calciu in sarcina de la cate luni

calciu in sarcina de la cate luni | Autor: ivanoiuadela9

Link direct la acest mesaj

Buna ziua ,
As avea si eu o intrebare : sunt insarcinata in 17 sapt si am avut o infectie la dantura , la gingii si cineva mi-a spus ca din lipsa de calciu si mi-a spus sa iau calciu capsule . Am luat 10 capsule si le-am intrerupt pt ca in acelasi timp luam si Multicentrum Materna si aveam o pofta de mancare nebuna . Astazi cineva mi-a spus ca nu trebuia sa iau calciu pentru ca se ,,pietrifica ,, copilul daca iau inainte de 4 luni. Sa se fi intamplat oare ceva cu bb din cauza asta ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

In priml rand felicitari pentru sarcina!
In sarcina nu se ia nimic,da' nimic fara sa-ti recomande dr.Daca nu ti-a fost recomandat si ai fost la toate controalele nu ai de ce sa iei ceva pentru ca asa a spus cineva.Urmeaza doar sfatul dr.-ului tau ca sa fie bine si nu mai crede ce spue lumea.Daca vrei informatii nu astepti sa-si dea cineva cu parerea ci cati tu(io daca vreu sa stiu ceva deschid google-ul si ma luminez),intrebi persoane avizate.

Iti doresc sarcina usoara si un copil sanatos.

Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

POZE 1 AN

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Felicitari pentru sarcina!!!
Calciu eu stiu ca nu se ia ca provoaca contractii,intreaba medicul si nu lua nimic de capul tau

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca
SA IL AJUTAM PE ANDREI
BEBE 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya25 spune:

Asta pot sa spun si eu cu certitudine: calciul poate provoca contractii. Dar atat.
Explicatia cu "pietrificarea" copilului mi se pare la fel de "desteapta" ca si explicatia motivului pt care femeile gravide au arsuri in ultimele luni de sarcina: cica ar creste parul copilului. Explicatia reala pt asta e ca uterul marit impinge stomacul in sus si de aici acidul din stomac urca mai usor provocand arsuri.
Nu mai asculta de oricine si ia numai medicamente aprobate de medicul ginecolog.
Sarcina usoara in continuare iti doresc!

Maya 34+
http://bd.lilypie.com/CHzwp1.png

Mergi la inceput