Verdict dur: Sindrom Down

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristaby spune:

Buna ! Ma numesc Cristina..sunt noua pe aici..acum o saptamana am aflat ca sunt ...sunt ff fericita..maine intru in a 7-a saptamana de sarcina..acum am o mare dilema..la ce doctor sa merg..cate mai auzi prin jur..poate sa-mi recomande cineva un doctor bun in Suceava??? multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aleniram spune:

Imi aduc aminte ca inainte de cea de-a doua sarcina eram tare categorica si mi se parea mie ca sunt foarte "cu picioarele pe pamant",pentru ca atuni cand discutam un subiect ca acesta cu colegii sau prietenii,eu sustineam ca trebuie sa nu fii intreaga la minte sa aduci pe lume cu bunastiinta un copil bolnav.Si cum de fiecare data cand vorbeste gura fara noi,are grija cineva de sus sa-ti arate cam cum stau lucrurile de fapt,asa s-a intamplat si cu mine.Am ramas insarcinata la aproape 38 de ani cu cel de-al doilea copil.Pentru ca nu era alta mai inteleapta ca mine,mi-am facut toate analizele inclusiv triplul test.Surpriza!Ma incadram perfect la "suspect de trisomia....nu mai stiu care.A PICAT CERUL PE MINE!M-am programat la amniocenteza,am facut-o si pana sa-mi vina rezultatele stiam ce am de facut.INDIFERENT de rezultat,eu nu-mi omor copilul pe care l-am asteptat atatia ani pentru ca nu e asa cum mi-am dorit.Este cum vrea dumnezeu sa mi-l dea!Dar eu o sa-l iubesc oricum!Nu stiu cum as fi gandit daca chiar s-ar fi nascut cu Sindrom Down - spre norocul nostru a fost normal,sanatos - stiu doar ca nu e bine sa fii categoric,ca nu se stie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ally000 spune:

Buna fetelor!Sunt tare suparata, am fost la medlife favorit sa fac bitestul de 11 s si la eco si mi-a pus diagnosticul-higroma chistica( 5,6 mm )Mi-a recomandat intreruperea sarcina.Am 11 saptamani si 2 zile.Sunt ingrozita nu stiu ce sa fac.Ieri am fost la dr Isuop si dansul mi-a zis ca am Translucenta Nucala 3.6 mm .Voi ce ziceti?Ce ma fac?Unde sa ma mai duc?Dr meu ginecolog vine luni sau marti la spital, daca si el tot la avort ma trimite ce ma fac?Ati auzit de cazuri ce s-au terminat cu bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

mQQm si Kay, respectul meu sunteti grozave
desprecopii, nu esti asa de minunata cum te crezi, scuze

despre robi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141048

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enik83 spune:

explica un pic mai pe limba noastra ce inseamna ceea ce ai...pt ca nu inteleg termenii medicali...exact ce are bebele de trebuie sa-ti intrerupi sarcina..??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KARADA spune:

Din propria-mi experienta va povestestesc ce s-a intamplat in urma cu aproape 4 luni cand mi-a venit rezultatul triplului test.Risc crescut Trisomia 18,sindrom Edwards.In momentul cand iti este evaluat un rezultat medical si e in dreptul numelui tau,nu mai tii cont ca e doar o probabilitate ci il iei drept diagnostic,asa ca dupa o saptamana de dezbatut subiectul cu alte mamici,cu doctorita mea,consult la genetician-fetal,plansete,nemancat,stres,am luat decizia sa merg mai departe,adica amniocenteza...nu puteam sa mai astept inca 5 luni ca sa vad daca a fost concludent rezultatul si mai ales nu ma puteam juca cu viitorul copilului.Dupa 2 saptamani de asteptare groaznica si apasatoare am primit rezultatul...O FETITA SANATOASA FARA ANOMALII!Am plans,am ras,dar cel mai mult am respirat usurata ca am un copil sanatos!Stiu ca este greu,mai ales din punct de vedere financiar,dar chiar si un imprumut merita pt a fii linistite in timpul cat purtati sarcina.
Pt mine acum lucrurile sunt clare...la a doua sarcina stiu ce am de facut!Ori nu mai fac nicio analiza de tip test,ori imi asum toate cheltuielile si merg mai departe in cazul in care voi primi un rezultat pozitiv.Am fost si inca sunt suparata ca aceste teste nu sunt sigure,avand in vedere ca sunt destul de scumpicele...Daca tot nu tin loc de diagnostic de ce trebuie sa le mai facem?
Mai bine faci amniocenteza care este o analiza sigura in proportie de 95% si stii o treaba!BB-itza mea era sanatoasa ,in schimb eu timp de 3 saptamani am chinuit-o cu starea mea de nesiguranta,neliniste,groaza,oboseala,furie...deci a fost mai rau ce i-am transmis eu!
In fine,concluzionand va sfatuiesc sa faceti doar analizele care sunt obligatorii,iar daca doriti sa stiti ceva sigur mergeti pe rezultate reale obtinute din analize reale.Probabilitatile nu fac decat sa va nelinisteasca si sa aruncati banii pe NIMIC!
SANATATE MULTA PT BURTICI SI BB-ICI FRUMOSI,SANATOSI SI PUTERNICI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Felicitari tuturor mamicilor care au avut curajul sa mearga mai departe! Eu inca nu sunt insarcinata, insa nu stiu ce decizie as lua in acest caz! Am vazut multi copii bolnavi, mai ales cu sindromul down si imi e mila de ei , intrucat se chinuiesc foarte tare. Doamne fereste de asa ceva si multa putere parintilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns draguta_23 spune:

Este foarte greu sa renunti la o sarcina, dar poti sa cresti un copil cu Sindrom Down sau cu orice alta boala genetica si sa stii ca ai avut sansa sa-i scurtezi suferinta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _walpurgis spune:

Pentru viitoarele mamici ingrijorate din cauza testelor de screening... Am gasit pe site-ul dedicat Sindromului Down din Romania pagina urmatoare:
www.sindromdown.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=172:standard-pentru-un-screening-de-prim-trimestru-corect&catid=64:noutati&Itemid=2" target="_blank">http://www.sindromdown.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=172:standard-pentru-un-screening-de-prim-trimestru-corect&catid=64:noutati&Itemid=2

SI eu am trecut prin acest cosmar cu un rezultat prost la bitest (risc de 1:182) si un rezultat bun la triplu test (1:10.000) - din care evident nu se poate trage nicio concluzie. La ecografia efectuata la Medlife cu Dr. Claudiu Vele a rezultat ca bebe este normal, toti markerii indicand lipsa anomaliilor vizibile (pliu nucal mic, os nazal vizibil etc.) In cateva zile voi aduce pe lume copilasul mult dorit, si simt si sper din tot sufletul ca este un bebelus normal si sanatos. As fi vrut, atunci cand am facut testele de screening, sa fi dat peste pagina mentionata mai sus, si sa fi facut inca o ecografie la unul din medicii indicati acolo. La Medlife am fost efectiv presata sa fac amniocenteza, vorbindu-mi-se in termeni duri de genul "copil handicapat mintal", "a avea grija de un downian toata viata" etc. Incerc sa nu comentez atitudinea si modul in care mi s-a vorbit.... si sa nu imi amintesc prin ce am trecut atunci. M-am tinut tare si am incercat sa imi ascult instinctele, in ciuda celor apropiati care, speriati, ma trimiteau de asemenea la amniocenteza. In cele din urma au renuntat la idee, dupa indelungi informari, discutii etc. Recunosc ca am ramas cu un ghimpe in inima de atunci, dar nu am niciun regret ca nu am facut amniocenteza, in primul rand pentru ca am simtit ca fetita mea este sanatoasa, si in al doilea rand chiar daca ar fi fost intr-adevar o anomalie, nu as fi putut sa fac avort.
Acum, la ecografii, medicul (evident altul, nu am mai putut merge la medicul de la Medlife) mi-a spus ca fetita este dezvoltata simetric, totul e normal, dar ca este cam micuta. Ghimpele din inima a inceput iar sa intepe....
Dupa nastere, care va fi curand, va voi da de stire cum stau lucrurile... ma rog ca totul sa fie asa cum sper si imi doresc: un copil minunat, sanatos si puternic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

_walpurgis, in linkul tau se vorbeste tot despre un screening, nicidecum despre diagnostic. Cele doua trebuiesc diferentiate clar. Tot ce primesti in urma unui screening este u probabilitate. Ceea ce primesti in urma unei metode de diagnosticare este o certitudine, pretty much. Iti doresc un bebelus sanatos!

aleniram, eu personal nu sunt impresionata absolut deloc de persoanele care vin si spun ca asa si pe dincolo, in urma unei metode de diagnosticare care a rezultat in vesti bune. Ma bucur pentru tine si bebelus, dar nu scot laurii. Sunt povesti pana nu primesti vestea si nu incepi sa treci prin fazele care inevitabil se instaleaza ulterior. Noi nu avem nici o idee cum reactionam si rationalizam in situatii de criza. Exact ce-ai spus, sa nu fim categorici.


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput