Gravidute si mamici de Constanta (41)

Gravidute si mamici de Constanta (41) | Autor: docdecap

Link direct la acest mesaj


deci capitolul nou:




1,2,3,4,5,6,7,8,9,10, 11,12,13,14,15,16,17,18,19,20
21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33, 34, 35,36
37,38,39,40

LISTUTA NOASTRA:

MAMICI :
Adryana_4u- Bianca
Abibrinza- Victor-Catalin si Mihai
A_deju- Eric
Andicu- Filip Gabriel
AndreB-Matei
AngeliquedeS - Mihai Viktor alias Pupi
Bavi-
Bisous -Cristina si Victor
Calinclaudia - Clara Maria
Carmenita
Chryssy -Elif
Creem - Maria Sofia
Dady68-Andreea si Bianca
DanaDumitru-Riana Maria
Daniela76 -Alexandra
Daria Ioana - Casandra si Darius Costin
Deiutz - Ana Ilinca
Denise1301 - Jasmin
Docdecap - Serban
Elena81 - Sebastian Alexandru
Ege - Arzu Ege si Efe
Elizz -
Eris - Iannis Cristian
Flisa - Luca Gabriel
Florin_a - Ana Maria
Fiquelle - Sofia Mariasi....
Gabiu - Albert Mihai
Gabriela82
Ghibuadina - Alexia
Ina78 - Gabriel
Isidora - Isidora si Ioan
Ingerash M - Alin-Gabriel
Jojo_miha - Theodora Ioana
Jadesy - Cleopatra Lavinia
Lulu 77 - Luca Gabriel
Madaluta - Darius Cristian si Briana Amelia
Maia37 - Andra si Vlad Constantin
Mamacita - Alexandru si Anabella
Mary_lou - Patrick Andrei
Mav - SebastiansiAntonio-Gabriel
Mirela79 - Maria
Mokika - Crina si Theodor
Mocutza -Andreea Alessia
Mymy -
Myral - Isabela si Elisa
Ontica Camelia - Alexandra Elena si Teodora Lucia
Pisikuta - Lola
Ralina:
Roxanalucia - Victor
Roxx - Luca Teodor
Roxi79ro- Patris Daciana
Teano -
Tinna S - Andrei si Alexandru Luca
Umfatel-Andreea Elena si Paul Mihai
Ylilimic -
Yannia - Alessandra


GRAVIDUTE :

cami_antonia
Esma_angel
Fareselena
Inlaura
Irina81
Jojo
Mano

ZILE DE NASTERE:

Ianuarie
1-Andrei (Tinna)
6-Casandra (Daria Ioana)
6- Elif (Chryssy)
15-Serban(Docdecap)
17-Ianis-Cristian(Eris)
21- Cleopatra Lavinia (Jadesy)

Februarie
1-Yannia
2-Bianca(Adryana4u)
4-Sebi(Mav)
14-Bianca(Dady68)
14-Luca (Tinna)
23-Alexia(Ghibuadina)
23-Ioan(Isidora)
27-Alexandra-Elena(onticacamelia)

Martie
1-Mamacita
16-Fisun (ege)
16-Victor (Roxanalucia)
20-A_deju
22-Gibuadina
23-Eris

Aprilie
3-Andreea_Elena( Umflatel)
11-Alessandra(Yannia)
11-Gabriel(Ina)
22-Victor( abibrinza)
25-Alexandru (Mamacita)
25-Docdecap
26-Ana-Maria (Florin_a)
27-Ina

Mai
1-Lulu
5-Mihai(Abibrinza)
8 -Briana-Amelia (Madaluta)
12-Daria Ioana
14-Darius-Costin (Daria Ioana)
16-Bogdanel (Ellen79i)

Iunie
5 -Madaluta
12-Angelique
27-Filip (Andicu)

Iulie
11-Florin_a
14-Mav
22-Anabela(Mamacita)
23-Isidora
24-Maria(Mirela79)
27-Andreea Alesia (Mocutza)
30-AndreB
31-Roxanalucia

August
2-Alin-Gabriel(Ingerash)
5-Teodora-Lucia(oticacamelia)
8-Alexandru-Nicolas(Fiquelle)
9-Roxx
12-Crina (Mokika)
12-Sofia Maria(Fiquelle)
13-Dodo_pui
20-Luca (Lulu)
23-dady68
24-Andicu
28-Theodor ( Mokika)

Septembrie
4-Adryana_4u
6-Mirela79
9-Abibrinza
14-Andreea(Dady68)
16-Mocutza
25-Paul Mihai(Umflatel)
29-Teodora (Jojo_miha)
30-Ege (ege)

Octombrie
5-Riana Maria(DanaDumitru)
6-Esma(Esma Angel)
11-Isidora(Isidora)
16-Efe (ege)
24-Creem
27-Antonio-Gabriel(Mav)
29-Bogdan(Dodo_pui)

Noiembrie
1- Razvan(Nastasie)
2-Adriana(Nastasie)
5- Matei(AndreB)
7- Maria-Sofia(Creem)
13-Ingerash
16-Mokika
16-Umflatel
20-Nur(Esma Angel)
24-Jojo_Miha

Decembrie
5 -Luca(Roxx)
14-Darius-Cristian (Madaluta)
15 Eric(A_deju)
25-Tinna
28-Viktor (Angelique)


LINKURI UTILE
REMEDII HOMEOPATICE 1, 2,
How to brest feed, Calculul datei nasterii,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe,
www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere,
www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina - saptamana cu saptamana
Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere
www.netmedic.ro/ghid-prim-ajutor/capitolul-v#obstructia-cai-aeriene-copil" target="_blank">Ghid de prim ajutor -BLS LA COPIL- Obstructia caii aeriene la copil

MEDICI SI ANALIZE IN CONSTANTA

SA AVEM SPOR!

Mami de dom' inginer (15.01.2008)
viata e complexa
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chryssy spune:

Am revenit....e nascuta pe 6 ianuarie si o cheama Elif.
MAV :da,o alaptez....a fost cam greu la inceput,primele 2 zile nu am avut lapte,dat fiind faptul ca am nascut prin cezariana si m-a chinuit putin,imi facuse si rani,iar tampitele alea de asistente nu au vrut sa ii dea lapte praf si plangea saraca de foame.
Acum ma lasa sa dorm noaptea ...se trezeste la 3 ore sa manance.
Fetelor vroiam sa va intreb cam ce am voie sa mananc si ce nu ? ca sincer am auzit 20 de miliarde de variante si de opinii ca nici nu mai stiu ce sa cred.
Aaaaa....si e adevarat ca daca nu ia copilul un kilogram in prima luna ii baga doctorul supliment de lapte praf?
Ca sa intelegeti .ieri au venit cam toate neamurile lu' a meu si fiecare a venit cu cate o idee noua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

Chryssy, v-am trecut pe lista! (pe Elif adica)

despre ce sa mananci sau nu: mananca relativ fara cruditati, si apoi incearca pe rand sa introduci, sa vezi cum reactioneaza. cel mic al sora-mii facea urat la inghetata. si s-a nascut la sf. de mai. o vara lunga si nasoala :). fiecare copil poate avea piticii lui.

iti recomand CU INSISTENTA sa nu mananci dulciuri, zahar rafinat adica, ciocolata, bomboane, dulciuri serioase, ii faci revolutie in burtica, mai ales acum la inceput. la mine nici alunele nu au avut un efect prea bun. si muream de pofta de dulce, ajunsesem de mancam morcovi facuti la abur pentru gustul de dulce.

serban a mai reactionat nasol la mazare (si avea deja vreo 3 luni) si la fasole (de asteptat de altfel).
in general ce-ti pica tie greu, la el e si mai nasol.

dar tot pe experimentare e cel mai bine.
ma rog, fara alcool, sau exces de cafeina, ca nu-ti mai doarme noaptea ;)

pupici

Mami de dom' inginer (15.01.2008)
viata e complexa
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

docdecap, n-ai apucat sa copiezi lista modificata de mine cu recomandarea lui Mav...vezi poate ii mai dai un paste...
www.netmedic.ro/ghid-prim-ajutor/capitolul-v#obstructia-cai-aeriene-copil" target="_blank">Ghid de prim ajutor -BLS LA COPIL- Obstructia caii aeriene la copil
Pupici ...


Tania cu Andreea(14 sept'96) si Bianca (14 febr'04)

Noi!

Blogul lui Mihaita


Ce nu poti controla...evita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chryssy spune:

Docdecap multumim La mazare,fasole dulciuri si chestii pe baza de cofeina m-am gandit si eu...Fructe pot sa mananc?Chestii crude nu prea mananc de obicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

Tania, am copiat acum.

intrebare: considerati oportuna copierea unei liste cu link-uri la site-uri despre alaptare pe care le-am adunat eu de le-am pus la scutece la clopotei?

chryssy, iti recomand oricum sa cauti la clubul scutecelor Clopoteii de ian-feb 2008, ai pe prima pagina multe link-uri despre alaptare, cu trimiteri, filmulete, sunt si in romana si in engelza si in franceza.

cu fructele, incearca cate unul, daca nu este un efort prea mare.
asta asa, ca sa sufli in iaurt (la temperatura camerei).

oricum, alte modificari maine incolo, ca inchid pravalia, azi am fost taaare activa (pe internet), ptiu-ptiu.

a, si serban la fel dar in alt aspect, i-a iesit un colt de maseluta. foc continuu la noi in gura!

Mami de dom' inginer (15.01.2008)
viata e complexa
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Chryssy: ce nume deosebit are printesa ta...super..are si vreo semnificatie? eu nu l-am mai intalnit pana acum si sunt innebunita dupa nume de-astea inedite... sa fiti sanatosi cu totii si sa aveti parte numai de bucurii!
cat despre alimentatie, intr-adevar auzi si vei mai auzi multe chestii, dar eu le-am cam luat pe incercate pe toate ( excluzand fasolea, varza, acriturile, condimentele si cofeina).Cred k depinde mult si de organismul tau si al copiilor. Eu am fost norocoasa pt k niciunul din ei nu a avut colici, indiferent ce am mancat eu sau nu.Iti doresc din tot sufletul sa nu aveti parte de asa ceva ...

andicu: cum te mai simti? Filip e mai bine?
angelique: tot nu ai net? cum rezisti?
ina : mi-am amintit k intrebai de fustite plisate( cred k e cam tarziu pt raspuns). I-am luat una Brianei de la Zara, din reiat cu bretele dar si una stil gogosar . sunt super, mai ales k le-am luat la reduceri doar cu 35 lei...

Menuet: in perioada asta a reducerilor gasesti mai peste tot hainute frumoase pt copii la preturi rezonabile.De obicei la Marvimex gasesti lucruri dragute si accesibile, dar ei nu au reduceri si acum preturile lor ajung la preturile magazinelor de firma...

andreb: sunt f trista pt k nici n-am apucat sa purtam minunatiile alea de ghetute k i-au si ramas mici brianei... Imi pare asa de rau....
cand va intoarceti vi le vom inapoia poate are parte alt copil de ele k e pacat sa ramana nepurtate la cat sunt de frumoase...

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Bran 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreB spune:

Dady, daca vom cumpara biletele pentru fini, care vor fi cu o cazare demna de o luna de miere (adica un 4-5 stele) iti inchipui ca le vom pune in plic si asta basta... adica mai e si cadoul-amintire....
Madaluta si mie imi pare rau ca Brienuta nu a apucat sa le poarte, dar ce s-a intamplat, erau prea inguste sau pur si simplu mici? Legat de problema noastra comuna, ce sa-ti zic eu, daca nu gasesc Kefalonia inclin catre Zakynthos(mai putin aglomerat decat Corfu) si este o plaja acolo, copiata direct din Mauritius....
Doc saru-mana pentru link-uri da ce sa fac daca nu stiu sa le deschid? am foit pagina ceea in jos si in lat... dar daca nu ma duce neuronu obosit



Mama lui dom' doctor (?) Matei (5 nov. 2007)


Special Matei http://www.moblyng.com/watch/33Oo9nuMF1

Album Matei http://family.webshots.com/slideshow/562151171ZHVSEO

Matei la fotograf http://home-and-garden.webshots.com/slideshow/565482382Dpsuvf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chryssy spune:

Madaluta la noi tati e turc si de acolo i se trage numele.Elif este prima prima litera din alfabetul arab,echivalentul literei ,,a'' ,iar numele in turca inseamna un nou inceput,o noua viata!
Eu nu am fost prea incantata de el,dar in final m-am obisnuit sau m-am resemnat nu stiu exact.Am cazut de acord cu numele fix cu o saptamana inainte sa nasc ...tot ce alegea el avea inteles frumos,suna bine ptr Turcia si nu ptr Romania...i-am explicat de vreun miliard de ori ca nu vreau ca fiica-mea sa isi invete la facultate numele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menuet spune:

Multumesc Madaluta
Despre noi..Veve e racita cobza cu muci si tuse productiva.De sambata suntem asa.Maine mergem la medic.Sper sa scapam fara antibiotic.
Indemnizatie- a fost cineva sa depuna dosarul pentru recalculare la directia de munca ?Ce program au? Este aglomerat?Eu am la dosar cererea tip, adeverinta, certificatul de nastere a lui Ana.Mai trebuie ceva?
Scuzati bombardamentul de intrebari dar vreau sa ma duc cu toate ca nu pot face drumul Navodari -Cta de mai multe ori ca nu am cu cine sa las pe Veve.
Va multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Citat:
citat din mesajul lui menuet

Multumesc Madaluta
Despre noi..Veve e racita cobza cu muci si tuse productiva.De sambata suntem asa.Maine mergem la medic.Sper sa scapam fara antibiotic.
Indemnizatie- a fost cineva sa depuna dosarul pentru recalculare la directia de munca ?Ce program au? Este aglomerat?Eu am la dosar cererea tip, adeverinta, certificatul de nastere a lui Ana.Mai trebuie ceva?
Scuzati bombardamentul de intrebari dar vreau sa ma duc cu toate ca nu pot face drumul Navodari -Cta de mai multe ori ca nu am cu cine sa las pe Veve.
Va multumesc anticipat



Mama lui Veve , uite aici linkul de la subiectul anterior, unde s-a discutat despre actele necesare si ce mai trebuie pt recalculare : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=131705&whichpage=6 . Ai grija cu Veverita, du-o neaparat la dr ca e tare urata epidemia asta de viroza! multa sanatate!

Mada, Filip e mai bine, multumesc. SI eu tot asa, spre bine. Un pic de nas curgaret, un pic de tuse, dar per total, muult mai bine!



Andreea de Filip Gabriel (27.06.2007)

Sarbatorile de Iarna 2008/2009, Filip la 1an
Asa cresc

Mergi la inceput