Vegetarienii

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ileanna

A, si din cate stiu eu ... vegetarieni se cheama si cei care mananca lactate si chiar mai gusta putin din peste. Desi cf dictionarului nu ar fi corect. Da' acuma ... ce sa facem daca dictionarul nu ne mai face fatza .



Vegetarieni sunt cei care mananca vegetale, indiferent ce zice dictionarul. Sunt destui. Daca si cei care infuleca peste, fructe (...de mare) si produsele celor carora nu le mananca carnea vor sa-si zica asa, e treaba lor, pe mine nu ma deranjeaza nici unii, nici altii. Mai demult, aveam doi prieteni, un cuplu, care erau vegetarieni. Cand ii invitam la masa, vorbeam cu ei cam ce le-ar place sa manance (pentru ca, evident, nu aveam cunostiintele necesare, carti cu retete nu erau prea bogate in astfel de meniuri si nici nu puteam sa le pun in farfurie o mana de iarba proaspata). Nu erau scarbiti de meniul celorlalti si nici noi nu eram siderati ca nu le place o fleica la gratar.
Personal, cred ca meniul omului trebuie sa fie diversificat in alimente de baza.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

de aproximativ 4-5 ani mananc f putina carne, probabil de vreo 5 ori in toata perioada asta; lapte- rarissim, oua- rarissim, branza insa e in top
de ce am inceput- din curiozitate sau poate pentru a vedea daca sunt in stare; cand am observat ca ma simt mult mai bine/healthy, a devenit un stil de viata

in prezent- vegetariana 95%

sotul meu a fost lacto-ovo-vegetarian 4 ani, in ultimele 6-7 luni e raw-vegan; a slabit vreo 15 kile, arata mult mai tanar, per total se simte muuult mai bine ca inainte...

copila (3 ani)- a refuzat complet carnea pana pe la 2 ani jumatate, insa in ultimul timp imi cere pui si peste; nu am refuzat-o niciodata; la fel ca Ameera, si eu cred ca e o alegere personala pe care nu vreau sa o iau eu pt ea...

pt echilibru' la globula rosie, folosesc cu succes vinul rosu, in special cel de tzara

sante!



www.bebelissimo.com/" target="_blank">Bebelissimo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Noe ce inseamna raw-vegan???
Stii ce cred eu? Ca a nu manca carne inseamna a manca mai sanatos. Insa unul din motivele principale nu e renuntarea la carne ci faptul ca ajungi sa mananci mult mai multe alimente neprocesate. Pt ca carne = procesat.
Cred ca e cea mai simpla explicatie care imi vine in minte. La restul se poate veni cu argumente contra sa zicem. Dar asta mi se pare cristal clear.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria-86 spune:

Poate k e mai bine pt organism sa mananci vegetle poate e mai bine carne. Dar mie imi place sa le combin. Si cum acuma sunt la dieta le combin cu succes.

Dieta, dieta dar asa as papa o portie de cartofi prjiti cu o pulpa de pui si o salata de varza, si putin mujdei de usturoi

Maaaaaaammmaaaaaaa imi ploua in gura


Mamik de Adinutza mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui ileanna

Noe ce inseamna raw-vegan???
Stii ce cred eu? Ca a nu manca carne inseamna a manca mai sanatos. Insa unul din motivele principale nu e renuntarea la carne ci faptul ca ajungi sa mananci mult mai multe alimente neprocesate. Pt ca carne = procesat.
Cred ca e cea mai simpla explicatie care imi vine in minte. La restul se poate veni cu argumente contra sa zicem. Dar asta mi se pare cristal clear.

mama gandacelului Vladut , 08.07.08


Ileanna, aici e o mica explicatie: http://en.wikipedia.org/wiki/Raw_foodism
el mananca numai legume si fructe crude, in tot felul de combinatii (salate, smoothies, etc...), seminte, nuci, etc (fara oua, lapte, branzeturi, mancare gatita, procesata etc)
pare o nebunie, dar per ansamblu..se poate si mai rau:)) (juice-fasting, breatharians, etc )



www.bebelissimo.com/" target="_blank">Bebelissimo



edit: aici scrie si el mai multe informatii: http://www.edragonu.ro/category/health/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Noe ... ce sa zic ...
Toata admiratia!! Mi se pare un regim demn de tot respectul. Adica mai degraba o disciplina ... un mod de a intelege alimentatia ... etc etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Aaaaa .... acuma am vazut si blogul!! Ma apuc de citit. La fix ai picat cu asta zau asa. Merci mult de tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

Apropo...am o pofta de aripioare de la kfc, sa nu dati cu rosii ...glumesc si eu .
Parerea mea : fiecare mananca ce-i place si ce-l face fericit.

http://alina-vachim.magix.net

AVoogt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Da de unde roshii mai AVoogt??? Nu mai avem ca le-au halit vegetarienii.

Si mie imi e asa de simplu si placut sa ma infig intr-un KFC ... juma de ora is un om fericit si fara nici o alta nevoie. Decat un pahar de cola .

Dar incep sa-mi dau seama ce fac si ... as vrea ca ceea ce ii ofer corpului meu sa fie si altceva in afara de a umple burdihanul. Ca asta inseamna KFC: o tona de calorii si NIMIC nutritiv pt corp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearl84 spune:

Sotul meu e ovo-lacto-vegetarian de mai mult de un an...are o alergie si nimeni nu stie la ce..asa ca a facut sedinte de biorezonanta si se pare ca e de la colorantii si multele "vitamine E" din mancare...

La inceput mi-a fost cam greu sa gatesc ca nu stiam ce...dar am cautat pe internet retete cat mai variate si mi-am facut un fisier separat cu ele.

El se simte mult mai bine, alergia nu a trecut de tot, dar s-a ameliorat mult.
Eu...mai scap la carne cand iesim in oras..

Pearl

Toata lumea stie exact ce trebuie sa faci cu viata ta, dar nu are nici o idee ce trebuia sa faca cu propria-i viata.

Mergi la inceput