Ceaiurile si sarcina

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cucka spune:

Nu prea ma pricep la ceaiuri pentru ca nu imi plac si beam ceaiuri numai cand eram racita. Insa am citit azi ca in timpul sarcinii nu sunt recomandate produsele apicole (mierea, propolisul, laptisorul de matca).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Fetelor si eu am suferit ani la rand de infectie la rinichi cu E-coli si m-am tratat tot cu antibiotic si un vaccin pentru asa ceva de la Cantacuzino, iar ca remedii naturale care au functionat si pe care cred ca-l puteti folosi este ceaiul din crengute de visin ( se fierb cateva crengute de visin in 2l apa pana scade la jumatate), este antiinflamator si curata rapid rinichii.
Un alt remediu incercat de mine este ceaiul din coji de portocale. Oricum acest bacil recidiveaza chiar si dupa antibiotice daca nu e tratat corespunzator. Important este sa "spalati" rinichii in permanenta ca infectia sa nu avanseze pentru ca puteti ajunge la urgenta rapid (eu am ajuns de 3 ori neglijand simptomele)iar dupa sarcina va trebui sa faceti un tratament corespunzator si protejati-va de frig si nu doresc sa aveti crize de rinichi pentru ca sunt cumplit

Bafta si multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tmirona2010 spune:

salut! ce stiti de ceaiul de busuioc si sarcina? eu folosesc ceai de busuioc in loc de cafea si acum am si eu un pui in burtica si intreb doar ca sa stiu daca nu gresesc daca il mai beau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giulia_S spune:

Ce ceiauri pentru lactatie ati folosit si incepand de cand? sunt cele din farmacie, adr am mai auzit si de cele din samanta de marar? trebuie inceput consumul si inainte de nastere pentru a fi sigura ca vei avea lapte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giulia_S spune:

Am descoperit REMEDIUL perfect impotriva ARSURILOR STOMACALE pe care vreau sa v-o impartasesc si voua: granulele de polen (daca nu sunteti alergice). Ia uite: http://www.pernegravide.ro/cms/index.php/arsurile-stomacale.html
La mine si la cateva dintre prietenele mele a functionat din prima


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

in plus fata de lista de mai sus, din ce imi amintesc de la moasa mea, ceaiurile de salvie si echinaceea sunt contraindicate in sarcina.


"In ciuda vestilor ca echinaceea ar putea fi daunatoare pentru femeile insarcinate si care alapteaza, cercetarile au demonstrat ca utilizarea acestui supliment pe perioada sarcinii nu creste riscul de aparitie a defectelor din nastere sau alte probleme legate de sanatatea fatului. Ba mai mult "este mult mai indicat pentru o femeie insarcinata sau care alapteaza sa ia echinaceea in locul asprinei sau a altor medicamente administrate pentru tratarea racelii", ne spune biolog - nutritionistul Livia Nena."

http://www.eva.ro/sanatate/sistemul-imunitar/echinaceea-previne-si-inlatura-raceala-articol-21348.html





Sarcina la inceput... inceput de viata noua! Sa ne dea Dumnezeu sanatate! 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

"Mod de utilizare: 1-2 cani pe zi. Se recomanda cure de 30 zile cu pauza de minim 30 zile, nu mai mult de 4 cure pe an. Atentie! Nu se recomanda concomitent cu administrarea medicamentelor imunosupresoare, in boli autoimune, diabet, tuberculoza, boli ale tesutului conjuctiv, in alergii. Nu se recomanda femeilor insarcinate. Se recomanda administrarea moderata la instalarea simptomelor de gripa si raceala."

http://www.alimentaraonline.com/catalog/product_info.php?products_id=20754&osCsid=aefffd35b20ee074342a6b6786340cf2

Asta este o parere contra!
Eu beau ceai de echinaceea... dar acum mi-e teama si mie!




Sarcina la inceput... inceput de viata noua! Sa ne dea Dumnezeu sanatate! 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina04and spune:

Si eu beau ceaiuri, mai ales ca apa nu prea mai imi place de cand am ramas insarcinata si beau cu multivitamine sau ceaiul bunicii de la Teekanne.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Eu beam foarte mult ceai inainte de sarcina si nu o sa ma las de obicei, pe care il consider sanatos. Mai ales ca nu e nimic cert sau demonstrat si am auzit multe femei care au baut ceai si au copii f sanatosi.
Intr-adevar, am renuntat la ceaiurile de plante medicinale si cele amare care sunt clar contraindicate (beam mult salvie si sunatoare), dar si la cele care contin teina:verzi sau negre.
Acum beau ceaiuri de fructe, musetel, menta si ceai rosu(rooibos), cam 4-5 cani de ceai pe zi.

Menta are pareri contra dar si pro. Ceaiul de menta mi se pare extraordinar de bun si alunga greata imediat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

mie mi-a fost frica sa beau ceaiuri, oricum nu prea imi plac ... am auzit atatea pareri pro si contra si ba ca unele-s bune altele nu .. si uite asa am renuntat la toate mai putin cel de menta care l-am baut cand m-am stricat la burta
nici eu nu pot sa beau multa apa asa ca beau si lapte si suc din sirop natural

Anca 30+ cu AMR 9+
fotografii de la cununie (la 20 de saptamani): http://fotosivideo.blogspot.com/

Mergi la inceput