ei stiu mai bine decat oricine sexul copilului

ei stiu mai bine decat oricine sexul copilului | Autor: Gabrilici

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor mamicilor si viitoarelor mamici!

Sunt insarcinata in 18 saptamani si, slava Domnului, suntem bine si eu si bebe!Atat eu cat si sotul meu ne dorim un copil sanatos.Baietel sau fetita va fi tare iubit/a!
Dar ce te faci cu cei din jur(si nu vorbesc doar de persoane in varsta) care pretind ca stiu exact sexul copilului si indraznesc chiar sa contrazica parerea medicului.Ei stiu nai bine decat oricine si orice (ecograful poate fi ultraperformant)!
Am lucrat cu copii bolnavi si stiu ce inseamna suferinta.Ea nu tine cont de sexul copilului.Boala e dura si nedreapta.Acesta este principalul motiv pentru care imi doresc un puiut sanatos, fie el baietel sau fetita.
Cred ca si voi ati trecut prin asa ceva.Cum ati reactionat?Eu ma enervez cumplit.
Astept pareri.


Gabrilici graviduta in 18 saptamani

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Ce te faci,atunci cand soacra tot spune:cand se naste nepotul,nepotul meu...Da de unde stie ea ce va fi???Si ce,numai nepotul e bun???Eu simteam ca e fetita si asa a si fost.Si parca fix de ciuda as fi vrut sa fie fetita.Gandeste-te cum m-am simtit,in momentul in care tocmai am aflat ca e fetita si vorbeam la telefon cu cumnata mea(numai ea si eu ziceam ca e fetita,restul toti ziceau ca e baiat)si i-am zis ca e fetita,si o aud pe soacra cum striga la cumnata-mea ca a avut gura spurcata!M-am si apucat de plans.Si vreau sa va zic ca acuma o iubeste de numa.De parca conteaza ce este,nu conteaza sa fie sanatos...Sotul si-a dorit sa fie orice.Nu conta.

Am un var,a cariu sotie era insarcinata si isi dorea foarte mult un baiat.Si a aflat ca era fetita.Si imi povestea nevasta-sa ca era dezamagit.Mi se pare atat de aiurea,atat de prostesc...si normal ca acum e cel mai fericit tatic!
Nu pot sa inteleg chestiile astea.Cel mai important e sa fie sanatos.

Aaaa,si matusi care-mi ziceau ca e baiat dupa forma burtii,am avut destule.Chiar daca eu vedeam la ecograf clar prunica.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

nu merita sa te enervezi.
Mi-e toti mi-au zis ca astept ori baiat ori gemeni
Eu imi doream un copil sanatos si aveam asa un feling ascuns ca va fi fetita chiar daca la ecograf nu s-a aratat niciodata



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

soacra-mea mi-a zis, cand eram insarcinata a doua oara,k fi-su face numai baieti si dc e fetiza inseaman k nu e a lui...
Ce tebuia sa-i fac?
Stai calma si nu te stresa pt ceilati. Majoritatea nu o fac din rautate , ci doar de dragul conversatiei, sau pentru a li se da dreptate in cazul in care li se adeveresc prezicerile...
Dc vrei intr-adevar bb sanatos nu pune la suflet "nimicuri" pt k ele il streseaza pe bb.Cred k esti asa de sensibila si datorita hormaonilor de sarcina
sarcina usoara!

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Bran 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velenamaria spune:

buna.
la mine toti au spus ca voi avea baiat..asa a si fost..asta ne-am si dorit..evident prima dorinta era sa fie sanatos.
si mie mi se pare o prostie sa se tot de-a omu cu parerea despre sexul copilului..imediat se pun sa faca si pariuri



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca B spune:

Si la noi familia sotului ziceau ca e baiat, noi ne-am dorit mereu un copil sanatos, dar cum la ei in familie sunt numai fete, inca nu le ducea numeni numele mai departe. Sotul era singurul care zicea ca e fata, la toata lumea povestea ce activa e fata lui.
Pana in sapt 29 nu am vrut sa stim sexul iar cand ni s-a spus ca e baiat mi-a fost frica de reactia sotului dar se pare ca el a fost cel mai intelept caci mi-a spus "daca ziceam si io ca e baiat, dar de fapt era fata, ar fi fost multe comentarii dar asa nu mai indraznea nimeni stiind ca imi doresc fata" Si a avut mare dreptate! si io care credeam ca e disperat sa aiba fetita

Un lucru nu inteleg io, cum se face ca soacrele fac cele mai multe mofturi!

Bianca 36+ AMR 4 sapt!!!
Daca vreodata nu primesti zambetul pe care il astepti, fii generos si daruieste persoanei respective un zambet. Deoarece nimeni nu are mai mare nevoie de un zambet decat persoana care nu stie sa zambeasca celorlalti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Soacra tot soacra ramane!

Eu am un frate geaman,si soacra mamei mele i-a zis mamei ca numai pe ei i-a batut Dumnezeu ca le-a dat gemeni!

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca B spune:

Citat:
citat din mesajul lui RAMONELLA

Soacra tot soacra ramane!

Eu am un frate geaman,si soacra mamei mele i-a zis mamei ca numai pe ei i-a batut Dumnezeu ca le-a dat gemeni!

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Sunteti cumva singurii gemeni de pe planeta Pamant?!
Ce ciudate fiinte mai sunt si soacrele astea, oara asa vom deveni si noi, mamele de baieti

Bianca 36+ AMR 4 sapt!!!
Daca vreodata nu primesti zambetul pe care il astepti, fii generos si daruieste persoanei respective un zambet. Deoarece nimeni nu are mai mare nevoie de un zambet decat persoana care nu stie sa zambeasca celorlalti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Sa le fie rusine.
Si mie mi-au zis socrii....cate nu mi-au zis.
Bleaaaah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrilici spune:

Va multumesc tutror pentru raspunsuri!
am ajuns si eu sa imi doresc fetita ca se le fac in ciuda celor mai multi...
voi ziceti de soacre?!la mine nici socru nu s-a lasat mai prejos.cand a aflat ca o sa avem bebe i-a zis lui barbatemiu ca la ei in neam doar unu a gresit si a facut fata...
cat despre hormonii de sarcina responzabil de starile mele de iritabilitate, asa e:ei sunt de vina.dar incerc sa ignor tot ce ma deranjeaza - personaje atotstiutoare sau personaje care stiu multe povesti de groaza despre sarcini pierdute sau nasteri cumplit de grele.
Sarcini usoare tuturor,copilasi sanatosi si veseli in burtici!

Gabrilici graviduta in 18 saptamani

Mergi la inceput