumva, are vreo contraindicatie? Ti l-a recomandat medicul? Eu am racit deja, din pacate, si nu stiu ce sa iau ca sa nu-l afectez pe bebe.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Felicitari pt rezultatele obtinute la teste,si felicitari si celor care ati aflat ce comori aveti in burtica.
Noi suntem aproape siguri ca e fetita,doctora nu era sigura insa a zis ca nu atarna nimic,era cu cordonul intre picioare,si sa-l lasam pe tati sa mai spere .Bebe e bine ,e in grafic,e mai mare ,orisicum noua ni s-a modificat data nasterii de data trecuta ,este in iulie.
Fetelor din C-ta unde faci 3d sau 4d,ma rog care o fi diferenta intre ele.Trebuie sa sun sa ma programez.
Ma duc la somn ca maine ma duc la sange si azi a fost o zi obositoare.Noapte buna!

Mami de Teodora Ioana(29.09.2007) si 17+tot cu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dya08 spune:

Citat:
citat din mesajul lui jojo_miha

Felicitari pt rezultatele obtinute la teste,si felicitari si celor care ati aflat ce comori aveti in burtica.
Noi suntem aproape siguri ca e fetita,doctora nu era sigura insa a zis ca nu atarna nimic,era cu cordonul intre picioare,si sa-l lasam pe tati sa mai spere .Bebe e bine ,e in grafic,e mai mare ,orisicum noua ni s-a modificat data nasterii de data trecuta ,este in iulie.
Fetelor din C-ta unde faci 3d sau 4d,ma rog care o fi diferenta intre ele.Trebuie sa sun sa ma programez.
Ma duc la somn ca maine ma duc la sange si azi a fost o zi obositoare.Noapte buna!

Mami de Teodora Ioana(29.09.2007) si 17+tot cu





Buna, am auzit ca la PROVITA 2000 au eco 4d. Clinica e situata in str. Primaverii nr. 2 (langa stadion).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

neata
iar n-am somn...de la 4 m-a trezit cezar ca a visat urat si gata cu somnul meu...am stat in pat in speranta ca adorm la loc dar degeaba...azi o sa fiu zombie, sper sa reusesc sa dorm la pranz macar o ora ca la 16,40 am programare la dr ginecolog




_
Adriana mamica de Cezarica (23 aprilie2005) si minunea din burtica 20+
it's a girl !!!

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

dya08 oscilo nu are contraindicatie , se poate lua in sarcina , dar daca ai racit deja...nu stiu cat te mai ajuta acum, baga mai bine lamaie cu miere, ceai si stai la caldurica, era bine sa fi luat repede oscilo cand ai simtit primul simtom de raceala si poate scapai si multa sanatate

mQQm chiar pe unde umbli? sper ca esti bine

andreea_1979 felicitari pentru TT
vally felicitari pentru fetita

buburuza valorle sunt putin cam mari, acum nu ar fi problema cica spre sfarsitul sarcinii asta in cazul in care nu scad valorile, dr mi-a recomadat odihna cat mai multa , mi-a zis ca nu-s asa mari dar daca nu scad, bebe o sa fie mai slabutz
de aceea tb urmarite pe parcursul sarcinii, se face tratament in caz ca nu scad, sper sa nu fie probleme

_
Adriana mamica de Cezarica (23 aprilie2005) si minunea din burtica 20+
it's a girl !!!

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

am gasit asta pe un forum, postate de cineva

Valori normale IR artere uterine:

Sapt 20: 0.36-0.71 (media 0.53)
Sapt 28: 0.35-0.63 (media 0.49)
Sapt 34: 0.31-0.59 (media 0.45)

Valori normale artera ombilicala:

Sapt 20: 0.61-0.85 (IR), 2.39-5.35 (S/D)
Sapt 28: 0.56-0.82 (IR), 2.19-4.95 (S/D)
Sapt 34: 0.47-0.81 (IR), 1.65-4.65 (S/D)

_
Adriana mamica de Cezarica (23 aprilie2005) si minunea din burtica 20+
it's a girl !!!

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput