Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (64)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui silvia4

Fetelor, cum ne dam seama ca nastem? Eu am contractii zilnic si ma intreb cum o sa le diferentiez pe alea de travaliu de astea. Ma apuca panica!!!De cateva ore ma doare burta in partea de jos, intr-un fel ca la ciclu, dar mai intens. Ma mai lasa, iar ma ia..

Silvia 33+ Natalia (cred)


cronometreaza la cit timp revin si daca sint mai dese de 1 la 15 minute nu-i de-a buna... este cam devreme sa nasti de-acu, asa ca fuguta la urgente!

Fille du Sud 32+
Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia4 spune:

Multumesc Alina si Curea! Am luat nospa si asa stau, pe partea stanga! sper sa aiba efect!

Silvia 33+ Natalia (cred)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADA1974 spune:

Am revenit si eu fetele! Am fost plecata la cumparaturi. Si cand am plecat de la CORA, ma suna sotul sa ma intrebe daca mi-am luat pizza sau comandam acasa? Na, ca de asta am uitat. Dar mi-am facut alt plan: maine o iau pe Gabi si mergem la Auchan, la loc de joaca, si apoi ne rasfatam amandoua cu o pizza.

Fetelor mercik mult pt. aprecierile de la pozele din contul comun, mai ales Niko. Abia acum le-am vazut.

Si daca tot am ratat somnicul cu Gabi, cred ca ma apuc de pozat hainute.....

Simina tinem pumnii, si daca n-o fi luna asta, ii tinem si luna viitoare, si tot asa pana da DD minunea.




ada 32+ Maria (sau Andreea) - Sophia si Ana-Gabriela 3ani + 11 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocufan spune:

salutare fetele

ma bucur ca am putut fi de folos

in afara de faptul ca aud tot felul de sfaturi pe care cel putin eu personal le consider utile, la acest curs am ocazia sa intalnesc alte burticute (live, ca virtual va apreciez pe voi f mult ) la fel de speriate dar si entuziaste ca si mine. in plus sunt implicati si taticii care simt si ei ca au un rol, ca nu sunt complet inutili

stiu ca nasterea si intalnirea cu bebelusii ne ocupa toate gandurile dar dupa ce ne convingem ca sunt bine, sanatosi, urmeaza zile nu tocmai usoare si eu credc ca e bine sa stim ce ne asteapta.

33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Georgyuly, te admir ca ai avut intelepciunea -zic eu!- sa cedezi, in favoarea tatalui. Eu, din pacate, NU POT, pur si simplu. De cite ori discutam subiectul, ma enervez atit de tare, incit imi vine...mai bine nu spun

Danonique, felicitari pt puiut grasut. Avem acelasi nr de saptamini iar bebelusii cam aceeasi geutate.



Gina 31+

Va rog dati-mi sugestii de nume titi pt. bebe mic

Poze

AMR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Azu spune:

Neata!
Simona, din cate stiu eu starea colului, cel putin lungime si eventuala deschidere, se poate vedea si la eco. Si daca colul e deschis la interior, chiar numai la eco.
Pe mine dr m-a trimis la poza si dupa controlul la care a gasit dolul deschis, pt. date exacte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

AYLA – am mai vazut prematuri dar sa stii ca fata ta este chiar frumoasa, fara exagerare, nu ma ashteptam, este atat de mica si totushi atat de expresiva…Felicitari mamico!
Incearca sa iei legatura prin PM cu mamica de la ian-feb, primul lor licurici, am vazut la un moment dat ca s-au externat si a postat cateva poze…ma gandesc ca ea a trecut de curand prin toata nebunia asta si te poate ajuta. Am si eu o cunostinta care a nascut o fetitza tot de 1,3kg, au stat vreo 2-3 luni in spital, nu a fost ushor, dar incet incet a luat in greutate, acum e mare si bine sanatoasa. Stiu ca am tzinut-o prima data in brate cand avea aproape 4kg(cam cat un nou nascut la termen)dar am ramas uimita ca isi tine singura capul si ma urmarea cu privirea ca un copil de vreo 2 luni.La inceput ii dadea cu pipeta lapte cate 4 picaturi la o masa. Ca sfaturi, stai cat mai mult timp cu ea, tzine-o in brate, canta-I, mangai-o , vorbeste cu ea, alint-o, povesteshte-I tot ce in luna si in stele, o sa o ajute imens. Trebuie sa simta si sa auda cat de mult este iubita in fiecare clipa, sa stie ca trebuie sa lupte pentru ca mamica ei o iubeste mai mult decat orice pe lume. Tzine-o in bratze direct pe pielea ta sa poata sa iti asculte inima, in felul asta ii mentzi si temperatura corpului. Sunt convinsa ca in spital personalul se ocupa de absolute tot ce poate sa aiba ea nevoie din puct de vedere fizic, tu trebyuie sa te ocupi de tot ce are ea nevoie din puct de vedere psihic. Am citit in multe carti ca este dovedit faptul ca un copil prematur care a primit toate acestea s-a dezvoltat mult mai repede. Incearca sa gasesti carti scise de Dolto, o sa incerc sa vad daca gasesc ceva in format digital.
multi ai grija de printesa ta. doar ea conteaza acum!


33+
poze

AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocufan spune:

in alta ordine de idei, sunt o gradina de morcovei

raportez: pana in saptamana 34 am acumulat 12 kg
tensiune mica 8 cu 5 (mi-a spus sa-mi para bine ca nu e
vara ca lesinam pe strada)
uterul a inceput sa coboare
dupa 25 feb se poate intampla oricand dar cel mai
probabil intre 5-8 martie

sunt terminata...pana in 17 martie mai era timp destul parca dar luna asta trece asa de repede


ma consolez cu ideea ca totusi bebi vine cand vrea. la curs era o burtica de 41 de saptamani care nu dadea semne ca ar vrea sa coboare. bine, saptamana viitoare daca nu naste, i se induce nasterea

daca nu intelegeti nimic, nu va speriati, de vina sunt morcoveii mei

33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocufan spune:

sivia 4, nu te speria. incearca sa stai cu burtica la caldurica. daca sunt dureri false, ele vor disparea.

daca nu dispar, cronometreaza durerile de la ultimul pana la primul impuls de durere (timp de o ora). daca vezi ca sunt regulate si poate cresc in intensitate si ca timp de desfasurare, du-te la urgente. acolo iti vor da tratament si vor amana nasterea


33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

ina, esti totala cu ambitia asta a ta. imi si inchipui cum o sa nasti si o sa fugi din spital sa inregistrezi copilul ca sa nu ti-o ia sotul inainte...

iti zic si io cum imi zice mie o prietena cand ma mai apuca... "stay to the basic!" E important ca aveti pebtru cine sa va certati la nume, ca va fi sanatos si ca ... e al vostru!

Am patit-o si eu cu sotul care... desi aveam stabilit de mii de ani numele Brisees, acum el s-a gandit ca e mai ok Briseis - precum legenda!!! M-am uitat un pic urat si nu am discutat pe subiect. Dar, cu prima ocazie, am sa-i zambesc cum stiu eu si o sa-i spun: cum vrei tu, dragul meu! Si chesti asta il topeste fantastic!! Nici nu mai stie ce a vrut...

30+ Brisees

gia

Mergi la inceput