Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(29)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

Baby-first, foarte frumoase pozele.

Anda_magda, ai niste poze la bebe demne de invidiat

BebeBeca, eu cu botezul nu-mi fac griji.Am prietena cea mai buna care in toamna asta parintii ei tocmai si-au terminat o pensiune intr-un cadru naturaal de-a dreptul feeric si acolo vom face; sa sarbatorim 3 zile si 3 nopti.

Fetelor, am un botic de zici ca omor din priviri; o sa-mi treaca el....

aaaa, in leg cu vitaminele; eu iau doua sapt pe luna elevit si doua pauza; pt ca mi-e rau de la ele, le iau seara

Oana_du, asteptam si de la tine pozici;

O sa merg la prietenii astia care a ramas pregnant si la care o sa le si botezam fara drept de apel si o sa comandam o pizza poate imi mai trece boticul

21 + minune de Maicuta Domnului ne vegheaza si ne protejeaza!
binecuvantarea si minunea noastra
www.calendar-ortodox.ro/luna/noiembrie/noiembrie26.htm" target="_blank"> Sf. Stelian ne vegheaza si El
just "us" si burticutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue77 spune:

am reusit sa fac o chestie azi de mi e si rusine sa va zic.....

Eco de 5 luni o aveam azi si nu maine, tocmai mi am dat seama
Sunt o mama nedemna, cum e posibil sa uit...eram sigura ca e maine si cum nu mai imi am hartiile cu date importante sa le vad mereu iute ce am stiut eu sa fac.
Cand am sunat sa iau alt rendez vous si secretara la telefon am simtit o ca e un pic ironica cand i am zis ca am uitat.
Imi vine sa plang
Am urmatoarea vizita marti la ora, 4 sper sa mi adun creierii pana atunci si sa nu mai uit.

Sunt deprimata, la Marc nu am uitat



NOI
Cristina 22 + 2 si Marc (28.08.2004)
bebe2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruta spune:

Hello , burticute!
Ce harnicute sunteti ,am avut asa mult de citit!
Baby-first,am vazut si eu pozele tale , foarte frumoase!
Laura , ma bucur ca ti-ai vazut bebelina si ca este totul ok .Imi pare rau ca esti suparata ,si eu am avut o stare foarte nasoala ieri ,ma enerva toata lumea , nimic nu-mi convenea , totul mi se parea in alb si negru ,am si plans asa cam fara motiv de cateva ori .Buburuza mea a simtit ca ceva nu-i in regula cu nebuna de maica-sa ca a fost foarte agitata.
Fetelor , sa inteleg ca eu s-ar putea sa am fetita dupa bataile inimii?La morfofetala din primul trimestru avea 158 batai pe minut.Abia astept ziua de luni.
De 2 zile nu mai reusesc sa ma culc la ora la care vreau .De ce?Pentru ca imediat ce ma asez si eu mai comfortabil in pat incepe zbenguiala la mine in burtica .Si o tinem asa cam o jumatate de ora .Dimineata , cum imi suna telefonul sa ma trezesc primesc cateva suturi de buna dimineata .Credeti ca a inceput sa auda zgomotele din exterior?


Mirela 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona.P spune:

Hai mai Blue ca nu trebuie sa te superi.Asta e ...se mai intampla sa uiti.Mai ales pe timpul sarcinii.Eu sunt convinsa ca bebe al tau nu e suparat pe tine deloc....dar daca vei continua sa fii supy...ii vei face rau...
Hai...fara botic...

Ramona 19+

http://bd.lilypie.com/WoLcp2.png

http://community.webshots.com/album/569750415cfoFqH

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona.P spune:

Vai dragele mele prietene...nu-mi vine sa cred ca la cat sunt de paralela cu netul si pc-ul....am reusit sa pun pozele pe site...si site-ul chiar merge...yupiiiiii.....de fapt cred ca m-am desteptat ca acum suntem 2...2 in 1

Ramona 19+

http://bd.lilypie.com/WoLcp2.png

http://community.webshots.com/album/569750415cfoFqH

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexSiMatei spune:

Blue nu esti o mama nedemna, fii serioasa, nu te mai consuma ca nu face bine la bebel! Priveste partea buna, bine ca ai gasit o noua programare atat de repede. Iar secretara ironica sa fie ultima ta problema, macar i-ai inveselit ziua cuiva astazi

Serios acum, chiar nu-ti face bine sa te superi si sa te invinovatesti, eu imi pun remindere peste remindere si imi scriu in sapte locuri ca sa nu uit, ca altfel neuronul se misca mai greu...Asa e sarcina asta, ce sa-i faci!

17+ Ari Victor sau David Victor sau...
http://picasaweb.google.com/alexandra.florea/PanaAcumPeScurt?authkey=OSg7SMV1YUU&feat=directlink
http://picasaweb.google.com/alexandra.florea/Bebel?authkey=69A5urjDRCw&feat=directlink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Fetelor, eu nu reusesc nicicum sa tin pasul la citit. Extraordinar ce mult scrieti!

Nemora, merci de sfaturi! Eu am fost ieri la eco si am zis si dr-tei. Mi-a scris niste analize din urina - sediment si proteinele, sa vedem daca este vreo legatura cu edemele. Legat de durerile asemanatoare cu cele menstruale a zis ca, daca nu se contracta puternic si uterul, e putin probabil sa fie contractii uterine, si mai degraba alte contractii - cai urinare de ex.

Cine scrie listuta, va rog sa treceti baietel si la noi, ca deja e veche treaba:)

Legat de epiziotomie, e lunga discutia. Nici eu n-as fi vrut, dar dupa 2 ore in expulzie doar (sa nu mai zic de travaliul de 15 ore de pana atunci), cand i-am zis nmoasei ca as vrea fara a zis ca nu prea e posibil, copilul era culcat intr-o pozitie gresita, si oricum nu iesea, asa ca sunt multi factori de care depinde...

Iar am iesit mai mari la masuratori - femurul la 26,6 sapt si capatzana la 26, desi dupa UM as avea 24,6 sapt.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruta spune:

Referitor la botez ,nici noi nu am planificat nimic , asteptam sa apara bebe , sa fie sanatos si apoi vom vedea .Stiu ca o sa fie cam greu in perioada aceea cu localul ,noi am vrea sa facem botezul de sf .maria ,dar nu o sa avem foarte multi invitati doar familia si prietenii apropiati asa ca speram sa gasim un restaurant micut .Nasa ne propusese la CCA dar trebuia facuta rezervarea de pe acum si am zis pas .
Mh , felicitari pentru sirena .E super ideea cu nasterea in apa ,dar la fel ca si alte fete ,raman doar cu ideea .
Anda , am vizionat si pozele tale ,foarte frumoase , pozele cu bebe sunt de vis!
Maria , ma bucur ca l-a vazut si tati pe bebe .Si tati al nostru e foarte nerabdator sa-si vada odorul ,de cand am sunat sa-mi fac programare mi-a pus planificarea lui in fata sa vad in ce zile e liber sa mearga cu noi.
Poate imi fac si eu curaj si pun niste poze ,cu burtica am doar cateva care pot fi puse pe net ,poate il rog pe cristi sa ne mai faca .
Pupam toate burticile!

Mirela 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Eu mi-am mai revenit putin si am inceput sa ma documentez in privinta nasterii...prin filmulete de pe youtube si sincer dupa ce am vazut nu stiu daca mai vreau sa nasc
Fetele care au trecut printr-o nastere, daca aveti timp ati putea sa imi spuneti care au fost primele senzatii atunci cand se apropia nasterea bebelului vostru ...teama, bucurie etc....
Carla aici toate femeile insarcinate trebuie sa ia astfel de vitamine...mai ales ca daca e sa luam vitaminele necesare din fructele si legumele de pe piata...mai bine ne-am lipsi...toate sunt crescute fortat....chiar si cele bio sunt crescute in burete si "hranite" cu chimicale...asa ca ...nu zic ca vitaminele pe care le luam nu au chimicale, ptr ca au si ele ...oricum eu observ si o imbunatatire la unghiile mele..

http://bd.lilypie.com/JP1np2.png

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Picky, eu nu inteleg partea cu "trebuie" sa iau vitamine, ca daca nu vreau tot nu iau, nu sta nimeni cu politia langa mine sa le iau. Despre chimicalele care sunt in pastilele de orice fel si despre cat de bine se absorb vitaminele ma abtin sa comentez, ca m-as lungi mult si bine.
Nemora, nu stiu care este legatura intre egalizarea presiunilor in apa si neruperea perineului, cu apa sau fara tot trebuie sa scoti un elefant prin gaura cheii. Eu am vazut femei care s-au rupt nascand in apa, dar a fost superficial si mai mult vina lor, ca nu s-au putut abtine sa impinga intr-un anumit moment.
Cu epiziotomia refuzata in scris la spital, suna tare bine, vreau sa vad si eu prima romanca facand asta si fetzele doctorilor si apoi vreau sa vad cine o mai asista la nastere.
Ramona, bine ca ai raspuns tu despre masuratori, ca pana am ajuns eu s-a facut tarziu. Voiam sa adaug ca lungimea cranio-caudala (CRL) nu se masoara decat in primele luni, pana cand copilul este atat de mare incat nu mai incape intr-un ecran la eco lungimea de la crestet pana la noada .

Mergi la inceput