Etichetele natiilor: adevar sau idei preconcepute?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Nah ca am si eu o eticheta pentru olandezi: cumpatati, economi(vedeti ca folosesc cuvinte "blande", zuinig).
Intr-un fel e bine, ca in timp am inceput si eu sa constientizez "valoarea banilor".

Si o eticheta "buna" pentru romani: facem haz de necaz, avem un simt al umorului dezvoltat, putem vorbi cu ironie chiar si despre noi.





eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Phew, ethnic profiling in toata regula!

Femei cu parul vopsit visiniu strident, la bratul unor barbati cu camasa cu maneca scurta? Ghici?

Mai am, dar cate una...


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.23]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

N-ati scris de unguri
Unguroaicele in general sunt gospodine,moderne,non-nonformiste si avangardiste cel putin la capitolul moda.Si parca era vorba si ca-s focoase .Barbatii unguri ce sa zic,in general sunt genul "sot cumsecade".
Am cunoscut multi italieni/italience ,dar din nordul Italiei ca am lucrat la 4 firme italiene si am si prietene casatorite cu italieni.Nu stiu cat de buni amanti or fi,dar clar barbatii sunt bine imbracati,aranjati,parfumati ( asta mai mult cei mai in varsta ).Sunt extrem de prietenosi,vorbareti,familisti - chiar daca mai au mandre mioritice (predominant cei trecuti de 50 de ani).Nu am nimerit din aia care striga/urla /fac scandal dar stiu sigur ca sunt multi asa (cel putin prin alte firme),deci sunt temperamentali bine.Femeile arata foarte bine ,cel putin alea la 50 de ani,n-arata mai mult de 40 de ani,sunt super conservate si aranjate,imbracate in pas cu moda dar foarte decente si elegante.Cele mai tinere sunt ceva mai sportive.Si ele sunt prietenoase,dar curioase foc si mai bagaretze Profesional te poti intelege insa mult mai bine cu ele,sunt mai serioase,nu-s schimbatoare ca barbatii italieni - "suciti rau" majoritatea.

MONI 13s+ SI www.dropshots.com/DIA1#date" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Rasul e o vacanta instant"

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Ei si cred ca-s romanca iesita din tipar: nici nu m-am vopsit vreodata in 39 de ani,nici barbat burtos n-am In plus sunt super punctuala.Nu si sotul

MONI 13s+ SI www.dropshots.com/DIA1#date" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Rasul e o vacanta instant"

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Norvegienii:
ei:f familisti, isi iubesc copii mult si ar face orice pt ei.Sint calmi si amabili.
ele: daca o casnicie se rupe, e pt ca ele s-au saturat sau si-au gasit amant

Norvegienii nu sint lipsiti de vlaga, sint doar f calmi.



Ile, mami de Vivian (07.03.2006) si 13+



http://good-times.webshots.com/album/568512292eJLims

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:


FEMEIA CHINEZOIACA?

Citat:
citat din mesajul lui mQQm

Phew, ethnic profiling in toata regula!

Femei cu parul vopsit visiniu strident, la bratul unor barbati cu camasa cu maneca scurta? Ghici?

Mai am, dar cate una...


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.23]



Sophia 2ani 06.09.06
+32
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Mie imi place mancarea olandeza. N-am petrecut in Olanda decat trei luni odata si o luna altadata:), de fiecare data ca bursier. Toti colegii mei (natii amestecate) erau oripilati de felul in care ma imbuibam cu 'porcariile alea'.

Si sa nu uitam berea! Ce minunatii de beri mi-a fost dat sa gust! In Tilburg era un bar unde aveau peste 200 de feluri de bere...multe feluri belgiene, ce-i drept:)

Ciudat ca nu-mi place ciocolata belgiana...

Edit: asta trebuie sa fie o alta obsesie a 'nemancatilor' de romani - asocierea spontana a unei natii cu mancarea specifica.


You cannot both dance and not pay the piper.


Sa fii sanatoasa! Daca tie iti place carne fiarta cu garnitura de legume fierte peste care se pune un sos dulce cara ara mai degraba aspect de gem de mere...no comment.Mai au si altele...a adaugat cineva mai sus.Dar eu una, am gusturi putin mai rafinate.
Stai tu linistita ca nu sunt adepta porcului , grasimilor, etc
Dar nici fierturi pt porci nu mananc.
Cat despre 'nemancata'............ma faci sa rad.
N-oi fi eu rocket scientist.....dar oricum, nu sunt chiar in situatia de a fi compatimita.Chiar dimpotriva..
Cat despre catalogare, n-am facut-o eu ci era o listutza in primul post.


Lara
Erinn's mummy
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/Wedding?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/ErinnKendall?feat=directlink

www.onetruemedia.com/shared?p=7a28966e1c7a95b174b0df&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">My stars

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Monica70

am locuit la budapesta vreo doi ani.stiu despre unguroaice ca sunt frumoase ,unele dintr ele ca si romancele,ce nu-mi place la ele ,sunt prea plastic estetic ,adica,mereu gata scoase din soloarium ,blonde platinate cu sprancene tatuateam si eu o buba cu sprancenele,vorba lui denizel ,in forma de spermatozoid.
Barbatii ,au o tenta suicidara, am cunoscut vreo 4 cazuri de sinucidere in doar doi ani ,apropiati din cercul nostru , se aruncau in Danube de pe vreun pod mai din centru ,eventual ala de pe insula margareta,pe atunci era la moda.



Sophia 2ani 06.09.06
+32
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Da Ungaria, stiu ca e(ra) pe locul 1 in lume la sinucideri.Si la noi in tara judetele unde-s multi maghiari sunt fruntase la capitolul asta.Maghiarii (barbatii) din RO in general se spanzura,mai ales cei de la tzara ...
Iar unguroaicele da,sunt cam exagerat de aranjate,chiar si cele obeze ... nu le prea vezi in adidasi si tricou larg ca pe americancele de acelasi calibru .

MONI 13s+ SI www.dropshots.com/DIA1#date" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Rasul e o vacanta instant"

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

La capitolul gospodine, pai romancele dau clasa la multe europence,daca ma gandesc bine, in romania se mananca excelent daca stii unde sa mergi.
Imi este dor de Coliba Sarbului din Predeal,am fost anul trecut cu familia sotului meu,au fost uluiti cat de bine se mananca,i-am dus si la Coliba Haiducilor din Poiana,dasi s-a stricat mult,nu mai este cum era prin anii 90.

Sophia 2ani 06.09.06
+32
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput