Distruge tot...cum sa procedez eu?

Distruge tot...cum sa procedez eu? | Autor: Giana

Link direct la acest mesaj

E vorba de baietelul meu de 3,5 ani. A inceput de la un timp sa arunce-n sus cu tot ce prinde...tranteste efectiv, telecomanda, jucarii...de parc-ar vrea din-adins sa le strice.

Inteleg ca la o anumita varsta sunt curiosi de ce-i inauntru...nu eram asa mirata daca il vedeam cu vre-o surubelnita incercand sa desfaca, sa strice in felul asta.Dar el parca vrea doar sa vada lucrurile facute bucati.

Unde mai pui ca ne poate si lovi...i-am explicat de acest pericol,i-am "confiscat" jucariile pe care le arunca(nu-i prea pasa)...l-am si pedepsit (Time-out) ...ba chiar mi-am iesit din minti cand a stricat jucaria preferata a celui mic si am si tipat la el.

Degeaba!Faceti-ma sa inteleg de ce face asta? Toti fac asa la varsta asta?E o perioada care trece de la sine?...si pana trece noi ce face?Urcam bunurile-n pod...so what?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maya25 spune:

Din pacate nu am experienta in domeniul educatiei si psihologiei copilului dar pot sa-ti spun ca am mai vazut asemenea copii pusi pe "strica tot".
Nu le-am inteles atitudinea, poate vrea sa va atraga mai mult atentia asupra lui, nu stiu, poate se simte neglijat sau frustrat din cauza fratiorului mai mic (de aia i-o fi stricat si jucaria favorita) si vrea sa fie el mereu in prim plan. Poate gresesc si-mi cer scuze.
Sper sa apara parinti cu experienta aici si sa te poata sfatui mai bine decat mine.

Maya 33+
http://bd.lilypie.com/CHzwp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Maya, eu inclin sa-ti dau dreptate. Si eu cred ca fratiorul mai mare e gelos pe cel mai mic. Chiar daca voi incercati sa-i tratati in mod egal, s-ar putea ca cel mare sa simta nevoia unei atentii sporite. Deci incercati sa-i acordati mai mult timp, sa-l laudati cand face ceva bun, sa-l faceti sa simta cat de important e in ochii vostri!
Si ai mei s-au gelozit si sunt 7 ani diferenta de varsta intre ei!!!

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Probabil asta e metoda gasita de el sa va atraga atentia instant si exclusiv. Probabil lasati balta totul si alergati la el cand face asa ceva. Va are numai si numai pentru el, chiar daca e atentie negativa.
Nu stiu daca aveti deja, dar poate ar functiona daca ati stabili macar o jumatate de ora pe zi - timp dedicat exclusiv lui. Adica fratiorul in alta camera, supravegheat de altcineva si tu stai doar cu el, fara sa faci treburi sau mai stiu eu ce, pur si simplu faci ce are el chef. Si sa-i subliniezi ca e timpul vostru special dedicat lui.
Ai putea si sa-i iei pentru moment toate chestiile care se sparg. Le pui undeva mai sus, astfel incat sa nu ajunga la ele. Pana uita de ideea asta destructiva si gaseste altceva interesant de facut.
Cred ca astea ar fi mai eficiente decat pedepsirea.
Parerea mea, sper sa-ti fie de folos.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

eu cred, ca al tau copil iti comunica ceva prin aceste gesturi...lipsa de atentie , de calitate. atentia nu inseamna atunci cand ii dai mancare, il duci la baie ii dai jucariile sa se joace, sau il pregatesti pentru culcare.
atentia de calitate i-o oferi atunci cand te joci cu el, cand desenati impreuna, faceti ceva "treaba" la bucatarie sau alte activitati in casa. desigur si mersul afara are un rol foarte important....

cauta sa-l intelegi ce anume ii place sa faca, fa-ti timp efectiv numai pentru el, tu sau sotul, sau impreuna. chiar si cand te ocupi de celalat copil, trebuie sa-ti imparti atentia si catre el.

tipetele si pedepsele arbitrare nu fac decat sa inrautateasca comportamentul lui.
copii sunt curiosi, vor sa exploreze tot ce-i inconjoara, iar ingradire nu face decat sal inversuneze si mai tare.

rabdare, multa rabdare iti doresc!






*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
***************************


~ Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie~
Jean de la Bruyere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Va multumesc mult pentru raspunsuri... vreau sa va spun de la inceput ca nu-s nici pe departe mama perfecta.Fac si eu tot posibilul...doar ca,e adevarat,cate-odata ma mai si lasa nervii.

Timp de calitate avem...cel putin o ora pe zi cand cel mic doarme noi ne distram impreuna.Si asta de vre-o 3 luni de cand a abandonat el somnul de pranz.Spalam vase,pictam,coloram...plastelina...cam tot ce-i place lui.Afara cand iesim nu putem fara cel mic pt ca sunt ziua singura cu ei,fara ajutor.

Sigur pe undeva gresesc...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nix spune:

Giana, ca toti parintii sunt sigura ca faci multe lucruri bune pentru copii tai, dar uneori mai si gresim. Nu te invinovati.
Mi se pare ca fetele care au scris mai sus ti-au dat niste idei faine, gandeste-te tu si vezi ce se aplica in situatia ta, si ce poti face pentru a remedia situatia pentru ca tu stii cel mai bine.
Poate fi intr-adevar un semn de gelozie, nevoie de atentie, sau poate sa fie pur si simplu o faza prin care trece, iar daca tu vei ramane pe pozitii (cu ce ai scris tu, sa-l pui in time-out, sa-i explici cu ce greseste) atunci sunt sigura ca veti trece impreuna peste.




16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Salut

E clar ca nu trebuie sa il ingradesti ca mai rau face. Cred insa ca ar merge sa ii canalizezi atentia spre altceva. De ex ai putea pune accent pe faptul ca el e mai mare, e in stare de mai multe, ca tu, ca o mamica ocupata, ai mare nevoie de ajutorul lui si of ce tare bine e cand ai un ajutor.

Stiu ca e greu (eu am aplicat metoda cu unul singur, nu am doi copii) insa pune-l "la treaba" (adu-mi aia sau ailalta sa schimb bebelusul, tine tu asta cat fac eu astalalta, etc, chestii pe care e in stare sa le faca). Uneori mai mult te incurca dar se simte pretuit. Si obligatoriu lauda-l cand te ajuta, sa se simta important. Cred ca in acest fel se va simti pretuit, si va intelege ca voi ii iubiti pe amandoi chiar daca uneori dedicati mai mult timp unuia din ei si, in curand, va intelege chiar si de ce are mai multa nevoie de atentie cel mic.

In paralel, poate va incepe sa aibe efect dojana: un baiat asa mare ca tine nu se poate sa distruga obiectele.

Sper ca ti-am mai dat o idee, bafta! Si nu-ti fa griji, nici un parinte nu e perfect si, chiar daca ar exista vrunul, nu te-ar crede daca i-ai spune asta! De aia si suntem aici, sa ne "perfectionam" unii pe altii .....

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Si eu am doi pui la diferenta de doi ani. Si da si eu zic ca-i gelozia. Ai noroc la mine cea mare era direct agresiva cu cel mic cand se simtea neglijata, iar cel mic strica cand el este cel neglijat.
Baietelul cel mare... ai timp putin numai de el, asta-i clar.
Incearca sa-l cooptezi in postura de adult fata de cel mic. De genul noi mergem afara... si il luam si pe cel mic. Uite trebuie sa cumparam si paine si lapte. Alegi tu drumul? Ca tu esti mare stii sa te-mbraci singur sa mananci singur.

Sau cand cel mic necajeste pe toti, intreaba-l pe cel mare ce ai putea face ca cel mic sa nu se mai necajeasca ca natafletul.

Poti sa mai pregatesti o prajitura de mancat cu ceai cat va jucati..; doar pentru voi doi, cei mari din casa.
Daca te ajuta la pus masa... spune-i ca el poate pune farfurii ca el nu le scapa pe jos ca nu e bebe. Dacaz-i scapa asta e..ii spui ca-i obosit si ca tu mai o patesti.

De asemenea seara cere-i ajutorul in a da un exemplu... si-l recompensezi cu un pupic suplimentar apoi pentru cel mai grozav ajutor.

Adica pe scurt fara ati modifica orarul incearca sa-i stimulezi increderea in el celui mare si fa-l sa simta ca e ceva pozitiv in a creste mare.

De asemenea daca poti mai invita acasa vreo mamica cu copii de varsta lui si lasa-i pe cei mari la joaca si tu ocupa-l pe bb sa nu le strice joaca.

Si nu uita ca cel mare al tau e mic... e cat cel mic al meu de mic... si zau ca-s tare natafleti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

AB,m-ai facut sa rad cu ultima fraza...ai dreptate,este asa de mic...

Am fost mult mai atenta sa vad cand si de ce se declanseaza reactiile astea.Ei bine...de obicei cand am treaba mai multe si nu-s cu el.Ba chiarl-am surprins aruncand si uitandu-se dupa mine.Deci clar are nevoie de mai multa atentie.

Azi am intins rufe cu ajutorul lui,am strans hainele la fel...paturi facute...si seara am facut si gogosi impreuna (ce de faina era....). I-am multumit si l-am laudat ca-i baiat mare pe care ma pot baza! Ce mandru era...

Nu pot spune ca stau dupa cel mic ca si dupa un bebe.El mananca deja singur,greu ii dau si eu in gurita ca nu accepta(el se vrea mare deja),prin casa totu-i sigur deci nu ma plimb dupa el...la joaca sar amandoi pe mine...nu cred ca ar fi gelozie.Mai mult timp petrec cu mofturila cel mare.

Va multumesc de sfaturi...

Am sa continui asa si sper sa trecem curand de faza asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Giana aici e baby pana trei ani apoi copil mic (toddler) si abia apoi de la patru e copil.
Si zau ca au dreptate . Tu nu stai dupa bb declarat, dar clar faceti mai mult ce poate face si bebe nu ce fac doar cei mai mari.. Spor la dadacit galustele si sa creasca iubindu-se si sa fie frati buni .... nu depinde decat de gesturile voastre marunte

Mergi la inceput