Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008(74)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:



LA MULTI ANI Erika si RADU DANIEL de Andora!

Sanatate multa, bucurii fara numar, noroc cu carul si o viata frumoasa!


Vai, mai fetelor, parca sunt blestemata. Aseara – singura seara cand mi-a dormit cupilu’ de la 20:30 pana la 00:00, eu nu am putut sa adorm, desi ma bagasem in pat la 22:30. Parca pandeam sa se trezeasca si sa-l iau in brate, ce cretina sunt

mishutza, da, era mai usor sa crezi ca numai altii au fost abuzati, eu am trait 35 de ani cu iluzia ca am avut o copilarie fericita. Instinctiv imi alesesem un sot (pe Manfred) depresiv, eu practic traiam prin procura depresia lui fiindca eu personal eram in negare. De multe ori facem asemenea alegeri cu subconstientul si ne alegem exact partenerii cu care sa reinscenam conflictele nerezolvate ale copilariei: eu de pilda incercam inconstient sa castig iubirea lui Manfred asa cum incercasem sa castig iubirea mamei. Intr-o carte de Jean Jenson am citit explicatia, dealtfel fascinanta (daca nu mi-as fi pierdut 9 ani din viata astfel ):

Unul din cele mai puternice efecte ale reprimarii din copilarie este ca ne influenteaza sa gravitam inconstient exact catre acei oameni care se comporta astfel incat emotiile noastre reprimate sa iasa la iveala sau ne submineaza mecanismele defensive. Indiferent ca avem sub-reactii sau supra-reactii, tindem sa ne simtim atrasi tocmai de acei oameni cu care vom avea interactiuni corespunzatoare cu acele aspecte din copilaria noastra care au fost cele mai dureroase si neimplinite. La suprafata acest fenomen pare cumplit de ilogic. Daca ti-ai petrecut copilaria cu un parinte distant emotional, absent si mult prea critic, ar fi intelept sa te asiguri ca adult ca iti vei alege un partener de viata cu trasaturi diferite – cineva care sa fie cald, tandru, atent si deschis emotional. La fel, daca in copilarie te-ai aparat rupand contactul cu propriile sentimente (inchizandu-te in tine), ar fi intelept sa-ti alegi un partener care sa nu-ti ceara sa fii prea deschis si comunicativ in privinta propriilor sentimente. Acestea sunt alegerile pe care le-am face daca am fi ghidati in alegerea partenerilor de catre mintea constienta, acolo unde se afla procesele rationale. Dar nu acea parte din mintea noastra ne motiveaza cand e vorba de relatii; acele decizii sunt luate de catre subconstient. [...]

Despre supra-reactie. Esenta mecanismului defensiv din copilarie care-l apara pe cel care are supra-reactii este urmatoarea: "Daca aflu ceea ce trebuie sa fac (sau sa nu fac sau sa fiu sau sa nu fiu etc.), atunci pot schimba lucrurile ca sa obtin ceea ce-mi doresc." Desi acel copil poate are capacitatea emotionala si intelectuala de a realiza cat de lipsita de speranta e situatia, simte ca e prea periculos sa constientizeze acest lucru. De aceea se agata de falsa speranta. Falsa speranta constituie baza eforturilor inconstiente ale copilului de a-si schimba parintii pentru a obtine in sfarsit ceea ce ii trebuie. Sa nu uitam ca subconstientul celui care are supra-reactii se afla inca in copilarie, unde incearca sa satisfaca nevoile copilului care a fost si nu pe cele ale adultului care a devenit. La prima vedere s-ar parea ca aceste nevoi coincid: ambii au nevoie de o persoana prezenta si iubitoare, indiferent ca e parinte sau partener de viata. Daca privim insa mai atent, vom observa ca nevoia copilului era ca un parinte absent si critic sa devina iubitor si atent. Ca atare, subconstientul copilului va reinscena mereu si mereu si mereu lupta de a-si schimba parintii pentru ca ei sa devina asa cum avea el nevoie; indiferent ce vrea adultul de la o relatie, vechea constrangere e mai puternica.

Despre sub-reactie. Oamenii care tind sa sub-reactioneze in situatii prezente care le-ar putea ameninta mecanismele defensive probabil ca si-au spus in copilarie: "Daca ma fac ca nu se intampla aici nimic rau sau important, nu voi fi ranit." Oamenii cu acest tip de mecanism defensiv sunt protejati de sentimente deoarece ei neaga existenta oricarei probleme. Sub-reactia este un efort de a evita orice interactiuni care ar putea fi incomode emotional. Daca ar ar avea reactii emotionale asta ar insemna sa recunoasca faptul ca acele lucruri sunt importante si ii pot face rau. Uneori negarea emotiilor duce la o acumulare de resentimente care sunt exprimate printr-o iritabilitate cronica pe seama unor lucruri marunte sau printr-o permanenta criticare. Furia va fi singurul sentiment pe care o astfel de persoana il va exterioriza, mai ales daca persoana respectiva este barbat, deoarece furia la barbati este acceptata in societate. De asemenea, in timp ce exprimarea furiei aduce o usurare, ea exclude trairea vulnerabilitatii sau a durerii, adica exact a sentimentelor care sunt in mod inconstient evitate cel mai mult.
Persoana care are sub-reactii este emotional inchisa (nu are contact cu absolut nici unul din propriile sentimente cu exceptia furiei) in scopul de a evita durerea, in timp ce persoana care are supra-reactii are contact cu sentimentele ei dar este angajata activ intr-un efort supraomenesc de a schimba pe cineva sau ceva in afara propriei ei persoane – in ciuda tuturor dovezilor evidente si descurajatoare ale inutilitatii acelui efort. Cel care se inchide in el si sub-reactioneaza este cel care evita, iar cel care supra-reactioneaza este cel care lupta.

