Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (59)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

denisa - tu l-ai ochit. eu deja l-am cumparat. stai linistita varianta sport o sa mearga mult mai mult de 6 luni. asta daca nu ne apuca vreo nebuneala si vedem altul mai frumos.

32+
poze

AMR 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Sa va spun ca eu ma gandesc ca si bb3 ve semana cu fratiorii lui si ma va lasa sa ajung cu semnatura la 41+ Pe primul l-am nascut la 42 saptamani fara o zi, iar al 2-lea a venit la 41 saptamani si o zi. Poate nr. 3 va fi mai aproape de termen.

Florin 18.05.2002Teodor 01.03.2005BB3 - Codrin - 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Timi07
Inca o mentiune foarte importanta, nu cred ca nu vei fi conectata la aparate in momentul nasteri unde se va vedea clar cand vin contractiile iar mosasa/dr te va dirija cand sa impingi.
Eu am simtit o presiune ca atunci cand trebe sa mergi la wc in mom cand trebuia sa nasc si in rest....mai nimic.


Nu vreau sa ma bag in discutia cu epidurala, eu am avut intre dilatatie 4 si 8 si simteam totusi, dar nu ma mai durea chiar asa de tare. Pentru mine dupa 12 ore de dureri a venit f bine. Insa se poate si fara, fiecare cum se simte mai bine M-am lungit, vreau doar sa zic ca prin Romania nu esti intotdeauna conectat la aparate, si nu sta intotdeauna cineva langa tine... Probabil trebuie "aranjat" di'nainte sa stea moasa langa tine si sa te bage in seama, la mine cu doar 50 ron nu a mers (acum 2 ani). Nici nu mi-am dat seama pe moment ca e o problema, dar are dreptate Timi - e foarte important sa stea cineva langa voi, sau macar sa va controleze des (nu numai dilatatia, si contractiile etc). Sincer nu cred ca tine numai de banii dati, ci si de spital, doctor, etc... Cel putin dupa prima nastere asta a fost impresia mea - tb sa te zbati si sa dai din coate sa fi bagat in seama, e f important. Eu m-am dus foarte naiva la spital :D

Anca 29+ & Manu 02.06.2007

www.helpsonia.com" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Shasa, si eu am avut azi o stare Si inca o am. Ma simt depresiva, am stat si am vegetat, soacra ma trateaza ca pe o mobila, am avut si niste discutii aprinse cu sefa la telefon, am fost varza azi. Abia astept sa vina sotul de la serviciu sa iesim in lume ca nu mai poooot! Tare rau mai e acasa. Dar sa nu ma plang, ca alte fete sunt tintuite la pat, ar trebui sa apreciez ceea ce am

33+ Ana Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Aris, exista si carucioare care sunt numai sport, nu se lasa la orizontala, din cate stiu eu. Din moment ce se lasa spatarul la 15-20 grade, pt ce ti-ar mai trebui landou?! Doar sa-l apere pe bb de frig, vant, etc, altfel eu nu-i vad rostul, sincer...Chiar nu ii vad utilitatea, in conditiile astea...Aaaa, unii il mai folosesc sa mearga cu bb pe strada ( in mana adica), in magazine.....si ( total gresit) in masina.

Mami de fetita si de baietel 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex2alex spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisamada

Citat:
citat din mesajul lui cocufan
oricum carucioarele acestea cu 2-3 piese oricum ar fi tot nu pot fi folosite decat pana pe la 10 luni.

apoi trebuie cumparat carucior normal de plimbare, in care bb sta in fundic.


Sper sa nu ai dreptate... Cel putin cele 3 in 1 (eu am okit unul de la Chicco) au scoica+landou+sport. Landoul il folosim pana la 3-6 luni, scoica am inteles ca ar merge cam pana la 1 an ca scaun de masina, iar "sportul" merge cat vrei sa il porti pe copilutz in carutz. Eu cam asa am inteles... corectati-ma daca gresesc...



Denisa-Madalina 28+ cu Adela-Marisa


buna,

si eu sunt de aceeasi parere.
Ne-am dotat cu carut 3 in 1 de la chicco, ca sa ne tina cativa ani. Are si landou si scoica...
Din ce am citit in specificatii...landoul se folosete pana pe la 6 luni, scoica pana la 13 kg (cam 1 an a zis tanti vanzatoarea), iar partea sport dupa ce renuntam la landou.

Sper ca nu mai tre sa luam alt carut peste un an ca n-am facut at nici 1 afacere. Chiar imi place carurul ca e usor si se pliaza.
Garantia cica e pt 2 ani.....apoi dc e asa tre sa-l pot folosi 2 ani.



Alex... ... 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex2alex spune:

Tot bantui pe aici si am uitat sa va dau si datele mele si sa va rog sa ma puneti in listuta de la inceput.

Deci DN: 29.02.1980
U.M.: 06.07.2008
DPN: 10.04.2009
Cu multumirile de rigoare.

Doamne ajuta sa fie bine bebelinele si mamica Monica !

Ma intind: m-ati linistit acu ca stiu ca mai sunt si alte fete care au pb cu apa (nu beau destula) si cu umflatul picioarelor si mainilor.

V-am pupat, nu stiu dc o sa mai intru in weekend, poate ne caram si noi sa vedem ceva dealuri (tm e plata) si sa ne descretim fruntile (vedem cum ii vremea).

Azi am schimbat si noi prefixul :D

Alex... ... 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

eu landoul o sa-l folosesc cel putin prin casa. camera copilului e sus si nu ma vad abandonandu-l acolo toata ziua si facad o mie de ture pe scari. o sa am ceva kg de dat jos dar nu chiar asa si doi la mana nu cred ca ash putea merge cu el direct in cel sport pt simplul fapt ca nu l-ash vedea.pana se satura el fata mea eu il vreau cu fata la mine cand ne plimbam. in mashina nici eu nu cred ca e potrivit cu toate ca are un sistem special de prindere cu centura de siguranta si hamuri interioare pt copil, iar prin magazine carat in mana....no way!!! e destul de greu si calr mult mai incomod ca scoica

32+
poze

AMR 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

prin casa da, e ok

legat de mersul cu fata la tine, pt iar nu a fost o problema asta. Copertina are o fereastra prin care poti vedea pe bb. In plus, eu am vrut sa-l las sa vada "lumea" si nu pe mine nonstop.

in rest asta si ziceam, e cam greu si incomod iar utilitatea e limitata. Iarna, da, e f bun. cat e f mic bb, ca apoi nu mai sta el in landou.

Mami de fetita si de baietel 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

A-propos de landou in masina... Pai pana la 3 luni, cd nu folosim scoica (sa stea drept), cum il punem in masina?

Denisa-Madalina 28+ cu Adela-Marisa

Mergi la inceput