Insomnieee

Insomnieee | Autor: Lo_li_Ta

Link direct la acest mesaj

Nu stiu ce sa mai fac, ce sa mai iau. Nu mananc inainte de culcare, am incercat sa ma obosesc, nu consum nimic excitant pt sistemul nervos, nu consum cofeina pe nici o cale, am incercat sa dorm 4 ore pe noapte 6 zile la rand, poate in a7-a imi iese, nimic. Mor de somn, m-asez in pat si gata, s-a dus, ma foiesc 5 ore. N-a mers cu ceaiuri, de la 2 pastile de valium (mi-a zis doctorul sa iau jumatate de tableta, degaba, am ajuns la doza asta si tot asa) n-am avut nici cea mai mica moleseala, nu stiu ce sa mai fac. Trec si printr-o perioada foarte stresanta, dar chiar asa? Mereu am fost animal nocturn, dar acum e prea de tot. Si cand adorm, dorm ca naiba.
Ati luat ceva eficient din ce exista prin farmacii? Fie suplimente naturiste care se dau fara reteta (am vazut diverse, unul Sedatif nu stiu cum) sau cu reteta, sau oricum ar fi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Addicted spune:

Daca esti fumatoare, nu mai fuma cu cel putin doua ore inainte de a te culca. Laptele cu banane e indicat pt insomnie, chiar inainte de somn, pt ca declanseaza nu-stiu-ce endorfine in corp. Cauta remedii naturiste pe formula-as.ro, sunt sigura ca vei gasi cateva.
Eu foarte rar am probleme cu somnul, si cand nu pot dormi, am o metoda: ma relaxez, imi golesc mintea de absolut orice gand si inspir adanc pe nas, incercand parca sa vizualizez aerul cum patrunde pe calea nazala si cum urca spre creier (desi e indirecta legatura, oxigenul iti va aunge tot la creier). Respira tot pe nas. Stiu ca pare ciudat, dar incearca!

Greutate initiala - 70 kg; greutate actuala - 65 kg; target - 50 kg, daca se poate, nu ma supar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SabrinaLia spune:

Stresul e de vina.
Si eu am problme cu somnul .De obicei cind ma marcheaza ceva peste zi ,nu mai pot sa dorm noaptea.Sau la inceput dorm si ma trezesc din somn si desi mie somn ,nu mai pot sa adorm la loc.Ma apuca tot felul de ginduri ,ma cert cu mine ,ma gindesc ce sa fac etc.Pina imi piere somnul total.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Din proprie experienta pot sa-ti spun ce a functionat naturist din multitudinea de incercari esuate Sedocalm V costa 12 Roni.In timpul sesiunilor la facultate de la stres in general nu ma mai pot odihni.Inainte de examenul propriu-zis iau Extraveral, care il gasesti cu putin noroc la farmacii si fara reteta.Intai trebuie sa-ti spun ca are ca substanta activa fenobarbital care da dependenta luat o perioada mai lunga, plus le scade eficacitatea in timp daca le iei des.Daca te intreaba totusi farmacista pentru cine il vrei ii zici pentru bunica de 90 de ani, la ea sigur nu va fi o problema dependenta.
Avand in vedere ca tocmai dau examen la Farmacologie te sfatuiesc sa mergi la medic daca vrei medicamente.Tara noastra are foarte multe persoane dependente de calmante.
La mine mergea intr-o perioada tehnica de relaxare, numai stiu sa explic exact.Cert este ca are mare importanta sa te eliberezi de ganduri.Mult succes in dobandirea somnului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Of, fetelor, cu lapte si banane am incercat, de fumat nu fumez, iar cu extraveralul sunt prietena veche. Nu functioneaza decat de la 4 pastile in sus (si asa a fost de la inceput, nu e vorba de depdendenta) si imi da doar o stare de moleseala.
Denisa, eu acum 1000 de ani cand aveam sesiuni, era suficient sa ma apuc de invatat ca ma lua somnul
Medicul mi-a dat medicamente, dar va dati seama ce animal sunt daca dupa 2 diazepame sunt fresh.
Problema tine de aproape 2 ani, dar acum parca am ajuns la capatul rabdarii. O sa incerc Sedocalm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

tiroida ai testat-o?

philip
23weeksbabyboy
mommyandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

De 2 ori in ultimul an, hormoni+eco.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Daca te mai tin puterile, lasa la o parte pastilele, si invata tehnici de respiratie.
Te vor ajuta sa te calmezi daca sunt efectuate corect, te ajuta sa eliberezi tot stresul acumulat peste zi, si iti asigura un somn adanc si sanatos.
Dar dureaza...pana inveti sa iti controlezi creerasul, pana inveti sa iti golesti mintea de miile de ganduri ce o invadeaza mai ales cand te intinzi sa dormi...
insa se merita...

unul dintre colegii mei de munca, a ajuns sa doarma in 72 de ore, doar 4 ore...parca era ceas, si asta luni de zile.Era terminat.
sa-l vezi acum...adoarme pe scaun daca e cazul, asa 10 minute cat prinde si se trezeste super fresh...
a incercat tehnici de respiratie, meditatie....a mers!

sunt tare multe de spus...revin cu link-uri daca te intereseaza.


Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Nikole, o incerc si pe asta. Sper doar sa fiu in stare la cat sunt de agitata cu capul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lo_li_Ta

Nikole, o incerc si pe asta. Sper doar sa fiu in stare la cat sunt de agitata cu capul.



Respiratia 4-7-8 este f eficienta, insa iti trebuie un pic de perseverenta si rabdare.

Gasesti aici explicatii:
http://www.chinese-holistic-health-exercises.com/anxiety-breathing-techniques.html





Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lo_li_Ta

Nu stiu ce sa mai fac, ce sa mai iau. Nu mananc inainte de culcare, am incercat sa ma obosesc, nu consum nimic excitant pt sistemul nervos, nu consum cofeina pe nici o cale, am incercat sa dorm 4 ore pe noapte 6 zile la rand, poate in a7-a imi iese, nimic. Mor de somn, m-asez in pat si gata, s-a dus, ma foiesc 5 ore. N-a mers cu ceaiuri, de la 2 pastile de valium (mi-a zis doctorul sa iau jumatate de tableta, degaba, am ajuns la doza asta si tot asa) n-am avut nici cea mai mica moleseala, nu stiu ce sa mai fac. Trec si printr-o perioada foarte stresanta, dar chiar asa? Mereu am fost animal nocturn, dar acum e prea de tot. Si cand adorm, dorm ca naiba.
Ati luat ceva eficient din ce exista prin farmacii? Fie suplimente naturiste care se dau fara reteta (am vazut diverse, unul Sedatif nu stiu cum) sau cu reteta, sau oricum ar fi.


Am avut si eu probleme cu somnul (si inca mai am), de dormit adormeam, greu e adevarat, si ma trezeam la 3-4 dimineata fara pic de somn in mine. Stiu ca de la stres mi se trage, sint in sesiune si numai cind ma gindesc la examene imi piere tot somnul.
Din cite ai povestit, si anume ca din toate experientele tale cu pastilele tot "nedormita" ai ramas, eu zic ca cel mai important este sa te confrunti cu ceea ce-ti provoaca stresul asta asa de mare si sa incerci sa elimini sau macar sa reduci problema.
Daca ai suferit toata viata de insomnii, ignora ce am scris, insa daca acestea au aparut o data cu "perioada stresanta", e clar ca trebuie sa rezolvi problema si nu sa tratezi simptomele.

www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan

Mergi la inceput