Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (59)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

aoleoo fetelor trebuie sa va calmati cu nashterea! pe bune. facetzi mai mult rau daca plecati cu frica in san si pline de ganduri negre. uite incercati urmatoarea metoda:"Invinge necunoscutul: informeaza-te – Una dintre cele mai eficiente metode de a invinge durerea este cunoasterea in detaliu a tuturor simptomelor care apar pe parcursul travaliului. Ai la dispozitie o intreaga pleiada de carti si de web site-uri care trateaza in amanuntime si cu un limbaj mai mult decat accesibil toate treptele travaliului. Asa ca este foarte usor sa interpretezi orice durere si orice modificare emotionala sau mentala care apare ca pe un pas inainte in cursul natural al nasterii. Nu te sfii sa intrebi de cate ori e nevoie moasa care are grija de tine in clipele acelea si, bineinteles, nu-l ierta nici pe obstetricianul tau de intrebarile la care vrei un raspuns. Cunoasterea inlatura necunoscutul si fara necunoscut nu mai exista frica."

la mine chiar functioneaza

32+
poze

AMR 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

florinela,
nu cred ca e vreo fata aici care sa nu aiba temeri legate de nastere, dar nici nu trebuie sa exageram. mie mi-e teama si de cezariana, nu atit de recuperarea de dupa cit de anestezie, risc operator etc.
de durut e clar, doare si asa si invers. dar femeile fac asta de cind lumea. si dupa cum zicea cineva...cind decizi sa ramii gravida iti asumi automat si nasterea.
neplacut e sistemul; ca nu te educa nimeni sa accepti nasterea ca pe ceva firesc, ca moasele se poarta cum se poarta si rolul lor este minimizat de gravida, ca nu exista intimitate, ca nu te lasa nimeni cu cineva apropiat care sa te sustina,ca esti expusa la suferinta altor femei, ca se fac controale pe masa si nu in pat, ca nu ti se spune ce se intimpla, nu te invata sa respiri etc etc.

if you can't say something nice, then don't say it at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Vai DYANA, nu as vrea sa iu in pielea ta! Vezi ca si prea multa grija si dragoste te pot sufoca!

Florin 18.05.2002Teodor 01.03.2005BB3 - Codrin - 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doranna spune:

Buna!
N-am mai scris de multa vreme, (e adevarat ca n-am fost niciodata foarte "activa" pe forum), dar incerc sa citesc TOT .
Am intrat in prenatal de la 29 saptamani (adica din 20 ianuarie) din cauza contractiilor si a colului scurtat. Stiti ce inseamna asta: risc de nastere prematura. Suna groaznic , dar daca avem grija de noi, totul o sa fie bine.
Am atatea de spus, de intrebat, etc . Vreo 2 saptamani nu m-am atins de internet, asa ca acum mi-am propus sa recuperez tot ce ati scris (mama, ce spor aveti!!!!) si abia pe urma sa va scriu.

Va scriu in seara asta desi cu cititul sunt pe la cap. 56. De ce n-am mai asteptat? pt ca in seara asta am avut o surpriza foarte neplacuta si m-am gandit sa va avertizez si pe voi. Stiu ca mai multe fete cu contractii si probleme cu colul scurt iau Gynipral. Ei bine, sa stiti ca este o problema cu acest medicament, pur si simplu a disparut din farmacii. L-am gasit abia in a 7-a sau a 8-a farmacie din cartierul meu (berceni-brancoveanu). Am intrebat peste tot daca stiu ce se intampla si toate farmacistele au ridicat din umeri. Am avut noroc, am gasit undeva, intr-un bloc, o farmacie micuta care mai avea 2 cutii si le-am luat, dar astea imi ajung mie doar 20 zile. Inca nu am vb cu doctorul daca se poate lua si altceva...

Va si... aveti grija de voi si de bebeii vostri

dorana 31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

de ce zicetzi ca nu lasa pe nimeni langa tine? nu e o regula. eu am intrebat si te poate asista sotzul sau altcineva pe toata perioada. cu conditzia sa fie echipat frumos inainte. de abia ashtept sa il vad pe al meu sotz cu halat si boneta de doctor

32+
poze

AMR 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

eu o sa-l pun in scoica de la bun inceput. astea de chicco au un adaptor special si scie ca se pot folosi de la 0+


Pai asa intelesesem si eu... dar daca s-a spus ca nu ar fi bine sa il punem in scoica de la inceput... ma conformam, dar ma gandeam in ce il punem in masina...

Denisa-Madalina 28+ cu Adela-Marisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

pai da sigur! se putea sa nu mai dispara inca un medicament necesar pt mentinea sarcinilor. astia nu sunt sanatoshi. si dupa aia se mira ca aveam rata natalitatii scazuta

dorana - hai ca nu mai ai mult si ajungi la termenmult a fost putin a ramas. spor la citit, desi ai sanse sa nu ne prinzi in veci din urmane-a pocnit logoreea de cand am intrat toate in ultimul trimestru

32+
poze

AMR 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Si inca ceva PETRA. Tot respectul pt. hotararea ta. La fel ca tine ma bucur si eu sa vad ca mai sunt fete care vor sa nasca 100% natural. Iti spun ca nu cred ca se compara cu nimic! Dupa ce travaliul si nasterea te aduc intr-o stare pe care nu o pot exprima, momentul in care iti vezi copilul este MAGIC. Nu am cum sa explic in cuvinte. Este ceva ce trebuie sa traiesti pt. a intelege

Florin 18.05.2002Teodor 01.03.2005BB3 - Codrin - 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisamada

Citat:
citat din mesajul lui aris26

eu o sa-l pun in scoica de la bun inceput. astea de chicco au un adaptor special si scie ca se pot folosi de la 0+


Pai asa intelesesem si eu... dar daca s-a spus ca nu ar fi bine sa il punem in scoica de la inceput... ma conformam, dar ma gandeam in ce il punem in masina...

Denisa-Madalina 28+ cu Adela-Marisa

offf...nici noi nu stim ce sa mai facem. probabil ca o sa ne spuna instinctul la momentul oportun. oricum fetele cred ca vorbeau de scoicile normale fara adaptor. adevarul e ca si a mea daca ii scot adaptorul e cam adanca, aproape ca ar sta in fund. scrie 0+? pai atunci o sa o folosesc de la 0+. oricum nu o sa-i tinem noi cate 10 ore in scoica din prima luna, nu?

32+
poze

AMR 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisamada

A-propos de landou in masina... Pai pana la 3 luni, cd nu folosim scoica (sa stea drept), cum il punem in masina?

Denisa-Madalina 28+ cu Adela-Marisa


Denisa dar cine ti-a zis tie ca scoica se foloseste de la 3 luni si ca pana atunci bb tre sa stea ca paru'??? In burtica cum a stat atatea si atatea luni?? Scoica se foloseste din PRIMA ZI!!! Sta bb super in ea! In State si prin alte parti nici nu te lasa sa pleci din maternitate pana nu vine cineva sa vada daca ai scoica in masina cu care pleci!

deci fetelor, scoica pt asta e : sa se foloseasca de la 0 luni! Apoi va urma scaunul de masina......

Mami de fetita si de baietel 32+

Mergi la inceput