Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (65)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

curea tu itentionezi sa dai banii inainte?Stii ca si eu tot acolo nasc.
flori sapun pt spalat bb o sa am catstau acolo ,dar ziceam de traditia aceea cu sapun si prosop pt moasa eu nu stiam de ea si nu cred ca e cazul ?curea cu ai auzit asa ceva pt Jud Ilfov?

29+ cu Maria-Natalia
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Miha si MariaK v-am ales numerele de tel pentru momentul festiv. Sper sa nu va suparati.


LUANA, am aflat ca iti prieste lapticul, BRAVO, sa cresti cat mai repede si sanatoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya25 spune:

Vad ca vorbiti de bani. Mie, daca sumele de care vorbiti sunt in lei, mi se par ff mici. Eu la nasterea trecuta am dat mult, mult mai mult si totusi in afara de medici nu ma prea baga nimeni in seama (numai un exemplu: 50 de ron/asistenta/fiecare tura si am stat 5 zile in spital - si la aistentele mele si la cele de neonatologie! la fiecare in parte. Au facut ceva: nu m-au deranjat deloc, nici nu veneau sa vada daca mai traiesc. Familia s-a ocupat de mine intru totul).
Iar cu datul spagii nu va ocupati voi, barbatii ce altceva au de facut? Macar atat, voi aveti de dus tot chinul si tot greul, nu trebuie sa va stresati cu nimicuri din astea.

Maya 34+
http://bd.lilypie.com/CHzwp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

denisa - si eu sunt convinsa ca nu o sa jignesc pe nimeni mai ales daca langa bani pui si o vorba buna. eu o sa apelez tot la sora-mea, am noroc ca seamana izbitor cu mine asa ca daca da ceva cuiva pe hol se stie pt ce pacienta sunt bani. la anestezist, asa cum zice si alina, e super simplu pt ca oricum porti o discutie cu el inainte, la moasa iar merge ca doar ea sta cu tine cel mai mult.
eu ma gandeam ca o sa am geanta langa mine tot timpul(posheta adica). ce nu avem voie?

33+
poze

AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

prosop si sapun nu dau clar. pt mine gestul asta are o conotatie macabra. nu imi place traditia asta.

33+
poze

AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns curea spune:

Alina N. nu intentionez sa dau banii inainte, dar stiu de la cumnata mea, ca sunt slabe sanse sa te mai intalnesti cu moasa si a doua zi sau cu neonatologul care se va ocupa de copil. Doar pt astia voi avea bani in halat, sau ma rog si inca o rezerva pt asistentele de acolo...
Nu stiu de nici un obicei de acest gen alina in spitalul unde nastem noi. O voi mai intreba pe doctorita care este practica, desi ultima data mi-a zis clar: este ineterzis rudelor sa intre in salonul unde ne vom recupera, vom iesi doar noi afara pentru a nu imbolnavii bebelusii, trebuie sa imi aduc camasa de noapte, cosmetice si hainute pt bebe cand iesim din spital in rest se dau hainute de acolo.
Eu sper sa mai gasim persoane care nasc sau au nascut recent in acelasi spital pentru a ne informa cat mai corect asupra tarifelor si a practicii de acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya25 spune:

Zicea cineva ca la sumele de care vorbeati se poate naste la privat. In orasul meu de acasa s-a deschis o clinica privata care lucreaza cu Casa de Asigurari. Pe langa ce le deconteaza Casa, pacientele trebuie sa mai dea 1500 de euro. Scria intr-un articol de ziar local. Si nu se pomenea nimic de neonatologie. Nu cred ca acolo au ce cauta cele cu copii prematuri, de altfel cred ca nici in clinicile private din Bucuresti nu au conditi pt prematuri din ce am citit aici pe forum.

Maya 34+
http://bd.lilypie.com/CHzwp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

ieftin doamna, ieftin in provincie. fetelor din bucuresti aveti grija ca in capitala totul emai scump

33+
poze

AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26
prosop si sapun nu dau clar. pt mine gestul asta are o conotatie macabra. nu imi place traditia asta.


Touche! La cate prosoape am impartit in 2007, nu mai dau prosoape nici in ruptul capului!

Denisa-Madalina 29+ cu Adela-Marisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Pupam maicile!
Noi acum 30 min ne-am trezit...am fost pe la parintii mei si m-a obosit groaznic drumul dus - intors.
Parerea mea cu plicul (eu nu mai am jena demult, dupa vasta experienta pe la medici ...prin spitale..., direct banul in buzunar).
parerea mea , eu voi vorbi cu medicul meu "doamna doctor pentru echipa medicala care ma asista la nastere...cand sunt recunoscatoare inainte sau dupa?"...simplu. De fapt cand ma duceam la spital dupoa medical, etc formalitati...medicul ma recomanda "te rog ocupa-te de doamna, este foarte draguta". asa ca vb cu medicul nostru ca stiu ei mai bine.
La aasistente...ooo nici sa nu va sfiiti, daca nu va putei ridica, chemati-le la pat "fiti draguta, se poate un moment....", lapte si miere sunt...va vor da ocol.
La spitalul unde nasc, la prima baita nu-ti cere nici de spalat nici de infasat prima data. Mi-a zis o fosta colega, dar o sa o intreb pe dna. doctor stie cel mai bine.
Eu am luat pt bebe: pampers 12 perechi, sapun lichid,crema de fundulet, 2 scutece finet sa avem cu ce-l sterge + un prosopel si cateva tampoane demachiante de fata(din alea de folosim noi, asrta in loc de vata) si de imbracat pentru 2 zile (in cazul in care vom sta 3 zile). restul am acasa mai aduce si tatai daca e nevoie, sanatosi si cu bine sa nastem noi .
34+

fbruma

Mergi la inceput