Poti gasi Alice Miller si multe alte lecturi interesante (Thomas Gruner de exemplu, tradus tot de mine) daca mergi pe linkul de la prima pagina unde sunt „carti bune pentru mamici si bebici“. Trebuie neaparat s-o citesti. Poate vei descoperi ca uneori „iertarea“ nu e productiva si nici macar autentica daca e aplicata prea devreme (adica inainte de a fi constientizat toate traumele pe care le-ai suferit). Citeste si textul despre „Parintii toxici“, este revelator.

Ah, am vazut pozele cu nepotica ta: su-per-be!!! E o frumusica si, din cate vad, o studioasa


prettysunshine, atunci tre’ neaparat sa ne impartasesti din experienta ta, daca ai baiat asa mare Nu vreau sa-ti intru in suflet cu bocancii, dar de ce crezi ca acum e mult mai greu pentru inca un copil? Uite aici, ce de mamici fericite avem care sunt la al doilea, altele care abia asteapta sa-l planifice pe al doilea si chiar pe al treilea... Nu te lua dupa mine la capitolul asta, ca eu personal inchei cu David odiseea de mamica, dar ia exemplu de la celelalte mamici. Ce te opreste? Ca poate te ajuta fetele sa te razgandesti... Evident numai daca vrei sa vorbesti despre asta

Simo, stiam eu ca asa vei face, bravo tie!! Iti dai seama, daca tu esti uneori depasita de situatie, cum sa nu fie si el, care e un copil? Si stai linistita, toate ne pierdem cumpatul uneori (eu cum il injuram pe Bogdan pana mai deunazi??), important este sa ne calmam si apoi sa realizam ca am gresit si sa ne cerem iertare intotdeauna de la cei pe care i-am suparat/nedreptatit, fie ei adulti fie copii.

Cleo, bafta si de la noi pentru gravidutsa-prietena, scoatem de la naftalina!

Lori, vai, cat de dulceeeeee e Robertino cum doarme... Gata, scot si eu ursul de la naftalina si i-l dau lui David, sa vedem daca reusesc sa-l pacalesc. Deocamdata are o oita alba cam pe jumatate din tigrisorul (sau ce e ala) cu care doarme Robert, dar cum el sta cel mai mult pe burtica, e cam greu sa se joace cu oita...

anisia, in primul rand felicitari pentru noul bebe pe drum!! Poate daca trecem prin Nisa ne vedem macar cateva ore, dar ma indoiesc, probabil tu atunci vei fi cu burtica mare de tot si numai de vizite nu vei avea chef. Noi o sa innoptam cu siguranta undeva in Franta inainte de a merge mai departe spre feribot, fiindca nu-l vad pe David sa reziste asa mult, si in fond trebuie si Bogdan sa se odihneasca. Ai vreo recomandare, vreo pensiune, ceva? Mersi anticipat!

Gata, fug la plimbare, ca tre' sa mergem si la farmacie...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Vai, asta mic doarme cu 2 perne in cap si idiotii de sus baga bormasina si ciocane de azi dimineata.
Fac criza de nervi, frate, ce mai au de spart ca vara trecuta numai asa m-au tinut toti vecinii???

Alyshuca jejejjejeje in sfarsit bagam cafeluta. Sa dea Dumnezeu sa fim toti ok pana miercuri. suuuperdar nu cred ca vor fi probleme!!!!!!EU nu ies afara, mi-a interzis sis, cica e vant...daca si tu zici...
Sambata Bogdan iar e de garda si pierd we cu Sis ca nu sunt inca sanatosi ofof!
kristinik felicitari pt matusicax2!!!
Mihaser cine ma puse sa ma uit pe promod Franta???Haaa??? Cine ma puse??
Trebuie sa-mi repet:'E criza, e recesiune..'



Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008
POZE BOTEZ MIRCEA
ALBUMELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Virginia iubita, Mirci e cel cu fes gri, urmeaza Sis cu Mati si apoi Robertzel de Simonix, ai dreptate, carliontatul ei e.
Miss mai stiu eu pe cineva care se vaita dar e nefericita daca doarme bb 2 seara ore legat si nu mai are activitate..

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008
POZE BOTEZ MIRCEA
ALBUMELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Laura...io te pusei! A sosit punguta....sunt ...sunt brethless...chiar si ptr ne-silueta mea...Merita fiecare banut!

www.aventuratrasnita.ro/aventura/103/" target="_blank">Votati-ne va rugam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaser

Laura...io te pusei! A sosit punguta....sunt ...sunt brethless...chiar si ptr ne-silueta mea...Merita fiecare banut!

Mihaela&Cristian 25.03.2006&Maria Eliana 19.05.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=341f286d3bf41ca4ad740e&skin_id=701&large&utm_source=otm&utm_medium=embed" target="_blank">Cu toata dragostea!

www.aventuratrasnita.ro/aventura/103/" target="_blank">Votati-ne va rugam!


Sa le purtati sanatoase, tu si cu ne-silueta ta !

Lori, mami de Robert din 9.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Buna fetele!

Eu am avut un inceput de saptamina haotic si uite ca se termina la fel...din pacate am probleme cu tata, ieri l-am internat la spital si vestile nu sunt foarte bune momentan, starea lui este insa stabila si speram sa se recupereze. Nu stiu insa ce va fi dupa asta, dar o sa ne facem griji cind vom ajunge acolo, deocamdata sa-si revina ca asta e mai important!
Baietii mei sunt bine, Tudor este argintul viu, e curios si ii place sa exploreze mai ales in camerele intunecate - ieri il cauta sotul prin casa (ca noi nu l-am ingradit, se duce unde vrea el si avem un apartament destul de mare) si el era in birou, sub birou de fapt, gasise un cablu USB si se juca cu el... Merge acum de-a-busilea foarte bine (gata cu tiritul prin transee...) asa ca se duce peste tot. Problema, daca ii pot zice asa, este ca se agata de toate alea ca sa se ridice in picioare si evident ca el nu stie care lucru e sigur si care nu si mi-e frica sa nu cada si sa pateasca cine stie ce...De dormit doarme cu noi si acum doarme foarte bine, uneori se mai trezeste noaptea sa ii dau ceai, altfel doarme pina pe la 6.30 fara probleme.
Cu Stefan e alta poveste - ar vrea sa se joace cu Tudor, dar nu prea stie cum, asa ca sfirseste prin a-l brusca sau trage, probabil in ideea ca ne atrage noua atentia asupra lui...

Cam atit de la noi, trebuie sa ma re-intorc la munca...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

Deci fetelor, unde este ralu_t, Getutza si CamiM? Le-am alungat???
Sper ca nu, mi-e dor de ele.

In alta ordine de idei, pierdut vecina de cartier, tanti mama lui Mara impreuna cu Mara. Nu se stie unde sunt si de ce nu raspund la telefon, o sa incerc SMS. Daca nu raspunzi la SMS...apoi chiar ca.
In fine gasitorului nu i se acorda recompensa pentru ca e CRIZA si Recesiune, da Laura?? si mihaser??? ati inteles da si nu se uita lumea pe promod din Franta.

Glumesc. Voi uitati-va, sincera sa fiu eu nu ma uit pentru ca pe silueta asta nu iau nimic ca nu am de gand sa o pastrez. Soacra mea draga de ea imi zice mereu, te-ai cam ingrasat. Io de colo, daaah am facut un copil uite-l colo. Pai nu de aia ti-am zis ea de colo cica sa ma ambitioneze.Apoi cand mai aud ca m-am ingrasat si dar alcoolul ingrasa asa ca mai bine nu.
In fine, soare cu dinti nedinti, ies cu copilul. Fara vecina si Mara. Asta e. Next time. O fi pe la condus. Atunci e grav...dar o sa merg numai pe trotuar. Ma uit pe la capitolul celalalt poate aflu ceva.

editez: am vazut Robertel cum doarme el cu tigrul...vai
Miss asta vroiam sa mai zic si eu ca sunt nebuna frate. Aseara ma gandeam dupa ce ne-am culcat, ce dor imi e sa il simt in brate. Si cand s-a trezit saracul copil la 2 urland dupa suzi, eu tzop repede in brate, el saracul nu vroia asta, l-am pus langa mine. Evident s-a foit, asa ca l-am pus la loc si m-am certat. Mama nebuna. Dar asa repede o sa zica sa nu il pup in public si alte alea..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisiap spune:

miss da stiu cate ceva daca ajungi pe aici cu placere avem cativa amici engl care au ap de vacanta pot sa ti dau si ceva situri de orintare nush daca am voie aici

http://community.webshots.com/user/ana_ana2327

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaela06 spune:

Miha si laura ca va uitati voi pe promod fie, da cu mine ce ati avut? Acu dc e sa cheltuii bani din cauza voastra o fac.

A zis si fata mea: ma-ma si a fost cu dedicatie, a intins manutele spre mine.

Mihaela de Daria-Maria (23 iunie 2008)

O comoara, o comoara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisiap spune:

elena regreti ca te aflii acolo? stiu ca nu se compara cu bucurestiul nici locul nici mentalitatea oamenilor sper sa te simti bine

http://community.webshots.com/user/ana_ana2327

Mergi la inceput