Sunt romanii niste mancai?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Si inca o completare!!
"Fineturi" poate ca ar manca multi ,dar sa nu uitam totusi ca salariile in Romania sunt de mizerie..si daca castigi 200€ pe luna..nu prea iti permiti sa mergi nici macar la o pizza,dar la un restaurant mai fitos!!

24+ Razvan Nicholas sau Darius Nicholas

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Cum spunea Maria nu doar romanii nu manacanca sanatos mai sunt si alte natii.De ex nu toti francezii mananca fineturi si alte mancaruri bio, americanii ce sa mai zicem, etc
Si sincer mi se pare ca in Romania nu sunt asa de multi grasi ca in alte tari.Cred ca in tara nu se face destul de sport..parerea mea

Cait
Home is where heart is...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Incerc sa respect opinia Ionicai, care indeamna la obiectivism cu privire la subiectele cu iz de ´´dat raportul´´ ale lui Muffin.

Dar, Ionica, pot sa zic ca asta eate iar o problema existentiala sau nu pot sa zic? Cum spui tu...

On Topic.

UNII romani mananca mai mult. Ca le place, ca-si ´´permit´´ ca au stomacul mai mare ca in marimea burtii sta pasaportul spre indestulare.. etc.
Altii manaca mai putin. Ca tin la silueta, ca tin la sanatate, ca nu-si permit, ca asa zice doctorul, etc.


UNELE romance gatesc bine(a se citi gustos) altele mai putin bine, altele mai sanatos, unele mai gras, altele deloc si asa mai departe.

Piftia, porcul & CO sunt un fel de traditie.Nu are mare legatura cu atributul ´´mancai´´. parerea mea.

Am raspuns la toate intrebarile?

PS am vazut si poameni slabi cu gusa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

daaaa, romanii sint mincai si de aia maninca multe briose, cumparate de consortii care au multi bani (dolari, yeni etc)

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Nu cred ca sunt mancai. Dupa mine mancai sunt aia care mananca mult din placerea de a manca si de a incerca pe toate.
Cred insa ca mananca mult....si mananca mult pt ca mananca prost. La romani painea, cartoful si carnea tocata sunt temelia.
In mancarea traditionala romaneasca vegetalele sunt destul de bine gatite (in sensul ca sunt fierte pana le iese duhul) si mai totdeauna cu adaosuri de carne

Da io cred ca romanii beau mai mult decat mananca

Inca o data: Nu afirm ca toti romanii mananca mult si prost!!!!! Doar unii! Nu ma impuscati.

Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Cred ca romanii au o problema mostenita de pe vremea comunismului cand nu prea gaseai mancare. Aveai nevoie, n-aveai nevoie de branza sau carne daca era coada stateai musai. Imi aduc aminte ca noi cumparam unt si branza si trimeteam la Piatra Neamt la verisori iar ei cumparau pui si ne trimeteau noua. Deja aveam un prieten , un nene controlor la trenuri care ne facea expeditia de colete Piatra neamt - Bucuresti. Aveam, nu aveam nevoie de carnati se cumparau ca mama iarna daca nu gasea carne de porc mai facea sarmale din ei. Ei combinatii nene...dar culmea nu ne ingrasam.
Cand am ajuns in Canada si m-a dus sotul la un Restaurant Mandarin unde contra unei sume modice mananci cat poti mi-am umplut farfuria ca tuta. Toate pareau bune. Nu toate mi-au placut si dupa aia am inceput sa fiu mai selectiva.
Mama a venit in Canada si ca orice mama incearca sa ne faca toate bunatatile dar si ea si sotul sunt ca vevritele...sa fie si de aia si de ailalta si le-am spus stop...nu mai merge. Ma uitam la multe produse nu este trecut termenul de garantie, multe produse nu au trecute ingrdientele, aici nu sunt trecute E-urile ci substanta(ma rog compozitia chimica sau ce mama zmeilor o mai fi). Am mancat mai de toate dar toate ingrasa, inclusiv cele numite organice pentru ca oricat de organice sunt tot au ceva conservanti. Nu tin minte ca un lapte de pe vremea lui Ceasca sa-ti tina mai mult de 3 zile in figider fara sa-l fierbi. Mama ne facea branza de casa din acel lapte. Aici am luat un lapte pe care scrie ca tine 10 zile (nu pasteurizat sa ne intelegem) el scriind ca e organic. Daca am incercat sa iasa branza din el a fost o chestie pastos-albicioasa pe care am aruncat-o la WC. In fine sunt multe de spus in privinta mancarii. Nu cred ca ne imbuibam mai mult ca inainte ci ca absolut toata mancarea nu mai este ce a fost o data. Si inca ceva atunci oamenii mergeau mai mult pe jos, nu aveau masini, duminica se circula dupa numerele de inmatriculare(o duminica cele cu sot , alta duminica cele fara sot), la scoala se facea mai mult sport, se facea sport chiar si in unele intreprinderi, gasca de la bloc mergea mult cu bicicleta prin cartier.
Mai aduc eu argumente dar maine caci mai am un pic de treaba.


http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Nu doar romanii sunt gurmanzi.Si da,...si eu desi nu sunt deloc supraponderala,cand ajung la restaurante cer 3,4 chiar 6 feluri,....ca sa gust,caci ma satur repede,...si binenteles ca apoi iau acasa,la doggi-bag,caci doar am platit mancarea,nu o fur.Asta si pentru ca la NY sunt o gramada de bufeturi,platesti mancarea la greutate,...si m-am invatat sa mananc diverse odata,nu doar un fel.La fel maica-mea zice ca o fac de rusine cu luatul mancarii acasa,...dar a vazut si ea ca aici mai toti isi iau resturile acasa,...si scapa de gatit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Da' americanii de ce sunt obezi?! Ca mananca sanatos de pe la fast-food-uri si crontane chipsuri in fata computerului, nu-i asa?

Hai sa nu ne mai blamam singuri, nu gasesti nicaieri o ciorba mai buna sau o mamaliga mai gustoasa ca in Romania.

Mi-a fost dat sa am la masa (romaneasca, sic ) multe natii de oameni. Toti au lasat farfuria goala si nu pentru ca era putin. N-au zis nu nici la antreuri, nici la felul de baza si nici la deserturi (toate facute de mine).

Asadar, capul sus, romani!!






"Arata-te puternic cand esti slab si slab cand esti puternic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Citat:
citat din mesajul lui miriama

Da' americanii de ce sunt obezi?! Ca mananca sanatos de pe la fast-food-uri si crontane chipsuri in fata computerului, nu-i asa?

Hai sa nu ne mai blamam singuri, nu gasesti nicaieri o ciorba mai buna sau o mamaliga mai gustoasa ca in Romania.

Mi-a fost dat sa am la masa (romaneasca, sic ) multe natii de oameni. Toti au lasat farfuria goala si nu pentru ca era putin. N-au zis nu nici la antreuri, nici la felul de baza si nici la deserturi (toate facute de mine).

Asadar, capul sus, romani!!

"Arata-te puternic cand esti slab si slab cand esti puternic"


Postarea asta merge mai bine la subiectul cu etichetarile.
Romancele sunt frumoase, gospodine si devreme acasa. Mancarea romaneasca e cea mai buna!

Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Eu nu cred ca noi suntem mancai mai mult decat altii sau ca mancam ma prost decat altii!In ceea ce priveste cosurile pline si aglomeratia din magazine,mi se pare normala si fireasca,atatia ani s-a mancat "adidasi"si gheare de pui,incat acum scoatem parleala!
Nu cred ca suntem mai grasi decat alte natii,majoritatea fetelor tinere sunt slabeee,ma uit la mine la job,din 70 cati suntem,vreo 5 suntem mai grase,restul normali ca si greutate,spre slabi chiar!
Si da,multe dintre noi gatim sublim

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput