cresterea gainilor

cresterea gainilor | Autor: Elle_seb

Link direct la acest mesaj

Buna!
M-ar interesa si pe mine, poate-mi spune cineva cu experienta, cum fac sa cresc cateva gaini la curte. Mi-ar placea sa fac asta insa n-am habar ce sa le fac si cum sa incep. Ce mai mananca in afara de porumb? Ce fel de gaini trebuie sa iau, cat de mari? Imi trebuie cocos sau nu? Cum sa le amenajez locul? Chestii de-astea...
Please help


Elle

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

nu ma pot abtine...nu-i o intrebare ironica despre galinaceele de pe forum,nu?! daca nu...ma bag

si noi am tinut 'pe vremuri' pana intr-un an in care s-au imbolnavit de la porumbeii care se mai hraneau din mancatoarele gainilor. Au adus nush ce boala, am dus o gaina la medic, facut analiza la ficatul care arata complet anormal si am primit interdictie un an de zile sa mai crestem, pe motiv de curatare loc.
eh, dupa un an, cine sa mai tina gaini
imi pare rau ca am deschis lista de raspunsuri cu un dezavantaj.
pe de alta parte imi amintesc cu maaaare drag cand aveam closti si cocoloseam si io puii aia de zici ca io ii facusem foarte fainnn!
maninca si grau, orz, porumb, tarate, iarba. sunt o gramada de posibilitati si foarte usor de intretinut.

edit: carnea pasarilor de curte e mai atzoasa din cauza musculaturii mai bine dezvoltate fata de gainile din crescatorii. am vazut insa si la casa amenajate tzarcuri mici unde gainile nu depuneau mare efort, se ingrasau repede si drept urmare aveau carnea mai neatzoasa.

succes cu mica ferma



un copil creste in inima mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Si pe mine ma intereseaza subiectul, pentru ca vrem si noi gaini din primavara. Aveti idee daca se poate turna ceva pe jos in cotete, ca sa fie mai curat, mai igienic, sa putem curata usor cu furtunul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismac spune:

Pai gainile sunt foarte usor de crescut . Mananca : porumb, grau, orz, aproape orice fel de seminte , iarba, frunze de salata, varza, etc. Trebuie sa le amenajati un cotet mai mare sau mai mic in functie de cate gaini vreti sa aveti ( un cotet 1m(latime )/2m(lungime /1,5-2m9inaltime ) pentru 15-20 de gaini . Cotetul il puteti face din scandura si sa-l acoperiti cu tabla din aia ondulata iar jos merge turnat ciment - eu asa am . Cam la 30-40 cm de ciment sa le faceti un grilaj de scanduri pe care se vor urca cu placere . Va mai trebuie si un cocos mai ales daca vreti si pui . Un cocos la 15-20 de gaini este suficient . In cotet sa le amenajati un cuibar : un cos sau o cutie /ladita in care sa puneti paie sau fan chiar si rumegus . S-ar putea sa fie nevoie sa le invatati sa oua acolo dar s-ar putea sa se duca singure sa oua acolo . Cam la o saptamana chiar doua va trebui sa le faceti curat in cotet si chiar in cuib. Primavara si toamna se fac vaccinari iar cotetul se dezinfecteaza cu var .
Succes in cresterea gainilor!

crismar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Multumim! Treaba asta cu vaccinarea se face peste tot? Adica toti cei care cresc gaini o fac sau ar trebui, dar nu o face toata lumea? Adica am auzit de multe cazuri in care au murit gainile pe capete, din te miri ce motiv... Daca le vaccinam, scapam de riscuri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Elle gand la gand cu bucurie!
Ma framanta de mult timp cum sa cresc gaini in curte;nu ma pricep, am luat o carte care este stupida(parca este o dizertatie pe problema).
Am vazut un film la TV si am inteles ca este important sa se plimbe dumnealor la soare si sa caute pietricele.In aceasta idee am hotarat ca voi construi ceva care sa imi ofere posibilitatea sa le ofer culcus si curticica dar si sa pot folosii gunoiul pt. ingrasamant.
Daca cineva are deja o amenajare in acest sens, ar face mult bine daca ne-ar prezenta-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

interesnt sub. si eu stau la curte ... si, soacra mea are gaini. nu f multe. sis incera sa fiu, ce nu-mi place este ca le lasa prin toata curtea [desi s-ar zice ca stam la oras]. si as vrea sa imi faca sotul un cotet, sa cresc si eu cateva. sa stea la un loc, acolo. o sa mai intru pe aici sa vorbim.


anne-marry mamica lui teodor alexandru si 18 cu

NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismac spune:

Pai in general vaccinarea nu este obligatorie dar daca vreti sa va traiasca gainile este bine sa le vaccinati . Un posibil vaccin este La sota - asa se numeste . Si gainile se imbolnavesc: holera, varsat ... Apropo de pietricele, este bine ca in curtea gainilor ( nu va recomand sa le lasati libere prin toata curtea pt. ca fac prea multa mizerie )sa puneti cateva galeti cu nisip. Nisipul il inghit si le ajuta la faramitatul grauntelor in pipota . Cat despre aranjament curte/ cotet gaini ar trebui sa scriu prea mult ; curte cu gard din plasa (1,5 m inaltime ) iar latime si lungime difera in functie de nr. de pasari pe care vreti sa le cresteti . Pentru oras cred ca 10-15 gaini sunt suficiente ca sa aveti oua proaspete . Daca mai aveti intrebari o sa va mai spun ce stiu .


crismar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Multumesc fetelor pentru raspunsuri, ma gandeam ca numai eu sunt ci idei de-astea rurale pe aici.
Mariaa, nu bat saua sa priceapa iapa . Chiar ma intereseaza galinaceele. Nu stiam ca asta-i motivul pentru care carnea lor e mai atoasa... . De fapt, nu stiu mai nimic despre cresterea lor, de-aia si intreb. Chiar mi-ar placea sa cresc cateva. Am inceput cu amenajatul locului, e aproape gata. Nu stiu ce sa pun pe jos... cred ca niste pietris cu nisip.. ne mai gandim.
Am gasit pe la rude o clocitoare dintr-aceea electrica, abia astept sa pun oua sa iasa puii. Fi-miu o sa fie tare incantat.
Insa am o problema. Sunt multe matze de prin vecini care au facut din curtea noastra loc de plimbare si de trecere catre celelalte curti. Ma gandesc oare nu le fac resedinta permanenta odata cu instalarea gainilor?
Si cam cand ar fi vremea potrivita pentru instalarea gainilor, probabil prin aprilie?

Elle


PS: Ieri am aflat si eu ca nu din orice ou poate iesi un pui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

S-o iau metodic:
1.de unde vrei sa iei oua pt clocitoare?Nu trebuie sa fi stat in frigider,trebuie sa fi avut si cocos in prejma(stiati cred ca cotcodacele fac oua si fara cocos?)Eu,ca si taranca,verificam ouale sa aiba punga de aer si banutul format.
2.de le pui la clocitoare,tre sa ai timp zilnic sa le intorci(tata le insemna cu un x si le rotea de doua ori pe zi)
3.eclozarea dureaza 21 zile,daca ai unde sa ii tii cam o saptamana pana se intremeaza putin,poti sa te pregatesti de productie.
mananca orice,insa grija mare,nu le da paine sau ceva cu sare.
4.in prima saptamana nu le dadeam malai inmuiat,pt hidratare le dadeam orice fel de ceai neindulcit(ideal ar fi de urzica,insa chiar nu conteaza).Sa ii ajut sa creasca amestecam malaiul cu ou fiert si apoi crud.
Dupa primele 10 zile sunt niste murdarei chiraitori dar foarte simpatici.Ma topeam cand luam cate unul in mana,se culcusea in palma mea si isi facea loc cu ciocul printrea degete sa poata respira.Aaaaa,le mai place sa doarma in sutien sau in buzunarul de la camasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Vedeti ca sint pui de cumparat,in piata si apoi ii cresti.Ma refer la pui mititei,cu puf.Sa zicem ca n-or fi foarte bio ,insa daca au o zi doua, ii dai pe brazda.Mai e si varianta ancestrala cu o closca.Probabil daca ai oua de la mama lor, vor rezulta si pui autentici.
N-ati taiat nici unul pina acum?Asta chiar n-as putea sa o fac!Daca ar trebui sa smulg pene,scos intestine, as deveni vegetariana.


Mergi la inceput