FIV 214

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Sheri: Dupa atata galerie...era si timpul!!!
Laura:Poate pana la sfarsitul stimularii vor mai aparea cateva, oricum ....si doi daca sunt nu trebuie sa renunti! Nu se stie ce poate face Bunul Dumnezeu!
Cristal: Ma alatur si eu grupului cu pumnii stransi!!! Cred ca vom face hCG-ul cam in aceeasi perioada!
Cristinici:Multumesc pentru incurajari....bafta multa si tie!
Ellanik: Maine cand eu imi voi lua puiutii acasa, tu ii vei aduce la lumina zilei!
Mari Lolutza:Sunt alaturi de tine si sper ca aceasta incercare sa aiba rezultatul mult asteptat.
Si acum as avea si eu cateva intrebari: credeti ca maine dimineata( inainte de ET ) ar trebui sa mai pun ovule? Parca mi-ar fi jena sa "dau cu crema" instrumentarul....
E ok sa ma spal in interior? Poate ma ajuta cineva care se pricepe.....care-i recomandarea...Sheri, ce zici??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauraa78 spune:

Buna!
Sheritra si Maria,multumesc mult pentru incurajari.Maine ma duc la eco si sper ca cei 2 sa mai creasca.Si la primul fiv am avut 3 foliculi si 2 embrioni,poate am noroc si acum
Maria,nu am prea multa experienta cu fiv,dar iti spun ce mi-a zis mie dr la primul meu fiv:sa nu ma spal inauntru,(mediul interior sa fie cat mai natural),sa nu ma dau cu prea mult parfum(eventual deloc).Te pup si iti tin pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Dragi fivoase va urez un weekend placut!

Oana mare dreptate ai cand spui ca aceste chisturi apar cand iti e lumea mai draga! Dar pe tine cum de te-au pus pe tratament dupa ce au vazut existenta chistului??? Eu ma tot gandesc la faptul ca luna trecuta am luat AC asa ca acest chist a aparut luna asta! Si bineinteles ca logica mea de fier imi spune ca o sa iau acum AC, o sa se resoarba iar in luna in care voi face stimulare va aparea iar, nu??? Nashpa!
Betty merci de urari! Si apropo, esti o frumoasa! Si printisorul tau la fel, ca are cu cine sa semene!!!! Si din productia care ai scos-o acum sigur o sa iasa un fratior sau o surioara la fel de frumos/frumoasa ca mario. Bafta luni la punctie!
Moniland felicitari pentru domnisorici! Si Doamne ajuta sa fie si blonde cu ochi albastri ca sa va vedeti visul cu ochii!
Laura nu sunt suparata din cauza chistului… Macar sa fie asta singura problema care sa provoace amanare de o luna si apoi sa iasa bine FIV-ul! Imi pare tare rau ca ai avut doar 2 foliculi la echo! Poate mai apar pana termini stimularea! Iti tin pumnii!
Estrelita de unde stii sigur ca e chlamidia in continuare? Ai facut analize? Sorry da’ batranetile astea ma mai fac sa uit!
Ellanik frumoasa productia! Bafta maine la punctie!
Felicitari cristal pentru cele 3 oute fertilizate! Exact cum spune si kitta, numai bune de 2-3 bebei! Bafta!
Kitta ce aventura!!! Offff… ca la noi in romania!!!
Maria Bafta multa maine la ET si iti urez sa ai parte de puiuti lipiciosi!
Mari lolutza bafta multa si sa fie un FIV norocos!
Sheri bine ca a venit ca taaaaare mult s-a lasat asteptat! Si sper sa-i spui acum ca nu-l mai primesti 9 luni ca prea te-a pus pe jar!
Kora e tare interesant ce ai scris de noul medicament Bravelle! Sa speram ca ii va fi de folos prietenei tale! Bafta multa! Fetele eu am auzit de o modalitate prin care se pot lua gratuit medicamentele Folltropinum alfa (GONAL), Follitropinum beta (PUREGON), Lutropinum alfa... Voi stiti de asa ceva? E interesant pentru cele care au nevoie exact de aceste medicamente!
77bel esti ploiesteanca de-a mea! Si eu fac fiv tot cu dom’ profesor! Inca o potriveala… Laparoscopia am facut-o la Giulesti insa am facut-o cu dr cristescu… eu m-am internat intr-o vineri, sambata mi-a facut laparoscopia si luni am fost acasa! Nu e o procedura grea si dureroasa si recuperarea a fost rapida! Asa ca nu-ti face probleme! Multa bafta si poate ne auzim sau chiar poate punem de-o intalneala in ploiesti! Si poate vin si fivoasele cu bebei din ploiesti ca sa ne invete si pe noi una, alta! poop
Copilutzu esti o dulcica si o simpatica! Mersi mult de urari! Si poop pentru viitoarea mamica de copilutzi veseli ca ea!
Cristinici spor la clocit ca sa ne aduci vesti bune vineri!

Fetele hai ca m-am intins la vorba ca o placinta!!!! Va poop dulce si va tin pumnii tuturor! Sa auzim numai vesti bune!

Fivoasa Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

Citat:
citat din mesajul lui 77BEL

Buna seara,
In primul rind vreau sa va multumesc ca m-ati primit in "clubul vostru" si ca mi-ati raspuns...
Apalina, am inteles ca si tu te-ai confruntat cu ceva probleme asemanatoare cu ale mele. Si acum esti mamica????? Ce frumos... si incurajator pt. mine.... Spune-mi si mie, daca sti, de la ce se face "nenorocirea asta de sactosalpinx", ca pe mine nu a reusit sa ma lamureasca nimeni. Si sti cum e, mereu ma intreb, de ce eu???????
In rest sa zic ca am sperante inca, poate Dzeu e linga mine si-mi va implini si mie visul de a fi mamica......
Oanademuncnch, multumesc pentru incurajari. Asa sper si eu, ca va fi o operatie usoara si totul va fi bine. E totusi o operatie, nu???


Va pupik pe toate, .... si sa auzim "de bine"

Lilianadraguta 77 bell din pacate nu sunt mamica ptr ca fara trompe .... nu prea se poate decit prin fiv .Ma pregatesc acum in februarie -martie sa incep .Sactosalpinx-ul asta nici eu nu am inteles prea bine de la ce se face .Unii dr spun ca de la anexite netratate ,cistite , frig ,raceala , umezeala ... altii zic ca e produsa de o boala cu transmitere sexuala ... acum nu stiu de la ce dar cert e ca e destul de grava ptr ca distruge trompele complect .Nu te descuraja ,poate vei ramine cu una si daca nu atunci la fiv cu tine ca nu-i totul pierdut !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taty_ana spune:

77BEL...sactosalpinxul la fel ca hidrosalpinxul se face in urma bolilor inflamatorii pelviene pe care le-ai avut de-a lungul vietii si nu au fost tratate corespunzator.....eu am avut hidrosalpinx pe stg care a fost indepartat dupa care a evoluat mai tarziu in piosalpinx si a trebuit sa-mi scoata trompa stg iar la dr am sactosalpinx si n-are ce sa-i mai faca.....concluzia FIV...sunt in pregatiri...
fetelor am mai intrebat....stie cine de fiv la chisinau??pls pls...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Sheri, Cristinici: spor la stimulare,tin pumnii sa aveti multi foliculi si toti cu ovocite!

Cristal: bafta multa,sa iasa 3 embrioni frumosi!

Dear_bambi, Maria08: bafta multa si voua, sa aveti productie buna!

Lauraa: fii optimista, poate cei 2 foliculi vor creste si vei avea doua ovocite bune.

Ioanatugs, Iana_Mari:

Bafta multa tuturor fetelor aflate in tratament sau in asteptarea rezultatului.Sa veniti numai cu vesti bune!

Eu sunt bine, marti fac 21 saptamani, am primit si rezultatul la triplul test si a iesit bine...pe 23 am ecografia morfologica de trim.2. Sper sa fie bine si in continuare.

Nusy 20+



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Pe lista de indicatii ce am primit-o in Austria scrie sa nu folosesc parfum nici in ziua punctiei, nici in cea a ET-ului. Va dati seama ca nici pe sot nu l-am lasat sa se parfumeze in acele doua zile
Poate va ajuta si pe voi aceasta informatie.


16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

Mami_vreau, pai ei m-au operat la cerere ca sa zic asa, raspund foarte prost la tratament, la doze destul de mari am produs doua ovocite era ceva ce nu se lega, doctorul ma programase doar pt histero pt ca habar nu avea ca am un chist (cine sa-i zica sau cine sa-i bage dosarul meu sub ochi...). Bon bine ca m-au operat ca au descoperit chist endometriozic (si sunt atat de sigura ca nemernicul ala producea si hormoni ) si o endometrioza de gradul 3.....i-am dat si eu cu AC si apoi am inceput direct inhibarea, acum ramane sa vizionam rezultatele. Sper ca in luna asta sa nu fi produs alt chist ca daca o tinem tot asa i'm going slightly mad!


Pe mine m-a durut capul INGROZITOR doua zile la rand, n-am rezzistat si am luat doua algocalmine, ma simt atat de vinovata dar eram la munca trebuia sa fiu foarte atenta la ce fac nu ma puteam concentra nu puteam pleca acasa...mi)e groaza sa nu fi facut ceva nasol....io nu stiu doar eu ma simt vinovata pentru fiecare PACAT pe care-l comit (cum ar fi o cafea o data pe saptamana, o prajitura sau co ciocolata tot la fel o data la nu stiu cat timp etc etc etc)??!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Dragele mele, ok, deci nu ma spal prin interior.....dar pun dimineata, inainte de ET, ovulele de progesteron?? Ma tot gandesc ca nu v-a fi tocmai ok.....voi cum ati procedat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vvvvv spune:

buna ziua,
am citit articolele si iar am citit, si m-am intors la altele, si iar am luat de la capat si am citit si pana la urma m-am hotarat sa va scriu poate ma sustineti un pic, . si eu am luat aceasta hotarare de a face fiv cand alta alternativa nu a mai fost.Am citit ne-am interesat si am hotarat la Giulesti, tratamentul l-am inceput cu puregon si diphereline in ziua a 7 de stimulare trei
foliculi doi pe partea stanga de 10.5 si 10.4 iar pe partea dreapta unul de 8, la a 11 zi de stimulare, vineri, cei din partea stanga 15.4 si 15.4 cel de pe partea dreapta a stationat, mi-a dat tretament in continuare, inclusiv pentru duminica si pregnyl la ora 22 luni, miecuri la h 7 m-a programat la punctie.
sunt foarte descurajata pentru ca sunt foarte putini foliculi, fata de ce am auzit de la alte persoane si de la voi......................in schimb eu ....povestea mea este lunga si ca voi toate disperata de statul pe la usi in spitale si cabinete , unele particulare, altele de stat. inca nu pot dezvolta prea mult subiectul, sunt prea mult data peste cap!!!

Mergi la inceput