Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (108)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Lilidana,
Poate intreb ce s-a mai zis, dar nu tin minte sa fi citit - exsudat i-ai facut? Grija mare cu intreruperea antibioticului, daca bacteriile nu au murit toate in acele 5 zile, atunci intreruperea mai rau face. mai bine intreaba medicul, e posibil sa ii prescrie altul ca sa continui tratamentul. Si vezi daca nu se gasesc bacterii care sa refaca flora intestinala dupa antibiotic (gen Biotics, Enterolactis...)
Stodalul e foarte bun, dar trebuie luat cu restrictiile de rigoare, ca orice alt homeopat. Multa sanatate!

Azi n-au avut curent la gradi, deci nici incalzire, in consecinta am stat acasa cu Alex. Asa ca am muncit amandoi
Multipuzzle I II III (are alta strategie decat Rares, Alex alege din gramada piesele de la puzzle-ul pe care vrea sa il faca)
Broscuta cu forme (deja imi pare rau ca i-am aratat cubul, m-a capiat azi incercand sa il faca de vreo 10 ori, si daca nu ii intra vreo piese incepe sa tipe "mamiiii mamiiii" )
Punguta cu 2 bani - o "stie" pe toata asa cu intrebari pe imaginile din carte, dar era deja seara tarziu si n-a mai avut rabdare. o sa il prind altadata cu povestea intreaga. Si o sa iau si celelalte carti din serie, sunt foarte multumita (imaginile de pe partea dreapta sunt puzzle-uri din 6 bucati, din carton gros, incepem sa le facem )

Edit: va mai aduceti aminte de barcuta de cand era mic mic? Avea ai Matei al Ioanei un magarus am "reactivat-o", e cel mai fericit sofer.

Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:

Diana jors, e un scump puiul tau. Si Mihai este inebunit dupa pazzle, are alfabetul care il face imediat si il stie cam in intregime. Tot ce ii cumpar a doua zi le face imediat si nu se mai uita la ele. Cele din 6 inca nu stie. O sa incerc sa il filmez, dar sa vad daca pot, ca nu ma lasa . Al meu nu vorbeste, dar il pun sa imi arate, cu greu scot ceva de la el.
La masina de paine si eu am tot 3 nivele. Il dadeam mereu pe cel mai mare si tot cruda imi iesea.
Lilidana, nu ai pe nimeni in Romania sa iti trimita siropuri de tuse si alte medicamente?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Loradin felicitari pentru ca stii sigur ca esti pe drumul cel bun. Sa ai o sarcina usoara!

Lilidana te cred ca iti este greu si mai ales cand citesti ca noi slava Domnului macar la doctor mergem cand e nevoie fara programari de luni de zile. Eu cred ca trebuie sa fie si acolo magazine gen plafar de unde sa cumperi ce iti spun fetele. Sanatate maxima!

Adelyna ... si eu care ma gandeam ca daca sunt fete sunt mai cuminti. Dragele de ele.

Despre Alex .. din noi felicitari ... ba nu .... FELICITARI!

Laura_oana ... sa ai spor la lasat de pipa!


Sunt si eu tare tare bucuroasa ca a venit rezultatul la DryTest si sunt toate toate negative si cu procentaje f mici la Down.


Si masina de paine .... e o mana cereasca pentru noi. O avem din noimebrie si de atunci nu am mai cumparat paine.
Riloasa trebuie sa citesti in cartea masinii si sa vezi daca are un program separat numai de copt. Eu de obicei fac paine rapida si cand se termina o mai las 20 de minute pe programul asta de copt ca sa fie mai rumena. La masina mea este ultimul program.

Pupici si noapte buna!



Gabi mama lui Tudor (1.03.07) si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Prima zi a decurs in felul urmator.
Am intrat in cresa , ea se uita peste tot in timp ce o schimbam, cand am terminat de imbracat s-a deschis o usa unde erau agatate baloane de tavan si a fugit in sala aia, uitand de noi. Am plecat linistiti. Cand am sunat pe la ora 11 sa vad cum este mi-au spus ca plange si ne striga in cea mai mare parte a timpului si ca sta numai cu ochii pe usa.
Ne-am dus sa o luam la 15:30, cand ne-a vazut a zis "data" (gata) si se bucura de noi. Avea ochii rosii si umflati de plans si era si ragusita tot de la plans.

A doua zi nu a fost mult diferita de prima zi. A mancat bine la pranz, a plans in pauzele de joaca si il striga pe tac-su. Mi-au zis ca nu stiu ce sa faca cu ea ca tine permanent in gura biberonul cu apa. Nu mai avea ochii rosii ca ieri si nici ragusita nu mai era.
Insa cand a vazut unde intra a inceput sa se agate de gatul nostru si sa planga rau.

Acum concluzia: credeam ca sunt puternica dar nici vorba. Nu va spun cum imi este sufletul zilele astea.

Va multumesc pentru sustinere !

Ce parere aveti de faptul ca refuza sa mai bea lapte de cand e la cresa?
Ce sa fac?
Sa-i schimb laptele si sa nu-i mai dau lapte praf?
Astept sfaturile voastre....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

gabi78,crina_mio,avem si aici un fel de plafar,e un loc de unde poti cumpara fructe si plante uscate,seminte,etc,trebuie sa translatez denumirile si sa caut,poate am noroc si apoi sa ma-apuc de facut ceaiuri,decocturi...Multumesc de retete si idei .

diana_jors,i-a luat proba pentru exudat aproape de fiecare data cand am mers la cabinet(cred ca uita ca mai luase) si au iesit negative.Si eu m-am gandit de la inceput si la asta.

riloasa,am in Romania pe ai mei si pe sora-mea,poate imi trimit ei ceva daca nu ajungem noi in vara asta(asa visez eu,dar inca nu e sigur).Totusi,incerc sa ma bazez pe ce gasec aici,sa ma adaptez,poate nici nu stiu eu unde sa caut,intreb...

elyanne,si noi am avut probleme cu Karina pana pe la 3-4 ani,adica i-am dat mult antibiotic,facea repede rosu si infectie in gat si,de cateva ori,a avut otita.Intr-un fel,nu sunt chiar asa nepregatita sa vad cat de des se imbolnaveste un copil sub ani,dar David e muult diferit,muult mai sensibil,mai bolnav decat a fost Kari...Prea exagerat...

Kitty,sanatate Giuliei .Pregateste-o bine de intrarea in colectivitate...adica nu vreau sa te sperii,dar o sa vezi diferenta...Cateodata sunt tentata sa-l tin acasa,sa-mi asum toate riscurile ce decurg de aici,dar nu-i fac nici lui prea mult bine,nici mie.Am intrebat-o si pe pediatra daca sa-l scot din gradinita,ea zice ca nu ar fi mare diferenta pentru ca i-am aduce noi acasa diverse,nu atat de multe cate primeste de la daycare,dar tot nu ar fi "acoperit".Plus ca trebuie sa-si intareasca imunitatea ...

Va pup pe toate,multumesc ca ma sustineti ,conteaza asa de mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Citat:
citat din mesajul lui absoluta

Ce parere aveti de faptul ca refuza sa mai bea lapte de cand e la cresa?
Ce sa fac?
Sa-i schimb laptele si sa nu-i mai dau lapte praf?
Astept sfaturile voastre....


In primul rand, hai curaj, inca intr-o saptamana iti face "pa" la usa si nu o sa mai planga. Dar intotdeauna se va bucura cand va vede ca mergeti dupa ea.

In al doilea rand, am si eu aceeasi problema cu laptele, de cand merge la cresa asta nu mai vrea lapte, cereale, lactate, si nimic cu lapte (gris, orez etc). Am incercat in nu stiu cate feluri, n-am avut succes. Mai bea Actimel (cam o jumatate de flaconas pe zi), mai mananca un sandvici cu cascaval sau cu branzica de intins pe paine, mai o lingurita de smantana in ciorba. Si cam atat cu lactatele.

Il mai fentez in ultima vreme, am luat Brumi, si ii spun ca ii fac "ciocolata" (simpla, ca daca e "ciocolata cu lapte" n-o mai vrea), iar cand pun laptele praf spun ca e "ciocolata alba" si apoi o lingurita rasa de Brumi ca sa ii dea culoare, si e cel mai fericit copil, ca bea "ciocolata". Fac laptele mai concentrat ca oricum bea putin. Sa vedem cat il tine pana se prinde...

Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2200 spune:

Rianna

Sanatate si multe bucurii alaturi de cei dragi!

Ane & Raul - 17 martie 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1cb90b71924d712907dbca&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> filmulet Raul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Salutari!!!

Lilidana, incearca sa cauti ridiche neagra la magazine cu specific arabesc, chinezesc,eu am observat ca si aici la magazinele lor obisnuite de americani nu prea este, dar la chinezi si arabi am vazut.

La noi in rest toate bune....
Pupici

Mamica fericita de Amalia Elena(6 aprilie 2007) si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

BiancaM,la chinezi si arabi nu m-am gandit,ramane sa ma aventurez in alte zone ale orasului ca aici unde locuim nu avem magazine cu specific.Multumesc .

A,am uitat sa va zic ca alergologul ne-a dat o cutie de Singulair,sa-l folosim doar daca mai are acele accese urate de tuse si,daca-i face bine,avem si o prescriptie sa mai cumparam medicatia pentru o luna.
Sper sa nu fie nevoie sa-l folosim,dar ma simt mai usurata cand stiu ca am "asul in maneca"(asta imi aminteste de vacanta Elyannei cu gemeneii).

Incerc si eu sa adorm,va pup,somn usor ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_oana spune:


LA MULTI ANI Rianna!!!


Laura si comoara mea Eduard Darius 22.03.2007

Nu trebuie sa fii mama perfecta! Trebuie doar sa fii cea mai buna mama pentru copilul tau!


Mergi la inceput