Cum cresti o pisica?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Mai cred ca sunt offtopic dar am intrebari punctuale pt Victoria si cine se mai pricepe.
Am 2 motani si 1 fata: sotia, sotul si copilul
Copilul se da la ma'sa si mai urmeaza sa ne mutam si cu ta'su
Ce ma fac eu??? Nici unul nu este castrat si mai nou m-a apucat 1 milaaaa. De luni de zile ma tot uit la ei si imi spun ca TB sa o fac
Chiar nu are repercursiuni treaba asta???
Si este adevarat ca daca castrez numai baietii, oricum vor avea simptome de intrat in calduri daca fata intra???
Oare sa ii castrez pe toti? Sau numai baietii? Sau numai fata?
Nu stiu de ce, dar a inceput sa mi se para asa o cruzime nenaturala castratul asta ...
Cica ii iubim dar tot ii chinuim.

Ontopic ... iubesc si recomand pisicile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

ileana - castreaza-le pe toate fara mila. nu ai de ce, mai ales motanii se refac foarte repede. daca nu le castrezi o sa te scoata din minti cand intra in calduri.
si mie mi-a fost mila, dar mi-a trecut dupa 2-3 saptamani.


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Ileanna, motanii se castreaza dupa ce au implinit 1 an.Cel mai rapid trebuie castrata femela, ca sa nu faca iar pui, cu "sotul" sau cu "copilul".Ce e drept, la motani e mult mai simplu, la fete e mai greu, dar pana a 2-a zi isi revin, la 10 zile le scot firele si nu le ramane nici o cicatrice, dupa cateva luni nu se mai vede nimic.

V

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramoneloo spune:

asa...am adus in casa matze de pe strada care n-au vazut in viata lor o litiera.si au folosit-o din instinct,fara sa fac eu nimic.folosesc niste bilute siliconate,se imbiba cu urina,se sfarama si se lasa la fundul litierei,lasand loc bilutelor fresh la suprafata.nu se lipseste pe labute,este excelent,nu mi-l cara prin toata casa.
un pisoi mic este ca un copil.cu mult chef de joaca.si copiii mai fac si prostioare:)asta ca sa stii ca e posibil sa mai prezinte interes vreun ghiveci sau sa mai darame cate ceva:)
fetele ti-au dat mai sus f multe multe raspunsuri pertinente.
inclusiv in privinta castrarii.nu e o mutilare.ba dimpotriva,le faci un bine.plus ca nu-i recomandat sa faca pui fiica cu tatal sau chestii de genul asta.motanii se castreaza pe la un an,cand sunt complet dezvoltati sexual;nu mai marcheaza,urina motanilor avand un miros f f neplacut,nu mai vine batut acasa,etc.pisica pe la 6 luni,inaintea primului ciclu de calduri,de asemenea,nu mai face peste tot,ca atunci parca sunt batute in cap si fac numai prostii,nu mai miorlaie ca sa-si adune pretendentii sub balcon,precum Julieta,nu o epuizezi fizic cu fatari.necastrate,o sa ai piometru si alte complicatii care netratate duc inevitabil la deces.si nici n-o sa te trezesti ca-ti scapa situatia de sub control cand o sa intretii un neam mare pisicesc,cu nepoti si stranepoti:)
pt deparazitarea interna,eu folosesc cestal plus,in functie de greutatea animalului,ii administrez bucatica de pastiluta.deparazitarea asta se repeta dupa 10 zile.pt cea externa,de asemenea,dc e pui,nu-i puneti frontline sau alte picaturi de genul asta,nici macar zgardite antipurici(doar dc sunt din plante)dati cu pudra bolfo pe tot corpul,nu are nimic dc se linge,nu e toxic.cu toxoplasmoza...pisicile sunt purtatoare,e adevarat.dar si ele trebuie s-o ia de la o alta pisica purtatoare,nu se nasc cu asa ceva.evitati sa intrati in contact cu fecalele pisicii,de-aia se si recomanda,inclusiv pt cele pe care le tineti in casa,curatarea litierei cu manusi.apropo...toxo se poate lua de pe sol,in timp ce gardinariti.pt siguranta 100%,supune-ti animalul unui test.
sper ca am ajutat si eu putin:)si cred ca prezenta unui animal in viata unui copil este chiar benefica.cine are si de-aia si de-aia,poate sa confirme sau nu:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatriz spune:

Buna!
Avem si noi doua dragalashe: o pisicuta de 9 ani - metisa, din tata birmanez si mama comuna; un motanel de aproape 3 ani - persan;

doresc sa va spun ca le-am castrat pe fiecare, cam in jurul varstei de un an; niciuna nu si-a schimbat dupa aceea nici comportamentul (au ramas la fel de jucause) nici starea de sanatate; deci va recomand cu caldura sa le castrati, daca nu doriti pui evident; un pericol cand pisicutele sunt in calduri este ca pot fugi temporar de acasa si mai departe nu comentez, stiti cate pericole le pasc

despre deparazitare - mi-a dat doctorul veterinar niste mici capsule cu solutie care se pune pe ceafa pisicutelor (ca sa nu se poata linge in zona respectiva); solutia ( advocate) se absoarbe prin piele si asigura atat deparazitare externa cat si interna;





Pentru cauza infertilitatii!
Voteaza blogul SOS infertilitatea aici si twitter-ul Infertilitate aici (fiecare este finalist in cate doua sectiuni, in total se pot da patru voturi pentru campanie cu acelasi user). Pentru a vota tb sa va creati un cont aici. FIECARE vot conteaza. Mediatizarea ne poate aduce sprijinul politicienilor pentru cauza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

am descoperit cu mare bucurie acest topic!
as avea de adus cateva completari.
exista ideea (preconceputa, consider eu) ca, in momentul aparitiei unui copil in viata familiei, animalul de casa trebuie sa dispara, fiind mult mai sanatos pentru copil. dar...
1. exista studii (medicale) care au demonstrat ca, in cazul familiilor cu copii mici si pisici/ caini, procentul bolilor datorate terenului atopic (alergii, astm bronsic, eczeme atopice, etc) este mult mai scazut comparativ cu copii proveniti din familii fara pisici/caini
2. exista studii (psihologice) care au demonstrat ca, in cazul copiilor proveniti din familii cu animale de casa, acestia dau dovada de un simt al responsabilitatii mai mare, un grad de sociabilitate si de interrelationare crescut, fiind mai echilibrati din punct de vedere psihoemotional comparativ cu copii proveniti din familii fara animale de casa.
3. parul de pisica/caine (inghitit) NU provoaca cancer!
4. cata vreme animalul traieste numai in casa (pisica), riscul de a contacta boli este mai crescut pentru animal, nu pentru copil! (mai degraba aduce copilul/parintele microbi/paraziti din afara casei, pe cand mata, daca a fost deparazitata in momentrul introducerii in casa...)
5. cainii, daca sunt corect deparazitati si "igienizati" si ei sunt relativ "safe". chistul hidatic ar ridica niste probleme (la noi in tara), dar...procentual, riscul de aparitie este relativ scazut.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

ramoneloo mi-au placut pozele cu animalutele (tale banuiesc) la nebunie! sunt superbe! si pozele, dar mai ales protagonistii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

ileanna si eu am avut mama si puiul de mata. acum sugea, peste 5 minute "sarea" pe ea! (pe la 5 luni). le-am castrat. a fost foarte bine! pe urma, numai intr-o joaca erau.
parintii au avut un motan. un balinez. vreo 5 ani s-au chinuit cu el necastrat. au spalat la covoare...dupa 5 ani i-am convins ca ar fi bine sa-l castreze. obiceiul si l-a pastrat din pacate, dar frecventa "obiceiului" a scazut de asta, ar fi bine sa fie castrati de mici (dupa varsta de 6 luni, am inteles)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramoneloo spune:

multumesc,maddutz!matza neagra e a mea de 8 ani,aprox.luata de pe strada,studenta,chiriasa,apoi 'proprietara':)de 6 luni a mai aparut una,cea tigrata...iar catelul l-am adus acasa acum vreo 9 luni,din maidanez l-am facut caine cu stapan:)astia 3 sunt ai mei.pentru totdeauna.
celelalte animale au fost in trecere,pana le-am gasit camin permanent.de cateva zile mai am un catelus mic,probabil isi traieste putinele zile care i-au mai ramas bucurandu-se de afectiunea si grija cuiva(are hernie urata,care i-a ridicat serioase pr chirurgului,plus o ruptura de diafragma-rezultatul unei lovituri puternice-riscul de a muri cand va fi deschis este f f mare,pr la mers tren posterior,ochi care curg,etc).azi sper sa ajut o catea de rasa abandonata cu sacul pe plaja,impreuna cu cei 6 pui.noroc ca ma mai sprijina cateva persoane,ca nu mai stiu cu ce sa incep si incotro s-o apuc.asta este motivul principal pt care mi-am sterilizat animalele din casa si pe cat posibil pe cele comunitare...Dumnezeu nu are timp sa le poarte tuturor de grija si nici oameni care sa-i ia acasa pe TOTI nu-s...trist dar adevarat,asta este rezultatul mentalitatii umane vis-a-vis de mutilarea numita castrare/sterilizare:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

si eu sunt de acord cu sterilizarea animalelor fara stapan, pe acelasi criteriu. m-am saturat sa vad animale abandonate, biete suflete in cautare vesnica de afectiune, adapost, mila...! pur si simplu m-am saturat sa le vad cum sufera. si m-am saturat sa sufar si eu, alaturi de ele.
un episod neplacut a fost cand scumpul meu frate mi-a spus ca el refuza sa-si castreze "odrasla" (un canish superb) pentru ca ii este mila. cand e in calduri il lasa sa "hoinareasca". la intrebarea, "bine, bine, dar la puii care vor rezulta din aceasta "hoinareala" nu te gandesti?!", raspunsul a venit, foaaaaaaaaarte candid: "pai, ce, e treaba mea?!!"
mi-a venit sa-l bat. nu pot! e barbat! plus diferenta de gabarit! si cati nu gandesc la fel ca el!!!

inca nu l-am iertat. dar....conteaza?! are vreo relevanta ce simt eu? nu!!!! oricum, bietii caini vor duce o viata...."de caine"!!!

Mergi la inceput