cum se naste la Constanta?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

rory,stai linistita ca si acum era plin de gandaci de stateam mereu cu lumina aprinsa si cu frica sa nu se urce pe copil.Mancarea o mancam cand mi-o aduceau ai mei,nu aveam curaj sa o las pe acolo..de groaza ce mai.La baie ti-era sila sa mergi,consumam folii peste folii si hartie igienica la greu pt a acoperi capacul ala..brrr.(ba imi daduse prin cap sa-mi trimit barbatul sa cumpere un capac de wc)La infirmiere,se dadea 5ron.Asistentele ca le dadeai ca nu le dadeai tot te invineteau la injectii.(am eu doua poze in care mi se vad niste vanatai pe brat de te sperii,in viata mea n-am patit asa ceva...)In fine,nu vreau sa speriem fata,eu n-am crezut cand mi s-a tot spus,asa-s eu mai capoasa,sa vad eu cu ochii mei,altfel nu cred..,dar am si tinut mortis sa nasc cu drita mea,altfel toata lumea mi-a zis sa nu nasc acolo!Asta e,data viitoare,daca o mai fi o data viitoare,in mod clar nu mai nasc aici.
O seara buna tuturor

POZE CU NOI
de David Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Saruka, uite impresii la cald aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11209
si aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=50275

Rezerva tip garsoniera costa in 2005 (daca imi amintesc bine) 1 milion/zi daca o vroiai singura. Eu am avut si noroc, pt. ca de fiecare data rezerva era disponibila. Nu am vorbit inainte, nu cunosteam pe nimeni in spital si nici VIP nu sunt .

Despre alte tarife am cam uitat: cred ca vreo 120 Euro pt. nastere normala. Acum or fi crescut si astea. Eu nu am mai apucat epidurala.

La prima nastere am dat in stanga si in dreapta si in sala de nasteri, la a doua nu am avut timp si moasa/asistentele s-au purtat chiar mai bine. Nu am stat prea mult pe acolo si probabil din cauza asta.

Nu vreau sa prezint situatia mai in roz decat in realitate, dar o viitoare mamica are nevoie si de incurajari. Eu eram de-a dreptul ingrozita de spital, speriata de bombe si ... a trecut. Trec repede 3 zile si apoi nu mai conteaza nimic, decat ca esti cu puiul tau. O sa vezi ca, asa cum mi-a spus medicul meu, "greul" incepe abia dupa ce ajungi acasa .

Am vazut si eu gandaci. Eram langa salonul de copii abandonati , ii tot auzeam plangand si am fost s aii vad. Copiii erau in cosulete si gandacii mergeau pe pereti si probabil ii vizitau si pe ei. Groaznica imagine.

In ceea ce priveste schimbatul, spalatul beblusilor, eu m-am ocupat din primul moment de copii. Nu am asteptat niciodata asistentele sa vina sa ii schimbe, i-am imbracat cu hainutele de acasa si nu mi-a spus nimeni nimic.

Mult curaj si nastere usoara! Daca te pot ajuta cu ceva, ma poti contacta oricand pe e-mail sau prim pm.


Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

vin si eu sa fac nota discordanta.. adica sa zic ca am nascut ultima data la spitalul judetean din cta pe 23 ianuarie, anul acesta.
personalul a fost ok (cu mici exceptii - din 3 ture de asistente din post-operator numai una a fost indiferenta/ironica). vorbisem dinainte pentru o rezerva unde a fost curat, fara urma de gandaci sau alte uraciuni. curatenie se facea in fiecare zi si nu am dat vreun ban infirmierelor. asistentele au fost si ele ok dar nici nu am avut nevoie de ajutorul lor avand in vedere ca eram la prima nastere.
sfaturi: vorbeste cu doctorita ta despre venitul la nastere si apoi, cand esti in travaliu, sotul tau poate vorbi cu asistenta sefa de pe etaj despre rezerva.
nastere usoara si bebelus sanatos.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Roxana ! Ma gandeam ca joc eu in alt film .

Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna22 spune:

dar despre tarifele pentru o cezariana ce stiti?

29+ cuRares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns icmanu spune:

Buna fetele,

Am si eu o intrebare(sau mai bine mai multe ): ce stiti despre dr. Raica Dan. Dar despre dr. Cristureanu Viorel? Care credeti ca este mai bun?

Stiu ca dr Cristureanu este la noua clinica(maternitate) privata care s-a deschis in decembrie ISIS MEDICAL CENTER. Stie cineva ceva de ea?

Merci mult de ajutor!
Multi pupici!!!
19+


http://bd.lilypie.com/E9zmp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Cristurean este foarte bun, am fost si la el la control.Raica are mai mult faima, decat face treaba! De clinica asta nu stiu nimik...

"sky is the limit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stcgeo spune:

Eu am nascut cu Dr. Cristureanu si a fost mai mult decat OK
Am nascut cu cezariana la cerere si desi am nascut vineri a venit vineri seara sa ma vada in postoperator si sambata de 2 ori, iar duminica l-a trimis pe colegul sau care asistase si el la cezariana parca Zaher. Despre nastere in Constanta pot spune doar ca cele 3 zile trec repede si oricum te rogi sa treaca repede. Eu nu am avut probleme dar bebe al meu nu a vrut sa suga deloc si medic neonatolog sau asistente de la copii, nu am prea vazut. Pur si simplu nu intrau. Eu am stat in rezerva si luni dimineata ma pregateam sa ma externeze si am aflat de pe hol ca trebuia sa i se faca copilului meu un vaccin (TBC-ul). Am chemat asistenta care a ridicat deranjata din umeri si mi-a spus sa vorbesc cu asistenta sefa. Ma rog intr-un final au vaccinat copilul si am plecat. Dar dezinteresul si mizeria nu o sa le uit niciodata.

url=http://lilypie.com][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns icmanu spune:

stcgeo - cand ai nascut si unde? in spitalul mare? cam cat ai dat?

http://bd.lilypie.com/E9zmp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_miruna spune:

Buna Saruka,
eu am nascut acum 3 ani, in ianuarie 2006, tot cu dr Stefanescu Coralia. Ce pot sa spun despre ea? Numai cuvinte de lauda, m-a supravegheat pe toata perioada sarcinii, mi-a spus in ultima luna cum imi recomanda sa nasc, (in cazul meu cezariana - bebe mare, eu mica si existau riscuri in timpul sarcinii), la nastere am nascut pe tura dansei, am avut un anestezist ff bun (anestezistul sef), nu am simtit nici un fel de durere nici inainte de nastere si nici dupa. Deci in privinta medicului sa nu iti faci nici o problema e super, plus de asta ca iti raspunde la oricate intrebari ai avea, ori de cate ori ai nevoie. Eu una cel putin am disperat-o cu tel, fiind si prima sarcina mi se parea ba ca am burta prea tare, ba ca nu s-a miscat bebe de mult... si de fiecare data isi facea timp de mine. De 2 ori chiar ea a sunat la urgenta ginecologie ca sa imi monitorizeze copilul, caci moasa medicului de familie ma speriase ca s-a intors copilul prea repede..multe. Este o tipa super si te asista la nastere. Nu iti face probleme din cauza asta. In schimb asistentele... lasa de dorit, dar nu toate. Daca esti draguta cu ele o duci ff bine... daca nu...Problema este de medicul neonatolog. Eu am avut prob cu o dr. nu stiu cum o cheama. Fetita mea cum a stat in uter avea labutele picioarelor bagate spre interior, ele isi revin la normal dupa cateva luni de masaj, deci nu prob deosebite, iar dansa mi-a spus la vizita de dimineata ca copilul meu o sa mearga ca o gasca si.. altele.. deci iti dai seama ce depresie am facut. In spital nu am vrut sa-mi dea lapte pref pt bb, cu toate ca eu nu voi putea alapta niciodata. Tot dr a sunat pe sectie ca sa le imbuneze (era weekend), bine si eu am cotizat si o data la 3 ore veneau cu seringa cu lapte. in principiu nu e ff rau dar nici extraordinar de bine. Toate cele bune si nastere usoara

Mergi la inceput