stiri la tv

stiri la tv | Autor: Deus

Link direct la acest mesaj

Copil nenorocit la maternitate, bolnav lasat sa moara la spital in sectia de urgente !
Efectiv ramai socat si frustrat fiindca ai senzatia ca sistemul nostru nu va ajunge niciodata unul care sa traga la raspundere intr-adevar pe cei vinovati! In 18 ani doar2 medici in RO si-au pierdut dreptul de apractica medicina!
Nu vreau o polemica medicii sunt buni sau rai! fiindca stim ca sunt medici foarte buni si foarte sufletisti in RO insa as vrea sa stiu cum dracu dorm gunoaiele alea de care pomenesc mai sus, bine?
Sora mea este asistenta medicala la terapie intensiva la un spital in California. Si imi spune ca la ea in fiecare an are cel putin doua cursuri obligatorii fiindca la ei nu se considera ca gata esti asistenta pe viata/ tot timpul trebuie sa-ti aduca aminte despre ultimele inventii, despre ultimele tehnici, despre cum sa tratezi pacientul etc. La noi mai face careva vreun curs? La noi pe parcurs le mai aduce cineva aminte cadrelor medicale ca trebuie sa-si trateze pacientii ca si cum in pat s-ar afla o ruda de a lor?
Mi-e mila de amaratu ala care a stat 4 ore si nu l-a bagat nimeni in seama, sa le fie rusine !Mi-e mila de mama aia care a nascut un baiat de 3 kg si ceva si a primit nota 1 fiindca medicul nu a decis sa faca cezariana! Ce dracu le este frica de cezariana asa de tare? Copilul are acuma probleme la creier? Ce o sa fie cu el? O leguma o viata intrega?
UF ce ma enerveaza toate astea!
XIO stiu ca esti medic, spune-mi te rog , in facultate se face intr-adevar deontologie medicala? Profii va sunt exemple de omenie si de profesionalism ? Sau, daca te-ai nascut om esti om daca nu Dumnezeu cu mila pt saracii pacieni.


poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Deus , se fac cursuri si la noi de perfectionare la asistente si nu numai.
Doctorii merg anual la congrese , schimb de experienta(asta nu e anual )
samd.Noi am facut bioetica la care despre asta s-a discutat , precum si despre diverse subiecte controversate.
Si cum sa ne purtam cu pacientii invatam cam la fiecare materie , ca la fiecare ni se explica despre abordare , cum sa vorbim , samd.
Eu cand am cris despre femeia care a murit in sala de asteptare a unui spital din America , pacienta fiind cu afectiuni psihice majoritatea celor care au comentat pe acel subiect au gasit scuze pentru spital si oamenii de acolo.

Nu stiu despre acest caz .

Insa tocmai ce am vazut la TV pe antena 3 la nu stiu ce emisiune cazul "controversat" al unui doctor care a tinut si tine inca o pacienta in spital de 5 ani!!!
Pacienta este soacra lui.
Atata lipsa de profesionalism n-am mai vazut !
Prezentatoarea il are invitat pe Raed Arafat.
Ii spune revoltata de cei 5 ani , cum se poate , bla bla bla . Arata filmuletul cu interviul cu doctorul rspectiv.
Doctorul i-a explicat reporteritei ca soacra lui sufera de Miastenia Graves , ii spune dspre ce este vorba , ca exista caderi ale organismului cand trebuie pacientul internat in pital pentru a beneficia de oxigenoterapie speciala.
Fata insa nu intelegea cum adica trebuie sa o tina in spital ca altfel moare , dar poate sa o externee upa aia i de ce mai vine la spital , ca doar s-a facut bine. Doctorul i-a explicat ca el nu o poate deconecta acum pentru ca moare , reportera spunandu-i "bine , dar oricum o deconectati cand pleaca , nu?"
Pai eu nu inteleg un lucru: cand stii ca faci o emisiune sau un interviu despre ceva ce nu ai citit , e chiar atat de greu sa iei o banala carte, un dictionar de medicina in care ai definitia bolii , simptome , tratament , evolutie , in doar jumate de pagina?
Il intreba prezentatoarea pe Arafat ironica cati pacienti sunt cu aceasta boala , si cei care nu au rude doctori mor , sau ce fac?




In fine , povestea asta era pt. ca m-a mirat nitel tanti aia.

poti pune un link despr ce ai scris tu ?

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

pe toate canalele de stiri de ieri seara doar de stirile astea auzi ( plus de unire )
Din pacate mi-e acru de stiri si as desfiinta tv-urile insa asta nu elima realitatea din jurul nostru si ma gandesc cu groaza sa nu Doamne fereste sa ne imbolnavim !
Ce specializare ai tu? Sa stim sa-ti furam informatii:) glumesc, platim informatiile cu

poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu n-am vazut.......am auzit de un doctor care a folosit forcepsul si l-a mutilat pe bebelus , dar atat.
Specializarea mea e de studenta
Excelez in ortopedie , chirurgie si urgente deocamdata.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

oameni-pacienti mor in orice spital din lume, fie America fie Africa fie oricare alta tara.
medicii, asistentele...un subiect deja disecat aici pe forum. diferenta este ca unora le pasa mai mult altora mai putin! )nu-mi sariti in cap, caci ESTE o realitate!) si asta se intampla oriunde in lume. doar ca nu vedem noi stirile particulare din Croatia de ex, sau Nigeria, sau....

aici era cumva o converastie intre Xio si Deus?

Deus, eu n-am TV. si stiu ca sunt multi nemti care nu au. nimeni nu ne obliga sa privim stiri "idioate". mass-media prezinta denaturat si in multe cazuri exagereaza enorm....o tragedie particulara, ia amploarea uneia nationale.









*************************

MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU

Kari

"Oamenii care reusesc in viata sunt aceia care cauta mereu circumstante favorabile si daca nu le gasesc, le creeaza singuri"!
Bernard Shaw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

eu cred ca stiu la ce stire te referi - cu spitalul din slatina.

daca ieri cind am vazut sa spunem ca nu m-a impresionat asa de tare (adica ok, a murit un om, dar nu era genul acela de caz care sa te...ingrozeasca cu totul), azi mi-a venit sa-mi iau lumea-n cap. ministrul sanatatii, un agent de vinzari de masini - la alta scara decit vinzatorul de sucuri si sampoane, dar in esenta...acelasi lucru - vine in vizita la spital si demite 5 medici si niste asistente INAINTE sa se fi facut macar necropsia. este strigator la cer. nu sint medic, dar atita lucru stiu si eu, ca nu ASA se iau niste masuri corecte. asta se cheama exces de zel, si sincer m-a socat sa vad ca raed arafat, despre care aveam o parere buna si un respect aparte pt ce a reusit sa faca in tara asta, statea si-i tinea trena noului investit-in-functie.

in plus, daca la UPU stiu ca trebuie acordat primul ajutor in cazul in care viata bolnavului este in pericol, la celelalte sectii nu e nimeni obligat sa te bage in seama inainte sa prezinti toate actele necesare. daca omul ala nu avea nici un simptom ca viata i-ar fi in pericol...unde e greseala?

si ma rog, chiar daca medicii ar fi gresit...nici de data asta nu se poate desfasura o ancheta cf prevederilor legale?

in alta ordine de idei, mai de legat mi se pare ecografistul ala (daca o fi existat vreunul) care n-o vazut la femeia aia ca e insarcinata cu un copil cu 2 capete. dar daca e sa ne raportam doar la stirea de la tv, probabil ca de fapt femeia nici nu a fost vazuta de vreun medic, s-a prezentat la spital sa nasca si atit, cum fac atitea femei din medii sociale defavorizate.

if you can't say something nice, then don't say it at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Daca stau stramb si ma gandesc drept ma enerveaza faptul ca in Ro nimeni nu raspunde si legile nu se aplica! de acord mor oameni peste tot in lume si se fac greseli dar acolo se plateste pt greseli cel putin in proportie de 90%. Aici parca-i tara lui papura voda, doar gainarii platesc si restul fac ce vor. Iar presa este de rasul curcii. Avem niste reporteri si niste stiri tendentioase de ti-e scarba sa te mai uiti la tv.Pacat de nevinovatii prinsi in mijlocul sistemului.


poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

[quote]citat din mesajul lui XIO

Deus , se fac cursuri si la noi de perfectionare la asistente si nu numai.
Doctorii merg anual la congrese , schimb de experienta(asta nu e anual )
samd.Noi am facut bioetica la care despre asta s-a discutat , precum si despre diverse subiecte controversate.
Si cum sa ne purtam cu pacientii invatam cam la fiecare materie , ca la fiecare ni se explica despre abordare , cum sa vorbim , samd.
Eu cand am cris despre femeia care a murit in sala de asteptare a unui spital din America , pacienta fiind cu afectiuni psihice majoritatea celor care au comentat pe acel subiect au gasit scuze pentru spital si oamenii de acolo.

Nu stiu despre acest caz .

Insa tocmai ce am vazut la TV pe antena 3 la nu stiu ce emisiune cazul "controversat" al unui doctor care a tinut si tine inca o pacienta in spital de 5 ani!!!
Pacienta este soacra lui.
Atata lipsa de profesionalism n-am mai vazut !
Prezentatoarea il are invitat pe Raed Arafat.
Ii spune revoltata de cei 5 ani , cum se poate , bla bla bla . Arata filmuletul cu interviul cu doctorul rspectiv.
Doctorul i-a explicat reporteritei ca soacra lui sufera de Miastenia Graves , ii spune dspre ce este vorba , ca exista caderi ale organismului cand trebuie pacientul internat in pital pentru a beneficia de oxigenoterapie speciala.
Fata insa nu intelegea cum adica trebuie sa o tina in spital ca altfel moare , dar poate sa o externee upa aia i de ce mai vine la spital , ca doar s-a facut bine. Doctorul i-a explicat ca el nu o poate deconecta acum pentru ca moare , reportera spunandu-i "bine , dar oricum o deconectati cand pleaca , nu?"
Pai eu nu inteleg un lucru: cand stii ca faci o emisiune sau un interviu despre ceva ce nu ai citit , e chiar atat de greu sa iei o banala carte, un dictionar de medicina in care ai definitia bolii , simptome , tratament , evolutie , in doar jumate de pagina?
Il intreba prezentatoarea pe Arafat ironica cati pacienti sunt cu aceasta boala , si cei care nu au rude doctori mor , sau ce fac?




In fine , povestea asta era pt. ca m-a mirat nitel tanti aia.

poti pune un link despr ce ai scris tu ?

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/
[/quote

XIO ti-era dor de mine?????Uite-ma! Cu forte proaspete si gata de lupta!!!
1. Soacra mea are Miastenia Graves de la 30 de ani si nu are caderi de niciun fel pentru ca exista medicatie (dar asta stii si tu!)-mestinon care se ia toata viata ta si fara de care esti cam "pa!"...deci nu este o explicatie pentru tanti aia care a stat 5 ani in spital....
2. De data asta ai " lovit" tu in breasla mea si ma simt obligata sa o apare asa cum tu o faci de fiecare data cu medicii.
In primul rand tanti de la stiri "citeste stirea" ca de aia este prezentatoare. Altii sunt cei care redacteaza stirea...deci ea afla cu putin inainte de a intra in direct ce va citi (evident, exista si cazuri in care prezentatorii isi si redacteaza singuri stirile...
In al doilea rand...cum Doamne iarta-ma vroiai sa scoata aia dictionarul in direct si sa se documenteze despre boala respectiva...
3. Nu a fost chiar asa cum spui tu...ea a incercat sa insiste asupra spitalizarii mai mult decat exgerate si asupra faptului ca s-a declarat ca respectiva pacienta este dependenta de oxigen si cu toate acestea pleca frecvent acasa...(tocmai m-am uitat si eu pe site-ul lor Antena3)...ori eu stiu ca in momentul in care un om este dependent de oxigen...este clar ca nu-l poti interna acum si pe urma externa si pe urma iar sa-l internezi...in timpul cat sta acasa nu este dependent????asta era ideea....de altfel, vei vedea pe site-ul lor, la comentariile postate in urma stirii ca exista niste "voci", din spitalul respectiv care confirma ceea ce-ti spun eu aici....
Acum sa-mi spun si eu parerea legata de ultimele cazuri vehiculate pe aici....cea cu omul care a murit "nebagat in seama"...Moartea Domnului Lazarescu ati vazut-o? uimitor cat de mult seamana cazul...pe mine cel mai rau m-a revoltat un lucru...la un moment dat este cineva care declara ca nu era urgenta medicala ca nu avea simptome si un altul care declara ca au banuit ca este un "caz social"...pai oameni buni...ce simptome trebuia sa aiba ca sa fie pe moarte...si cum afli simptomele sau cum afli daca este pe moarte daca nici macar nu te ostenesti sa te uiti la el???? Doi- daca era caz social ce??? Ajungem din nou la discriminare, la bani, la spagi si toate cele...daca era caz social ce??????...nu avea cine sa "sara cu banu", nu avea pe nimeni asa ca importanta avea(?!)...
Pisigri, Doamne fereste de copii cu doua capete sau orice altceva....dar cum spuneai si tu nu suntem siguri ca a existat un ecografist care sa vada daca are doua capete sau nu....mie mi se pare foarte putin probabil sa nu vezi asa ceva la o eco...indiferent ce fel de eco este...dincolo de asta, stim cu totii ca exista inca foarte multe femei care ignora complet sistemul medical si o sarcina....si imi amintesc parca ca doamna in cauza era la al 8-lea sau al 9-lea copil....asa ca nu mai comentez suplimentar...
Kari[/b], ai perfecta dreptate, nimeni nu ne obliga sa privim stiri idioate si da, mass media denatureaza....acum doua seri, un coleg de breasla, Mircea Badea, dadea intr-o emisiune radio un raspuns cuiva legat exact de acest lucru...stirile ingrozitoare, programele ingrozitoare de la TV...si maree dreptate a avut...subscriu: un patron de ziar sau televiziune are interes sa vanda si sa castige bani...sa faca audienta ca sa castige bani...daca o emisiune nu face audienta, orice patron se uita care sunt emisiunile care fac audienta si introduce mai multe astfel de emisiuni...ca atare, starea actuala a presei romanesti (Tv sau scrisa) reflecta in mod mai mult decat evident cerintele publicului...din pacate, publicul care urmareste aceste emisiuni este proponderent format din oameni care agreaza sau se simt atrasi de stiri legate de omoruri, violente, ciudatenii etc....astia suntem. Nu spun, este perfect adevarat ca si jurnalistii deviaza, deformeaza, amplifica..acest lucru este datorat pe de o parte concurentei (ce naiba sa mai spun ca sa fiu mai smecher decat ceialalti?!), lipsei de cultura si de multe ori deontologie (sa fim seriosi putini sunt cu adevarat jurnalisti cu patalama si multi sunt jurnalisti cu alte facultati care s-au trezit ca ei vor sa fie vedete!)si politicii postului sau ziarului respectiv (pentru ca si aici sunt multe discutii de facut pe margine...politice, sociale, interese etc). Ca atare, daca vrei sa vezi stiri te uiti la canale de stiri, dar asta nu te scuteste sa vezi lucruri deformate de la un post la altul (in fond si deformarea asta este normala pana la urma daca stai sa te gandesti ca dincolo de faptul ca esti jurnalist si da, ai obligatia sa fii obiectiv, mai esti si om si exista, ca in orice meserie, cazuri care te impresioneaza mai mult si pui mai mult suflet, sapi mai mult, vrei mai multe amanunte si cazuri care nu te impresioneaza si le tratezi ca atare sau chiar superficial)...important este sa extragi esenta- un exemplu: important este sa realizam ca un om a murit pentru ca medicii au refuzat sa-l trateze in timp ce o femeie care este soacra unui medic sta cu anii prin spitale....restul e bla-bla, un grup de asistente au ars niste bebelusi cu o solutie care nu era destinata uzului uman...neglijenta si pericol si vieti afectate- restul e bla-bla...
In incheiere inca ceva: o tragedie particulara ia amploarea uneia nationale in momentul in care ea este transmisa de mai multe posturi TV...asta inseamna ca subiectul nu este considerat particular cum spui tu...ci un subiect de interes general...daca ar fi unul "particular" ar aparea intr-o stire oarecare la un post tv sau un ziar si atat...si sincer, iti spun din experienta, stiri cu oameni care mor in spital nebagati in seama de medici nu prea circula pe fluxurile media destinate ziaristilor (de unde se culeg majoritatea subiectelor!)..ele sun de regula stiri care sunt generate de una sau mai multe persoane care sesizeaza mai multe televiziuni sau ziare in acelasi timp...daca acele televiziuni decid ca merita po****rizat subiectul o fac...daca nu, nu...
Dincolo de toate...fiecare meserie are gunoaiele ei si uscaturile ei, in fiecare tara de pe acest pamant...ideea este alta, cum putem face sa curatam meseriile astea de gunoaie? Aici ar trebui cautata rezolvare....poate daca mai exista Tepes...mai aveam o sansa

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI SI UNCHII,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Ca in orice profesie si in medicina exista gunoaie si flori minunate.
Eu am avut norocul sa intalnesc mai multi din cea de-a doua categorie, medicii de spitalul de arsi din Bucuresti, care m-au ingrijit cand aveam 3 ani, sunt intacta, vad, aud, pot manca si nu am semne in locuri vizibile. Le multumesc aproape in fiecare zi. Medicul cu care am nascut, care mi-a urmarit sarcina cu empatie si profesionalism, a hotarat cezariana si m-a scutit de un travaliu inutil. Mai sunt cativa, destul de multi.

Dar si doctorita care mi-a urmarit sarcina trecuta, pe care am pierdut-o, iar la chiuretaj m-a intrebat de unde stiu ca sunt insarcinata. Doctorita de la urgente, unde am ajuns in miezul noptii cu o criza de gastrita si m-a sacait o jumatate de ora sa nu mai alaptez ca fetita are deja 10 luni si sunt tuta daca nu inteleg ca laptele nu mai este bun.

Si in Romania se fac cursuri de perfectionare pentru medici si asistente, trebuie sa acumuleze un numar de puncte anual. Multe dintre ele sunt doar de forma.

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=0" target="_blank">poze din concurs adra1 si adra2
Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

oameni-pacienti mor in orice spital din lume, fie America fie Africa fie oricare alta tara.
medicii, asistentele...un subiect deja disecat aici pe forum. diferenta este ca unora le pasa mai mult altora mai putin! )nu-mi sariti in cap, caci ESTE o realitate!) si asta se intampla oriunde in lume. doar ca nu vedem noi stirile particulare din Croatia de ex, sau Nigeria, sau....

aici era cumva o converastie intre Xio si Deus?

Deus, eu n-am TV. si stiu ca sunt multi nemti care nu au. nimeni nu ne obliga sa privim stiri "idioate". mass-media prezinta denaturat si in multe cazuri exagereaza enorm....o tragedie particulara, ia amploarea uneia nationale.









*************************

MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU

Kari

"Oamenii care reusesc in viata sunt aceia care cauta mereu circumstante favorabile si daca nu le gasesc, le creeaza singuri"!
Bernard Shaw



"oameni-pacienti mor in orice spital din lume, fie America fie Africa fie oricare alta tara." - dar in tari dezvoltate, sau in curs de dezvoltare cum ne place noua sa credem o greseala de genul asta ii costa foarte mult si de cele mai multe ori pierderea licentie. Si sa iti mai spun ceva, spagile si asa zisele atentii nu exista nicaieri in Europa si nicaieri in lume in tarile civilizate. Poate doar un buchet de flori sau o cutie de bomboane si asta nu din obligatie si din placere. Mi se pare josnic si o lipsa de educatie sa vina sa iti ceara acesti bani; eu daca as putea i-as baga la puscarie.... Pentru ce dracu platim asigurarile alea de sanatate? Ca sa scap de conditiile astea mizere mi-am facut asiguari private de sanatate si chair sunt foarte multumita. Eu sunt de-a dreptul revoltata pentru ce se intampla in tara asta. Si de conditii sa nu mai vorbim: daca te duci intr-o ferma de porci in strainatate o sa vezi ca sunt "cazati" in conditii mult mai bune decat sarmanii bolnavi internati in asa zisele spitale de stat. Iar daca care cumva vrei sa iti internezi copilul o sa ai marea uimire sa descoperi ca au locuri cate 2 in pat in camere cu cate 5 paturi sau poate mai multe....astea sunt conditii? Asta este tara unde traim si vrem sa ne consideram civilizati? Iar discutiile pot continua la nesfarsit....Oricum se pare ca avem un ministru al sanatati care este pus pe treaba si poate face ceva si schimba sistemul

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
www.flickr.com/photos/15923681@N07/" target="_blank">Mario prima oara la mare
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Oanamada, intamplator stiu doi pacienti cu Miastenie care veneau regulat la spital(in ghilimele) cand aveau recaderi.
Cu insuficienta respiratorie sau care riscau sa intre in insuficienta.
Odata cuprins organismul de boala este vulnerabil la orice infectie , iar in stadiile avansate o banala gripa ii baga in mormant pe bietii oameni care ajung niste legume.
Asta inseamna ca e dependent de oxigen , ca are nevoie de el in momentele respective.

Iar doamnele sau donsoarele alea nu erau la stiri banale , erau la o emisiune la care era invitat raed. Ori cand ai un invitat si tu te apuci sa-l acuzi cu o ironie marcata pe un doctor am pretentia sa pui mana inainte de emisiune sau in pauza macar pe definitia bolii sau pe tratament. Iar reporterita care i-a luat interviu doctorului in loc sa-i puna intrebari tampite putea sa ia si ea o carte si sa citeasca 3 randuri.



Las-o cu spagile si cazurile sociale Nu am prins o garda la urgnte in care sa nu vina vreun caz social sau vreun om al strazii, iar toti au fost tratati exact ca restul oamenilor.
Ieri din minimum 30 de pacienti unul singur a incercat sa dea bani.
Si restul n-au murit , sunt bine-mersi acasa.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput