Strumfi de iul-aug 2007 (127)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

Va multumesc, fetelor! "Surprinsa" pentru ca ma obisnuisem cu mine aia "semi-infertila". Pe Mihnea l-am facut dupa vreo 2 ani si 220 teste de sarcina. Dupa nastere am avut un CM ca vremea rea: nu stii cand vine, nici cand pleaca.

Deni, sa stii ca la fel am patit si eu cu maseaua de minte - trebuie sa te duci la stomatolog sa-ti faca o incizie ca sa elibereze infectia ( de aia te doare), dupa care cea mai buna solutie e sa o scoti.

Despre mancaruri - eu i-am dat ciuperci, dar nici prin cap nu mi-ar trece sa ii dau oua de prepelita. Nu stiu de ce, dar nu imi inspira incredere.

M. cu Mihnea
http://picasaweb.google.com/mylenna2010/Mihnea#5299212513804209346 si fericita 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

eu am puapacit-o deja pe milenasi binenteles ca am inrosit la greu "firele"de la rds...(apropo eu raportez z1)
noi lucram in continuare la proiect cu sau fara stres,ce sa zic e greu sa nu-ti stea capul la o chestie daca ti-o doresti atat de mult...poate saptamana care se apropie cand mergem in austria(in martie avem deja rezervarile din ianuarie) rezolva problema.
doresc multa sanatate ator bolnaviori mari si mici de la noi
si multumim inca odata de complimente si gandurile voastre.
am vazut pozele cu denisa,corina e superba si se vede ca e un pachet de energie!si abia astept sa vad poze de la nunta ce frumos
jadi este o vorba tare faina "copii mici probleme mici,copii mari probleme mari"....eu cand ma gandesc ce ma vaitam ce greu e cu un copil de 3 luni care in afara sa mance si sa doarma nu stia altceva imi vine sa dau timpul inapoi si sa-mi trag doua peste cap...eu vad la elisa cum se intalneste cu kevin vecinutul nostru cum vine cu ïdei"...ei le invata noi ii dezvatam....
na ca s-a trezit...

alina mamica bulinei www.youtube.com/watch?v=54C4rgga0L0" target="_blank">Elisa (20 iunie 2007)


povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_s spune:

Buna fetelor,

Chiar daca nu sunt activa va citesc constant si va simt ca pe o mare familie si va multumesc pentru toate sfaturile pe care mi le-ati dat fara sa stiti.

Am o problema cu Mia - fetita mea de 1 an jumatate, si pe cine sa intreb daca nu pe voi? Noi am avut o viroza respiratorie acum o saptamana de la care ea a ramas cu multi muci dar de cateva nopti tusseste si se inneaca cu secretii si mi-e mila de ea ca nu poate dormi. Ziua nu e asa de rau ca-i mai suflu mucii dar noaptea nu poate respira. Eu sunt la parintii mei in Bacau pentru o saptamana si nu m-as duce la doctor aici iar pediatra ei din Bucuresti nu raspunde la telefon.

Voi ce ma sfatuiti? Batista bebelusului o am la Bucuresti dar nu sta oricum sa o folosesc. Ser in nas i-am mai pus dar plange ingrozitor asa ca am renuntat. Sa-i dau sirop de tuse? Stodal sau de care? Deocamdata bea ceai din cand in cand si cam atat.

Va pup si va multumes,

Madalina si Mia 12.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_s spune:

Felicitari gravidutelor: Timi, CarlaV, Andreea_c, Claucica, mamiCamelia si Milly!

Si eu sunt din nou insarcinata in 16 saptamani si vroiam de mult sa va scriu. Nu stiu cum ma voi descurca cu doi copii mici, dar daca voi o faceti asa de bine (Anya, Jadi, Ghinet, Valen, OanaB, MonicaB) atunci am prin incredere si am zis mai bine acum decat mai tarziu!
Vapup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Madalina, trebuie sa o vada un doctor. Tusea poate fi in multe feluri si trebuie ascultata pulmonar. Eu dupa atatea viroze si bronsiolite, tot merg la doctor sa il asculte plamanii. Si chiar daca tipa si urla, trebuie aspirata si pus ser in nas. Dodo al meu tipa de se aude in tot blocul dar nu este dupa el, trebuie sa diminuez din muci cumva.

Plec la scos maseaua .

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Felicitari Milena si Madalina pentru burtici! Sa aveti sarcini fara greturi si bebei frumosi.

Madalina, incearca cu oscilo, dar mucozitatile trebuie sa i le aspiri, indiferent daca tipa sau nu. Siropul de tuse nu stiu cat ajuta. Si tusea tot de la mucozitati provine. Sanatate multa. Poate ne pui poze.

Jadi, iti tin pumnii!
Pe vremea cand era Alexia la gradi, m-a intreabat daca nu sunt si eu tampita si m-a rugat sa fac tot posibilul sa fiu Am ramas masca. Cand am aprofundat, am descoperit ca un baietel povestea la gradi cat de tampita e mama lui. Alexia nu avea habar, dar isi dorea enorm sa fiu si eu, pentru ca ea o placea tare mult pe mamica baietelului, care era o fire joviala. Cand a priceput ce inseamna, a ramas foarteeeeee deceptionata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Mihaito, noi vorbeam de centura ta, cand colo, alte fete tac, sunt surpinse si uite ca fac. Nu te-o apuca si pe tine surprinderea?

Mai am un gand...nu stiu de ce, dar parca am un gand ca si Dana e surprinsa. Poate doar mi se pare. O astept la orizont.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

Felicitari noilor gravidutze!

Millyce m-as bucura sa dfiu si eu "surprinsa" cu un test de sarcina pozitiv!!!!!!Numai ca la Matei a iesit dupa un an de nervi stres, analize....iar acum incercam de 8 luni si nimic!!!

Jadi, imi dau seama ce ai simtit dupa ce ai primit asa cuvinte! acum imi dau seama ce faceam si noi cu parintii nostri cand le "ofeream" tot felul de epitete de acest gen! Doamne cum se intoarce roata!!!

Hai sa va povestesc de Matei!
Va mai amintiti cand disperam acum vreo luna - doua ca l-am lasat pe Matei la soacra-mea (la 100 km departare de bucuresti)?
In ianuarie a fost bolnav si pana pe 21 ianuarie a venit bunica la noi (deh, a facut si ea un compromis!), dar cum s-a insonatosit am vrut sa ne tinem de cuvant si l-am dus acaolo din nou... Acum am inceput sa privesc mai degajat, si sa apreciez partile pozitive ale acestei mici "despartiri" - este la aer curat (aer de munte), bunicii au mare grija de el (mai bine decat o bona), iar noi apucam se ne odihnim trei nopti si a patra noapte sunt la el (practic vin luni dimineata de acolo si ma duc din nou joi seara)!
Nu pot sa spun ca nu sunt ingrijorata si ca nu mi-e tot timpul dor de el, dar cand merg acolo, tot timpul mi-l petrec cu el, in exclusivitate - adica nu am treburi ca acasa si practic soacrea-mea le face pe toate (doar e la ea acasa) si eu stau exclusiv cu Matei!
El spune multe cuvinte - de fapt nu cuvinte intregi si corecte, dar incearca absolut tot si spune in felul lui de ex scaun este "caun". asa cred ca spune vreo 40 cuvinte de-ale lui (includem si onomatopee gen miua, ham si iha, etc.)
ficatel de pui,de seara lasat in lapte,fiert tot in lapte,galbenus de ou,pentru juma de casoleta am pus doua galbenusuri si cam un sfert de pachet unt,chiar mai putin,sare...daca nu e prea moale,desi la mine a iesit consistenta buna,mai pune niste ulei de masline,cu lingurita.
Va pup pe toate, iar fetele cu viitori bebe 2, va rog tare mult, luati-ma si pe mine cu voi la odisee...
daca ar fi dupa mine as face trei copii, numai sanatosi sa fie..
Va pup iar


Mama lui Matei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Hei, fetitzele! Multumim de sfaturi! Laur parca e mai bine, dar a ragusit de atat urlat, saracutzul!

Felicitari, milly si madalina! Ce de fete curajoase, bah tata, bah! Bravo, super tare! Sa va dea Doamne Doamne sarcini usoare, nasteri si mai si si bebi sanatosi si papaciosi!

Mychy, ce ma distrezi!!!!
Ce papici grozave faceti voi! Mie mi-e si rusine,abia reusesc sa fac supa pt bb si cele 2 feluri pt sotul meu. Oricum laur papa din toate, adica gusta. Dar nu am timp sa fac asa bunatatzi!

Jadi, daca ai probleme cu maseaua aia de minte, scoate-o! Eu abia mi-am scos-o luna trecuta, cred si a fost o experienta foarte fericita. Mi-era teama, dar a fost f bine! Si in timpul si dupa Pe bune, chiar a fost grozav, ca mi-era frica si ca o sa ma doara extractia si mai ales dupa, dar n-a fost cazul! succes!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
poze Laurash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

Wow ce vesti bune pe aici!
Felicitari Milena si Madalina! Sarcini usoare si carucioare colorate asa cum va doriti!
Carla tu nu ai aflat inca cine se ascunde in burtik sau nu am fost eu pe faza cand ai spus?
Madalina (housepocket) eu te astept cu drag la odisee. Sper sa ti se indeplineasca dorinta cat mai curand.
Cum mai mananca Matei?

Noi suntem bine. Ne bucuram foarte mult ca o sa avem si o fetita, dar pana la venirea ei pe lume ne distram pe seama lui Radu. E din ce in ce mai haios pe zi ce trece.
Trebuie sa imi fac timp intr-o zi sa va povestesc din nazbatiile lui.

E placuta atmosfera aici. Se simte ca a inceput Jadi sa scrie mai des.


Andreea 18+ Denisa Ioana si Radu Stefan (12.07.2007)

nunta noastra 2 iulie 2005

Mergi la inceput