Sunt romanii niste mancai?

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui AB

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Acolo nu prea gasesti terasa unde sa fie doar de baut , aici da .



Aici ai mare dreptate... rar vezi oameni cu familii intr-un loc unde sa bei fara sa mananci sau fara sa faci ceva...
Beuturica nu-i decat acompaniator si nu scop principal. In general.
Da poti gasi un loc unde sa asculti si sa bei... Toate jazz club-urile NYC stau marturie ca trebe sa bei daca asculti concertul de la bar.
De baut si agatat sau discutat afaceri la berarie, la winebar, la club si nu in casa de oameni... Nu se gaseste... da tu un search pentru New York bars :))

In rest cu mancarea...
unu: ca lumea stie ca-n est o fost mai greu si nu-i lasa inima sa nu puna un tar de carne pe tine
doi: la varsta ta... esti inca considerata copil asa ca mananca sa cresti mare
trei: zau ca exagerezi
patru: de nu vrei zi ca esti alergica




AB , prea putin ma intereseaza ca in jazz club se bea si nu este mancare pt. ca eu si taica-miu nu ieseam noaptea in oras.
Pe mine m-ar fi incalzit de exemplu cand am fost in Canada la cascada Niagara sa beau doar un suc fara sa mananc. Lucru care nu s-a putut , pt. ca atunci cand am spus ca vreau doar suc femeia respectiva a cascat ochii mari si m-a intrebat ce doresc sa mananc , ca altfel nu se poate.
Unde mergeam si eram invitat special se specifica fatu ca venim doar asa , sa povestim , si nu era aranjat totul cu 2 zile inainte.
DRaguta faza cu copilul , da' la 23 de ani nu cred ca ma incadram in categorie , iar in pat sincera sa fiua nu vroiau sa ma bage ca probabil ii decima taica-miu.
Oricum , e amuzant cum atunci cand indraznesc sa spun ceva despre tarile voastre nu puteti intelege ca asta este parerea mea din ce am vazut , din ce mi-au povestit cei care locuiesc acolo si gata.
In schimb cand trebuie sa ne hulim tara e ok , nici un fel de problema.
Parrea mea e cea expusa mai sus .
Daca nu sunteti de acord cu ea este ok , ca nici eu nu sunt de acord cu ale voastre.
Sa ajungem la supozitii despre ce oaspete eram , cine vroia sa ma calareasca samd deja mi se pare dincolo de penibil.



Draga mea da si tu reply cu "calaritul" sau "patul" cui ti-o scris. Eu nu ti-am scris, au sugerat asa ceva. Eu la 23 de ani te vad copil .

Si la restaurant nu poti merge sa bei suc. Mai ales intr-o locatie hiper-turistica. La bar poti.
Jazzul nu-i de noapte la New York. E si de noapte. Dar oamenii cu familii merg la Jazz brunch.

http://www.yelp.com/search?find_desc=jazz+brunch&find_loc=New+York%2C+NY

Brunch e de 12 la 15 duminica. La masa iei un breakfast spre lunch si la bar bei ceai si cafea si suc. Parca asta voiai nu?

Macar faptul ca nu stii ca un club in US functioneaza si de noapte si de zi acomodandu-se unui public variat ar trebui sa-ti spuna ca viziunea ta despre alte tari e limitata. In timp ce majoritatea noastra ne-am trait ani buni prin Romania navigand printre familie si propriile experiente de tanar.

Si nu doar cluburi de muzica de jazz, soul sau altele ci si opera, sali de concerte mari... si pe vremuri in Bucuresti la Ateneu erau concerte duminica dimineata intru culturalizarea pruncilor.

Ar trebui si sa afli ca US sunt Statele Unite... si-s mult mai variate intre ele decat statele Europei Vest+Est.

Ah si nu pretind ca ar fi raiul pe pamant. No way. Dar nici imaginea cliseu pe care o scoate tovarasica prajiturica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu inteleg ce e cu mania ata a 1001 explicatii.
AB, eu m-am dus cu taica-miu la Niagara prima data sa vad si eu cascada.
Ne-am oprit pe o straduta care printre magazine avea si o terasa.
Cum fac in Romania , m-am pus frumos la masa si cand a venit femeia sa ne ia comanda am zis un suc pls. M-a intrebat si pe langa ce mai vreau. Am zis ca nimic moment in care s-a uitat irata si m-a intrebat ce mai vreau pe langa.
Nu era restaurant , nu era duminica , nu era brunch , vroiam sa beau si eu un suc asa cum fac in Romania unde pot sa beau si atat si la restaurant si la club , si unde vrei. ataaaat.
Altadata m-am dus tot cu tatal meu In Toronto pe cel mai lung bulevard si pana sa mearga la doctor am zis sa bem un suc undeva.
Evident am luat si mancare, eu mi-a comandat un sandwich cu ton la care am primit gratuit supa , cartofi prajiti, legume si mai stiu eu ce , iar sandwichul erau de fapt 2 felii mari de paine , cat un gyros una, cu un strat de peste de vreo 3-4 degete acoperite in cascaval.
De aici si din portiile mari concluzia ca se mananca mult (ceea ce e ok).
Imi pare rau ca eu cat m-am plimbat prin Canada si America nu am vazut un local unde sa stai la masa si doar sa bei ceva , indiferent ca e un pahar cu apa , o cafea sau o bere.
Lucru care in Romania se intampla la toate colturile, numai in Unirii daca merg am de ales intre 15 baruri minimum dintre care 3 au si ceva sandwichuri calde.
Despre asta vorbeam in tot topicul asta , diferentele dintre ce se poarta aici si ce se poarta acolo.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Nu era restaurant , nu era duminica , nu era brunch , vroiam sa beau si eu un suc asa cum fac in Romania unde pot sa beau si atat si la restaurant si la club , si unde vrei. ataaaat.



Haidi mey fugi si mai creste oleaca... te duci in .ro la un restaurant cat de cat si ceri numai de baut? Ce? Sampanie?

Daca te duceai in bar si nu intr-un snack bar probabil capatai ce voiai adica doar un suc. Probabil ar fi fost mai greu de gasit, intrucat intr-o zona de acest gen e mai rentabil sa vinzi ceva mai consistent ca sa-ti scoti chiria.
Oricum pana una alta imi tot dai cu Canada. Faci tu ca ultimul redneck "acolo la voi in Europa"

Si inca mai astept sa zici ca gresisi "adrisantul" cu patul si altele... sau si participantii la topic sunt tot apa s-un pamant :)) " din America de Nord".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Ah si uitai ..portiile cele mari raman adesea nemancate. De aceea este prevazut sa le poti cere acasa sau pe masina. Iti dau casolete.

Si scrie cu ce ti le sevesc pe meniu si te poti fofila la o portie mai mica daca citesti atent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Vad, eu ca tare ravniti la America!

Unu, doi ajungeti acolo.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

AB , sincer , stii mai bine decat mine unde am fost?
Nu stiu de ce te incapatanezi sa-mi explici ca nu am intrat unde trebuie.
In Roania si daca ma duc la restaurant si daca ma duc la bar si daca ma duc la snack bar , sports bar , terasa , gelaterie , carciuma, cofetarie , pot comanda DOAR UN SUC !
Ce-i atat de greu nu stiu.
Nu am spus ca TOATE localurile sunt la fel , am spus ca in tpate cele in care am fost eu s-a intamplat la fel!
A , si sa nu uit: la mesajul tau citat am raspuns, dupa cum vzi dupa aceea am folosit pluralul pt. ca era prea greu sa le mentionez pe toate forumistele plecate in alte tari care au fost ofensate de parerea mea.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui dodo
Eu mai degraba inteleg gestul cu masa ca pe un gest de curtoazie pt. ca era "invitat special",



Si eu la fel, dar Xio insista sa ne arate ca americanii si canadienii sunt niste mancaciosi si atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mindy

Bine ca nu ai scris mamaligamunteanu



Beeey, ia vezi aici ca ma fac foc si para ! Ia vino cu mielu, ca mamaliga o dau eu, ca-s fata buna si gospodina .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

las c.am fost eu in prostia aia de mall plaza sau cum ii zice, in drumul taberei, eu cu o prietena, am cerut doar 2 cafele la nu stiu ce bar restaurant, m.am pus acolo ca imi placea muzica....in fine, s.a uitat ca dracu la noi ca n.am comandat mancare, asta dupa ce ne bagase meniurile in fata, cand ne.a adus cafeaua, cand a vazut ca nu e rost de comanda serioasa se uita urat la noi sa terminam mai repede

ivan si roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Ce e aici dom'ne? Nu se mai discuta de slana romanilor ci de pita cu 3 degete de branza a americanilor?



Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput