Mamici in Germania (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Buna dimineata

Ce aiurea si cu nemtii astia,gradinita la ei e de buna calitate dar mi se pare sectarism ca unii sa plateasca mai mult si altii aproape deloc.
Noi vom plati 325euro pe luna ,desi nu v-a avea chiloti absorbanti,se pare ca e in functie de venit(probabil si pentru ca orarul este lung, de la 8-16pm).

Sophia 2ani 06.09.06
+32
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy



Ehe, inca stai bine, cand lucra doar sotul meu, noi plateam pt Miruna 364€/luna tot la 8 ore. Acum, de cand lucrez si eu, platim 406€ /(adica suma maxima).
Si, da, suma de plata la gradinita se stabileste in functie de veniturile familiei si de numarul de membrii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

Salutare tuturor!! copila mea e la gradi de 5 ore,si platim 170 si inca 35 pt mancarea de pranz.in grupa sunt 12 copii si e elterninitiative,adica mai faci si treaba pe langa.prin rotatie iti vine randul o saptamana sa asiguri masa de dimineata la copii din buzunarul tau.tot in acea saptamana,duci in fiecare zi gunoiul si tot la 2 zile faci curat in bucatarie.deci cam la 11 sapt te pui la treaba.aici sunt copii pana la 3 ani.din toamna trebuie sa cautam alta gradi.si tot cautam..sistemul asta e bun,zic eu,pentru ca nu sunt copii multi si sunt 2 educatoare si o practicanta.copila mea stie o gramada de cantece de nu mai reusim sa tinem pasul cu ea.dar important e ca ii place acolo si se simte bine.sa vedem ce gasim din toamna..azi mergem sa mai facem cereri.sanatate tuturor si la burtici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

Salutare tuturor!! copila mea e la gradi de 5 ore,si platim 170 si inca 35 pt mancarea de pranz.in grupa sunt 12 copii si e elterninitiative,adica mai faci si treaba pe langa.prin rotatie iti vine randul o saptamana sa asiguri masa de dimineata la copii din buzunarul tau.tot in acea saptamana,duci in fiecare zi gunoiul si tot la 2 zile faci curat in bucatarie.deci cam la 11 sapt te pui la treaba.aici sunt copii pana la 3 ani.din toamna trebuie sa cautam alta gradi.si tot cautam..sistemul asta e bun,zic eu,pentru ca nu sunt copii multi si sunt 2 educatoare si o practicanta.copila mea stie o gramada de cantece de nu mai reusim sa tinem pasul cu ea.dar important e ca ii place acolo si se simte bine.sa vedem ce gasim din toamna..azi mergem sa mai facem cereri.sanatate tuturor si la burtici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia74 spune:

Mai fetelor despre ce gradinitze vb voi? la noi e suma fixa ptr toti parintii, eu nu asi da atatia bani pe gradi,nici nu am avea de unde.

www.onetruemedia.com/my_shared?z=24c9383cccafa2434e80e9&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Album Claudia
Timisoara Impreuna
'Roaga-te lui Dumnezeu,ca si cum totul ar depinde numai de Dumnezeu.Munceste in viata,ca si cum totul ar depinde de tine'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angipangi spune:

mai fetele poi la preturile astea o tin acasa,poi de unde sa scot atatia bani pe luna
fara suparare cam de ce venit vorbiti de platiti atatia bani???
pe cuvant dar sume de astea nu mi/a mai zis nimeni pana acum

teodorade angi pangi28-10-2007 si Roberto 28-06-1999 http://community.webshots.com/album/563642807EqHYOU teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Citat:
citat din mesajul lui ricea
mariana sa stii ca nici fata mea nu vorbeste si nici nu scrie cu carioca dar cum iti mai spunea cineva le mananca inca de fapt inca mananca tot si hartia


multam mult, m-am mai calmat intre timp.
Azi am fost la ginecolog, l-am vazut pe bebe, care era cu capul in buricul lui mami. L-am intrebat pe doctor ce face bebe acolo si mi-a raspuns ca "gandeste!" .
Plec (doar) o saptamana in RO - sper sa n-am parte de evenimente neplacute, mai ales ca saptamana urmatoare are fata vaccin..
Pupicei tuturor si scuze ca nu sunt mai activa, dar am niste zile groaznice, sotul inca lucreaza noptile (de-abia joi are intalnirea aia nesuferita pentru care se chinuie de 2 saptamani ), pitica se lupta cu o masea stanga sus si probabil o doare, ca nu vrea sa mai manance nimic peste zi, doar spaghete si lapte. Asa ca noaptea ma scoala de n-ori, ca ii e foame, si vrea biberoane.

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.07)
20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
Aoleu, m-am speriat ce preturi sunt la gradi. Deja ma gandesc cu groaza cat vom plati noi. Mai ales ca presupun ca nu ne va intreba nimeni cat platim chirie si deci, daca ne permitem suma respectiva.
Mariana, drum bun in Romania, si odihneste-te cat poti.
Ionica, sora colegei mele de birou ar fi vrut sa vina au-pair, am rugat-o pe colega mea s-o intrebe daca e interesata. Felicitari pentru progresele Sophiei! Eu pe Maria nu reusesc deloc s-o invat culorile
Sarcina usoara tuturor burticilor!

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Ricea, cand e vorba de un manager intr-o multinationala sau de un Top manager ,e vorba de un venit peste ceea ce-ti poti tu imagina:)))))
Nu numai ca au un venit lunar foarte mare ,au bonusuri ,30 % din ventul ala mare,plus actiuni, plus masina de functiune,plus casa platita ,sotia spor de" plictiseala" ca nu are cum sa munceasca daca schimba tara la 3 ani,asigurare de sanatate privata si de doua ori pe an bilete de avion pentru ati vizita familia,nah, doar unul e la business class:)))))
Dar ca sa ajungi la top management, iti trebuie multi ani de vechime,experienta si un QI mai mare de 140:))))))


Citat:
citat din mesajul lui ricea

mai fetele poi la preturile astea o tin acasa,poi de unde sa scot atatia bani pe luna
fara suparare cam de ce venit vorbiti de platiti atatia bani???
pe cuvant dar sume de astea nu mi/a mai zis nimeni pana acum

teodorade angi pangi28-10-2007 si Roberto 28-06-1999 http://community.webshots.com/album/563642807EqHYOU teodora


Sophia 2ani 06.09.06
+32
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:



Sa intelg ca lucrati pentru Airbus?

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Buna dimineata

Ce aiurea si cu nemtii astia,gradinita la ei e de buna calitate dar mi se pare sectarism ca unii sa plateasca mai mult si altii aproape deloc.
Noi vom plati 325euro pe luna ,desi nu v-a avea chiloti absorbanti,se pare ca e in functie de venit(probabil si pentru ca orarul este lung, de la 8-16pm).

Sophia 2ani 06.09.06
+32
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy



Ehe, inca stai bine, cand lucra doar sotul meu, noi plateam pt Miruna 364€/luna tot la 8 ore. Acum, de cand lucrez si eu, platim 406€ /(adica suma maxima).
Si, da, suma de plata la gradinita se stabileste in functie de veniturile familiei si de numarul de membrii.

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)


Sophia 2ani 06.09.06
+32
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:


Mishutza,

Ma bucur ca te alaturi noua.

Nu am gasit pret ortodox,am zis ca-i bine sa astept sa se nasca pitica!! dar astept un PM daca ai timp,sau poate ne sunam.

Citat:
citat din mesajul lui mishutza

Buna fetelor,in sfarsit imi gasesc timp a ma alatur si eu voua,cu toate ca va citesc de cand ati deschis primul subiect(Ionica stie).Deci,ma numesc Mihaela,locuiesc in Gelsenkirchen,am 27 de ani si cam atat.A,si mi drag de voi,si nu sunt mamica inca,dar nu conteaza,nu?
Ionica,ai gasit preot pentru botezul minunii din burtica?Daca nu da un semn sa iti dau numarul unui preot din Dortmund cred.
Si mie mi se par foarte bune gradinitele de aici,iar 325 de euro chiar nu mi se pare mult Ionica,tinand cont ca se plateste in functie de cat castigi.3 perechi dintre prietenii mei au copiii la gradi,si platesc undeva aproape de 600,iar ultimii se decid sa trimita copilul la o gradi particulara,pt ca si acolo ar plati tot atat,si s-ar parea ca au mai multe activitati.
Va pupacesc pe toate,fara diferente,si va urez o zi fara ploaie,cum e la mine


Sophia 2ani 06.09.06
+32
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput