Tratament pentru stimularea ovulatiei

Tratament pentru stimularea ovulatiei | Autor: jouana

Link direct la acest mesaj

Buna!
De trei luni iau Clostilbegyt din ziua a doua pana in ziua a saptea si Duphaston din ziua a cinsprezecea pana in ziua a douazeci si cincea. Dar se pare ca medicul meu a gresit cand mi l-a prescris pentru ca am citit ca Clostilbegyt-ul se ia din a cincea pana in a zecea zi a mentruatiei. Oricum de trei luni imi fac teste de ovulatie din a unsprezecea pana in a cinsprezecea zi si nu-mi pare niciodata ca as avea ovulatie. De doua zile ma dor foarte tare ovarele si cred ca de cand iau aceste medicamente m-am ingrasat cu 10 kg. Macar sa stiu ca dupa acest chin voi ramane insarcinata.
Am uitat sa precizez ca in luna octombrie am avut o sarcina pe care am pierdut-o in luna a doua. Curios este faptul ca dupa ce am fost chiuretata, noul meu medic mi-a spus ca nu a fost sarcina. Luna trecuta am avut o zi jumatate menstruatie si a fost si foarte dureroasa. Am incercat sa caut ceva care sa ma ajute sa scap de aceste dureri de ovare dar nu pot sa iau nimic pana nu stiu sigur daca nu sunt insarcinata. Sper ca cineva sa ma poata ajuta. Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Jouana,

Foarte multe informatii despre stimularea cu clostilbegyt (clomifen citrat) gasesti aici http://forum.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=16

Clomifen citratul este bun pentru stimulare ovariana dar nu trebuie luat mai mult de 2 luni consecutive ( trebuie facuta pauza dupa 2 luni) deoarece are efecte dezastruase asupra endometrului iar un endometru mic nu permite implantarea embrionului.

In general stimularea cu clomifen se face in functie de lungimea ciclului si sub monitorizare echografica (echografii endovaginale din 2 in 2 zile sau chiar mai des), nu cu teste de ovulatie. Din proprie experienta iti spun ca de la clomifen citrat poti face chisturi ovariene.

Sper ca te-am lamurit cat de cat,

Felix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camutz spune:

buna..si u am luat de toate si nimik..singura solutie minunea DUMNEZEIASCA!BAFTA !

Mergi la inceput