Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (67)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Adina, eu iau un piept de pui si il tai in portii mici, cam de marimea unui ou aproximatie, si bag in pungute la congelator. O portie o folosesc la supa pe doua zile. Asa ca un piept imi ajunge mai multe zile. Nu gatesc in fiecare zi, ci una da, una nu, si bag la frigider. Fructele le fac in fiecare zi, cu branzica facuta pe loc. La un moment dat, peste vreo luna-doua cred ca trec la branza dulce din comert. La Andrei am folosit parca covalact? prdlacta? nu mai tin minte exact.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bratafel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonix

Buna dimineata :)

Daria-daca simti ca forumul are o influenta asa de negativa asupra ta, fa cum simti, ai dreptate cand spui ca viata ta reala are prioritate... nu are rost sa te superi din cauza unor cuvinte spuse pe un forum. Nu are rost sa te consumi, pastreaza-ti energia pentru cei doi copilasi :) Sper ca eu nu te-am suparat prea tare.Oricum, eu una m-am obisnuit sa le citesc pe toate fetele in fiecare zi, fac parte din viata mea chiar daca nu fac conspecte, chiar daca uneori nu am timp sa scriu. Sa stii ca si eu am avut momente cand imi era lene/lehamite sa deschid forumul, sau am fost ignorata, sau mai stiu eu, m-am enervat pe x si pe y - dar mereu am revenit, pentru ca ... e ca si cu familia: trebuie sa iei ce este mai bun si sa incerci sa ignori ce este rau. Pentru sanatatea si linsitea noastra :)

Iti doresc numai bine

Fetelor, azi ma simt mai bine un picut, m-a facut piticul sa rad :) E un dulce. Am pus si eu pozici cu noi pe picasa M&M:

http://picasaweb.google.com/mladite.mugurasi/RobertDeSimonix#

Puteti vedea acolo si doi ochishori superbi de Lorelei
Restul de pozici sunt in albumul personal, la semnatura, pentru cine are timp si chef :)

Voila :) Va pup, azi cred ca ii cumpar piticaniei niste jucarele

Simona cu Robertzel baietzel frumos

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti si Poze cu bebe


Simonix ai o sumpete de 'fetita' - cu atata par! cu cine seamana. imi venea sa intru in monitor sa il pap. m-am indragostit! mie imi place poza asta: http://picasaweb.google.com/mladite.mugurasi/RobertDeSimonix#5294598300500914578

7 luni

POZE 5-6 luni !!

http://b1.lilypie.com/6wARp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Miss tare frumos ai mai scris! Stai linistita ca David cand va fi mare daca va citi nu va vedea decat niste parinti dedicati si iubitori! Si-ti va fi recunoscator ca ai fost sincera si ai povestit si lucrurile care nu au mers. Eu optez pentru a doua varianta.
Si noi am reusit poate sa facem un pic de program, nu-l mai ametesc pe copil cu dusul din camera lui in camera mea, asta a fost greseala cea mai mare. Il culcam numai cu noi in pat, nu doarme dupa-amiaza dupa ora 18, si la 21-22 la somnicul de seara. Doarme frumusel cu ceva treziri si supt prin somn pana pe la 3-4 cand il mai pun in leagan si mai doarme si acolo vreo 2-3 ore. Dupa care la noi in pat din nou. LA 6.30-7 e in picioare orice s-ar intampla. Adica nu in picioare, in fundulet deocamdata Peste zi mai doarme in doua reprize de cate doua ore, dimineata si dupa-amiaza. Cel putin asa a fost in ultima vreme, sper sa ne tinem de programul asta ca e tare bine, ma recuperez si eu.
Stiu ca nu e bine sa-l culcam cu noi, daca am facut greseala asta la inceput, acum platim. Dar si asa trebuie sa plecam in vacanta si doua luni va dormi iar cu noi, deci am zis ca nu are rost sa-l invatam acuma in patutul lui. Cand va fi mai mare, dupa un an, cand venim din excursie o sa-l punem in patutul lui, incercam.
Adica nu ca nu e bine dormitul cu parintii, poate pentru alti copii functioneaza, nu ma erijez eu acum in atoate-cunoscatoarea, dar pentru noi e cam chin, nu ne odihnim nici unul bine, ne deranjam reciproc.

Cadina de ce nu e bine sa ii dam carne congelata? Eu ii dau mereu congelata. II fierb tot pieptul, il pasez si apoi il pun in casolete de plastic, scot cate un cubulet si il dezghet si i-l dau. La spital cat am stat cu el, imi congela mereu laptele inainte sa i-l dea pentru ca ziceau ei ca asa se omoara mai bine eventualele bacterii.

Simonix e o frumusete Robertzelul tau, imi vine sa-l pap cu tot cu carliontii aia mortali! Ar face pereche buna cu Ilinca de Piggy doi creti pletosi! Am vazut-o si pe frumoasa Lorelei de Esme, trebuie sa mai faceti o intalnire, sa-si impartaseasca si Robert din impresiile de la cresa.



"If one feels the need of something grand, something infinite, something that makes one feel aware of God, one need not go far to find it. I think that I see something deeper, more infinite, more eternal than the ocean in the expression of the eyes of a little baby when it wakes in the morning and coos or laughs because it sees the sun shining on its cradle." (Vincent Van Gogh)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

La multi ani cei doi David si cele doua Teodore precum si Mateias Sa cresteti mari si cumintei!



"If one feels the need of something grand, something infinite, something that makes one feel aware of God, one need not go far to find it. I think that I see something deeper, more infinite, more eternal than the ocean in the expression of the eyes of a little baby when it wakes in the morning and coos or laughs because it sees the sun shining on its cradle." (Vincent Van Gogh)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bratafel spune:


Doloress eu tot asa procedez cu pieptul de pui. il fiert si il pun portii mici in pungute. atunci cand fac supa il pun la fiert cu legumele.

7 luni

POZE 5-6 luni !!

http://b1.lilypie.com/6wARp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Na, ca era sa uit sa-i felicit pe sarbatoritii cei mai importanti ai zilei



LA MULTI ANI Teodora + Matei si DAVID al meu

Va doresc sanatate, bucurii, noroc, o copilarie cat mai fericita si o viata plina de dragoste si traita autentic, la intensitate maxima!


Simonixule, mai, eu ti-am zis tie ca nu ma mai satur sa ma uit la poze cu Robertzelul? Mai, ce mocutza, ce ochisori, ce plete, ce mai, e superstar, cum am mai zis, te termina!

Adina, Gabitza, saru'mana, si noi tot spre a doua varianta tindem acum, daca tot credem ca am gasit buba: sa-i prelungim programul mai spre seara. Ce-i drept, e mai avantajos daca doarme el intre 18:30 si 20:30 fiindca in timpul asta apucam si noi sa mancam in liniste de seara si sa vedem un film (aseara am vazut "The dark knight", cu un Heath Ledger inspaimantator in rolul Jokerului, ce pacat de el ca a murit, of...). Dar pe viitor va trebui sa doarma mai tarziu, fiindca vom incepe sa mancam impreuna de seara, frumos, la masa (ceea ce eu si Bogdan nu am facut niciodata, din pacate) si atunci s-a dus cu timpul nostru liber, dar vom mai avea dupa ce il culcam pe el cam inca o ora, timp in care ne putem uita la un serial, ceva... sau poate chiar la un film, daca nu vom mai fi asa obositi incat sa vrem sa ne culcam si noi la 21:30...

Hai, ca incet-incet incep sa intrevad si eu ... un reflector la capatul tunelului... Doamne ajuta

inais, voi ce mai faceti? Cum ati reinceput diversificarea? Cum merge? In curand reluam si noi cerealele de seara, dar de data asta o sa le facem cu lapte-formula hipoalergen, din care ii dam si bibe, ca pe ala il tolereaza foarte bine.

Fetele cu iepurasi cu 4 dinti, parca citisem ca la 4 dinti trebuie deja sa incepem sa le dam mancarea ceva mai putin blenduita, nu? Voi cum faceti?

Ah, si pentru curatarea dintisorilor, am cumparat www.babylove.de/cgi-bin/daheim_und_unterwegs.pl?id=schlummerzeit&p=4&k=&hp=1232022044&sid=jmntxxzwz9er2zfr1su0ofkjrax87iam" target="_blank">setul asta de la Babylove, cred ca-l gasiti si voi la DM (nu-mi ia linkul ca lumea, trebuie sa dati inainte la produsul nr. 5!!). Are trei "periute" pentru cele 3 faze: cand ii dor gingiile inainte de iesirea dintilor, cand ies dintii si apoi pentru dintisorii iesiti in intregime.


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi ***** Povestea nasterii ***** www.onetruemedia.com/shared?p=7248d8e682f97e03a2212a&skin_id=1602&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Slide show David

Vaccinurile in Romania NU sunt obligatorii (vezi Legea nr. 649 din 20 noiembrie 2001 pentru aprobarea ordonantei guvernului nr. 53/2000). Informati-va cat mai bine si luati decizii in cunostinta deplina de cauza.

Pentru mamicile anti-vaccin sau cu copii vatamati in urma vaccinurilor: ne intalnim www.jabs.org.uk/" target="_blank">AICI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Miss noi avem 8 dinti si tot blenduit bine papam. Cum ii dau bucatele mai mari se ineaca si vomita. Se face tot verde-rosu. Practicam la greu cu biscuitei din orez care se topesc in gura, vad ca incepe sa ii pape frumos, musca din ei, mesteca. Deci am sa incerc cate putin sa-i dau si bucatele mai mari. AM citit ca e o problema pentru bebeii care au avut reflux, cum a avut al meu, li se face usor greata si scuipa bucatelele mai mari.



"If one feels the need of something grand, something infinite, something that makes one feel aware of God, one need not go far to find it. I think that I see something deeper, more infinite, more eternal than the ocean in the expression of the eyes of a little baby when it wakes in the morning and coos or laughs because it sees the sun shining on its cradle." (Vincent Van Gogh)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinabulina spune:

eu cu carnea fac asa: cumpar pachet mare, tai bucatele mici si fiecare bucatica o bag intr-o punguta si la congelator. in fiecare zi scot o bucatica, o deghet si o fierb. legumele le fierb de obicei pentru 2 zile (ca iese mai mult si n-are rost sa arunc), dar carnea o fierb in fiecare zi (deocamdata)...

despre somn... fiica-mea si-a mai revenit putin cu somnul, nu se mai trezeste asa de des, e putintel mai bine (ma si tem sa scriu/spun cu voce tare). ea se culca pe la 22, dupa ce in timpul zilei avea cam 3 reprize de somn, astfel: 10-11, 14-14.30 si ultima pe la 18.30-19. acum i-am schimbat programul: o culcam la 21.30 si n-o mai lasam sa adoarma dupa ora 17. in cateva zile si-a facut singura program. doarme 2 reprize/zi: 11-12 si 15-15.30/16...
MissP, succes

georgiana, de www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=726fb2d14a759b736a7ddf" target="_blank">gogoasa balerina teodora maria din 15 mai 2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=7266c54f6f7a1710f5f758" target="_blank">Povestea noastra
Ia te uita ce mare sunt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

Citat:
citat din mesajul lui cadina

Deci, fetelor, cum faceti voi cu carnita pentru bebe? Eu iau carne proaspata si o fierb pentru maxim doua zile, iar restul... o bag in congelator si o folosesc eu... Voi le gatiti si carne congelata...?


Da draguta, eu iau carnea ii fac pachetele mici, bag la congelator, scot bucata cu bucata si fierb cand e cazul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

La multi ani bebeilor nascuti azi, Teodora,Matei si DAvid de Miss Parker!!!

Daria_Ioana, imi pare rau ca nu mai vrei sa ne citesti si sa ne scrii. Este evident alegerea ta, dar eu chiar nu cred ca cineva ar fi vrut sa iti scrie ceve cu rautate. Poate esti prea sensibila, poate unele replici au fost mai dure, dar nu cred ca a fost rautate.
Este alegerea ta dupa cum ziceam, mie imi pare rau ca imi facea placere sa citesc aventurile lui Darius si Cassie. Aveti grija de voi, sa va reuniti cu tati cat mai curand. Eu sper sa te razgandesti.





Mergi la inceput