stiri la tv

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

La maternitatea Stanca, spital Universitar din Cluj, cand asteptam sa nasc, am observat ceva interesant: era ora 8 prefesoru isi facea traseul cu o grupa de 10-15 studenti. Profesorul trecea pe la toata lumea si discuta de stare, etc. La unele femei, mai ales la cele mai saracute care se vedea ca-s timorate si-l privesc ca pe Sfantu Profesor le vorbea de multe ori cu o superioritate enervanta. Era cu mine in salon o doamna care avea deja 42 de saptamani si au decis sa-i provoase nasterea. Profesorul a spus in gura mare: urcati-o pe masa si bagati-va toti mana in ea pe rand sa o consultati. Asa sigur o sa nasca urgent! Ca pe o vaca a tratat-o! Daca studentii vad asta timp de 5-7 ani, ca profesorii si medicii mai in varsta nu respecta pacientii, ca primesc mita, ca merg pe principiul " lasa ca-i bine si asa" atunci ce sa ne asteptam ? Dupa 5 ani in care modelele sunt de multe ori gresite rezultatul poate sa fie unul ca medicul de la Slatina.
Tot acolo am observat ca daca spui ceva esti privita, inclusiv de paciente ca fiind ciudata. Daca toata lumea accepta, atunci ala care spune ceva este un paria. La noi oamenii nu au destule pretentii, nu sunt uniti si accepta usor multe mitocanii.
Xio tu esti la inceput, nu esti tu de vina pt ce se intampla in sist medical si sper sa ajungi un medic care sa pui suflet in meserie, sa nu te scarbesti de sistem, sa nu inveti sau sa copiezi greselile profesorilor tai.
Se schimba cate ceva si sper ca la un moment dat sa fie si la noi mai bine.
Va doresc o seara buna si liniste in sufletele:)


poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Deus , welcome back pe subiectul tau

Stii ce a fi spus eu si colegii mei daca ne spunea cineva asa ceva? Ca e un frustrat si un bolnav omul ala(profesorul).
cand vad astfel de oameni cu aere de superioritate si lipsa de bun simt imi imaginez ca au avut vreo "n" complexe care cumulate cu ceva frustrari si "victoria" de a ajunge undeva la putere i-au facut sa devina aroganti.



"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Petra , cand am spus de moderatie ma refeream strict la ce spuneai tu despre doctorite "pe langa", in nici un caz la tratamentul ales de ele (ca au chiulit de la facultate si altele).
Eu nu am treaba cu acuzatiile ci cu generalizarile, atat.



La congrese ce se face? Se prezinta lucrari , se intrunesc doctori din tara sau din lume facand schimb de informatii prin diversele studii asupra bolior , operatiilor , pacientilor , descoperiri noi medicale , medicamente , se fac workshopuri , samd.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/


MAi XIO, eu dupa experienta cu acele doctorite pot spune ca au chiulit de la facultate pentru ca habar nu au de meserie, tu nu ai de ce le tine partea pentru ca nu le cunosti chiar deloc. Deci te obosesti degeaba. Converva-ti energia si elanul tineresc pentru scopuri mai nobile, pentru ca pe mine nu ai sa ma convingi .

Ti-am urmarit postarile de pe aici si te zbati sa schimbi opinii deja de mula vreme formate despre sistemul medical din Romania. Pe nimeni nu ai sa convingi cu faptul ca vii tu o studenta incepatoare si ne zici de norme, daca cu totii stim ca aceste norme nici nu sunt in totalitate citite de personalul medical sau daca sunt cititte maca nu sunt aprofundate si puse in aplicare. Tu inca ai elanul de la inceput si crezi ca tot ce zboara se mananca, ca totul merge perfect, dar ai sa-ti schimbi impresiile cu timpul . Aici nimeni nu incrimineaza medicii buni care-si fac datoria ci pe ceilalti care stim cu totii ce fac.
Asta este romanii incap pe mainile medicilor care au facut medicina dupa revolutie la fel de fel de facultati particulare si cu jumate din materia de baza. Un medic bun face 6 ani de facultate din pasiune si tot asa isi continua cariera cu ochiul in carte .Generatiile trecute de medici de elita au avut noroc ca nu
au avut prea mult acces la internet si forumuri de discutii si si-au folosit constructiv timpul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

uite aici XIO cite personaje au fost scoase dupa piata..va decimeaza astia

Ion Bazac, ministrul Sanatatii, în baza anchetei #537;i a documentelor pe care comisia MS le-a examinat, a decis urm#259;toarele:
- eliberarea din functie a Directorului executiv al DSP Olt;
- eliberarea din functie a managerului Spitalului Judetean Olt;
- desfacerea contractului de munc#259; al directorului medical al Spitalului Judetean de Urgenta Slatina;
- desfacerea contractului de munc#259; al medicului sef UPU;
- desfacerea contractului de munc#259; al medicului de la Sectia de boli interne;
- desfacerea contractului de munca al medicului care a examinat pacientul, dr. Cornel Fulga;
- desfacerea contractului de munc#259; al asistentei #537;efe de tura;
- sanctionarea disciplinara a medicului de garda, sectia de boli cronice #537;i a asistentelor din Unitate de Primiri Urgente, cu reducerea salariului cu 10% pe timp de 3 luni.



O veste buna asta ! Asa trebuia facut de fiecare data cand a fost cate un scandal de acest gen in sanatate. Mai doua -trei scandlauri de astea asa finalizate sa vezi cum isi misca fundurile toti prin spitale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Trebuie dati afara daca ii prinzi in ofsaid...dai 10% afara si apoi o sa vezi diferenta de calitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Deus , welcome back pe subiectul tau

Stii ce a fi spus eu si colegii mei daca ne spunea cineva asa ceva? Ca e un frustrat si un bolnav omul ala(profesorul).
cand vad astfel de oameni cu aere de superioritate si lipsa de bun simt imi imaginez ca au avut vreo "n" complexe care cumulate cu ceva frustrari si "victoria" de a ajunge undeva la putere i-au facut sa devina aroganti.



"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/


Imi place ca te lupti pt ideeile tale, indiferent ca este vorba de animalute ( perfect de acord ca merita ) sau de viitoarea ta meserie.
Iti doresc sa te lupti pt ideeile tale si in viitor si sa nu lasi sistemul sa te schimbe intr-o acritura cum sunt marea majoritate :)
Mai dragilor nu mai dati cu rosii in XIO de parca ea ar fi de vina! Ea spune/impartaseste din experienta ei si este dreptul ei! Si eu am intalnit medici buni si ma bucur ! Totul se rezuma - cine greseste in orice domeniu sa plateasca! De la cap, de unde se impute pestele si pana la cel mai mic nivel.

poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Spune deus care sint ideile lui xio...ca yo nu vad nimic in afara ca repeta in dusmanie ce perfect este sistemul medical + sa dea statul bani la vraci? idei 0...vezi tu ceva ce mie imi scapa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui petra

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Petra , cand am spus de moderatie ma refeream strict la ce spuneai tu despre doctorite "pe langa", in nici un caz la tratamentul ales de ele (ca au chiulit de la facultate si altele).
Eu nu am treaba cu acuzatiile ci cu generalizarile, atat.



La congrese ce se face? Se prezinta lucrari , se intrunesc doctori din tara sau din lume facand schimb de informatii prin diversele studii asupra bolior , operatiilor , pacientilor , descoperiri noi medicale , medicamente , se fac workshopuri , samd.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/


MAi XIO, eu dupa experienta cu acele doctorite pot spune ca au chiulit de la facultate pentru ca habar nu au de meserie, tu nu ai de ce le tine partea pentru ca nu le cunosti chiar deloc. Deci te obosesti degeaba. Converva-ti energia si elanul tineresc pentru scopuri mai nobile, pentru ca pe mine nu ai sa ma convingi .

Ti-am urmarit postarile de pe aici si te zbati sa schimbi opinii deja de mula vreme formate despre sistemul medical din Romania. Pe nimeni nu ai sa convingi cu faptul ca vii tu o studenta incepatoare si ne zici de norme, daca cu totii stim ca aceste norme nici nu sunt in totalitate citite de personalul medical sau daca sunt cititte maca nu sunt aprofundate si puse in aplicare. Tu inca ai elanul de la inceput si crezi ca tot ce zboara se mananca, ca totul merge perfect, dar ai sa-ti schimbi impresiile cu timpul . Aici nimeni nu incrimineaza medicii buni care-si fac datoria ci pe ceilalti care stim cu totii ce fac.
Asta este romanii incap pe mainile medicilor care au facut medicina dupa revolutie la fel de fel de facultati particulare si cu jumate din materia de baza. Un medic bun face 6 ani de facultate din pasiune si tot asa isi continua cariera cu ochiul in carte .Generatiile trecute de medici de elita au avut noroc ca nu
au avut prea mult acces la internet si forumuri de discutii si si-au folosit constructiv timpul.

La toti numai bine!


vezi XIO, nu sunt singura...

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI SI UNCHII,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Spune deus care sint ideile lui xio...ca yo nu vad nimic in afara ca repeta in dusmanie ce perfect este sistemul medical + sa dea statul bani la vraci? idei 0...vezi tu ceva ce mie imi scapa?


mei...aici te-ai ascuns? io asteptam sa vad care-i treaba cu branza/carnatii si caleasca...






*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
***************************


~ Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie~
Jean de la Bruyere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanamada

Citat:
citat din mesajul lui petra

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Petra , cand am spus de moderatie ma refeream strict la ce spuneai tu despre doctorite "pe langa", in nici un caz la tratamentul ales de ele (ca au chiulit de la facultate si altele).
Eu nu am treaba cu acuzatiile ci cu generalizarile, atat.



La congrese ce se face? Se prezinta lucrari , se intrunesc doctori din tara sau din lume facand schimb de informatii prin diversele studii asupra bolior , operatiilor , pacientilor , descoperiri noi medicale , medicamente , se fac workshopuri , samd.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/


MAi XIO, eu dupa experienta cu acele doctorite pot spune ca au chiulit de la facultate pentru ca habar nu au de meserie, tu nu ai de ce le tine partea pentru ca nu le cunosti chiar deloc. Deci te obosesti degeaba. Converva-ti energia si elanul tineresc pentru scopuri mai nobile, pentru ca pe mine nu ai sa ma convingi .

Ti-am urmarit postarile de pe aici si te zbati sa schimbi opinii deja de mula vreme formate despre sistemul medical din Romania. Pe nimeni nu ai sa convingi cu faptul ca vii tu o studenta incepatoare si ne zici de norme, daca cu totii stim ca aceste norme nici nu sunt in totalitate citite de personalul medical sau daca sunt cititte maca nu sunt aprofundate si puse in aplicare. Tu inca ai elanul de la inceput si crezi ca tot ce zboara se mananca, ca totul merge perfect, dar ai sa-ti schimbi impresiile cu timpul . Aici nimeni nu incrimineaza medicii buni care-si fac datoria ci pe ceilalti care stim cu totii ce fac.
Asta este romanii incap pe mainile medicilor care au facut medicina dupa revolutie la fel de fel de facultati particulare si cu jumate din materia de baza. Un medic bun face 6 ani de facultate din pasiune si tot asa isi continua cariera cu ochiul in carte .Generatiile trecute de medici de elita au avut noroc ca nu
au avut prea mult acces la internet si forumuri de discutii si si-au folosit constructiv timpul.

La toti numai bine!


vezi XIO, nu sunt singura...

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI SI UNCHII,





Oanamada, eu ti-am mai spus de 2 ori ca sunt total de acord ca nu toti medicii sunt cum ar trebui, dar vad ca nu a contat asta.

Guestus , unde am scris eu ca sistemul este perfect?Ai sarit peste frazele in care spuneam ca cei care nu sunt normali , repsonabili , cu bun simt ar trebui dati afara?
nici eu nu vad nimic la tine in afara de faptul ca te dai atotstiutor si de fapt esti dans le plop , de la analizele pe care tu crezi ca ar trebui sa le introduca si pana la EKG-ul pentru care a fost plimbat prin spitale pacientulA , sa nu uit de faptul ca eu sunt o mincinoasa, studenta in anul 1 care n-a vazut o sala de operatie , da' mai sa intre in operatie , si care face ordine cu bolnavii "dupa" targi.

Petra, generatiile de elita de mai demult nu aveau internet ca mine , da' aveau si ei prieteni cu care ieseau in loc sa stea in casa
Iar despre doctoritele alea 2 , eu nu le iau apararea , spun doar ca daca vrei sa acuzi si sa ai credibilitate o faci cu argumente , nu spunand ca au chiulit de la facultate sau ca faceau sex in timpul orelor in loc sa-si vada de cadavru.pararea nu am de ce sa le-o iau , iti spun doar ca daca vorbesti despre asta pers. straine , pt. un plus de credibilitate poti sa lasi la o parte chiulitul , atat doar.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput