Verdict dur: Sindrom Down

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Da, aceste teste sunt o mare porcarie, sunt curioasa daca e vreo alta tara unde se fac asa, la toaye gravidele, ca in Romania.

Xio -- ce usor e sa dai 20 la fundul altuia. Da, toata lumea stie ca e statistica, insa cand e vorba de tine si copilul tau in statistica, iti baga un mare morcov, chiar daca e doar statistica.

Eu le-am facut si recomand oricarei gravide sa le faca. La prima sarcina in urma testelor mi s-a recomandat amnio, pe care am facut-o. Au fost probleme si am ales intreruperea de sarcina. Imi pare foarte bine ca aceste teste exista si ca avem posibilitatea de a decide daca suntem pregatiti financiar si emotional pentru un copil cu probleme. Starile prin care treci la aflarea unui rezultat negativ in urma testelor nu se compara cu starile care urmeaza in cazul in care ai de ingrijit un copil cu probleme. Stiinta ne-a furnizat aceasta posibilitate, de a sti la timp despre o anumita anomalie genetica ... mi se pare o mare inconstienta sa nu beneficiem de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefaniadinu spune:

Buna seara

Sandy_2008 explicatiile pentru aceste malformatii sunt si citez "rezultatele a ceea ce mancam si respiram"raspunsul acesta l-am primit de la medici care m-au supravegheat pe perioada sarcinii si nu numai.
Buflea si eu am recurs la acelasi lucru,am preferat sa vorbeasca lumea decat sa-mi vad copilul cum se chinuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia spune:

Dragele mele,
de vreo doi ani a aparut un test nou se numeste :Screening prenatal pentru anomaliile genetice comune ale fatului" .
Este un test diagnostic si nu statistic(dublu/triplu test asta sunt) care identifica pentru anomaliile de cromozomi :21(Down),18(Edwards),13(patau),x si y la fat inca din SAPTAMANA 9 de sarcina.
Testul presupune recoltarea a doua eprubete de sange de la mama si saliva de la tata si are o acuratete de 97,3%.
Practic se izoleaza in sangele mamei ADN copil .
Mai multe detalii despre test gasiti la www.panoramatest.com.

In Bucuresti se face la www.geneticlab.ro si costa 4500 de lei.
Marele avantaj al acestui test este ca se poate face in timp util si nu presupune risc pentru sarcina.Mai mult fiind un teste diagonstic si nu statistic stii macar cum stai si nu dai cu zarul.

Rezultatele acestui test vin dupa 15 zile lucratoare.

Dezavantaj:costul mare pentru mamicile din RO desi nici amniocenteza nu este gratis.


Sper ca va este utila informatia.
Flavia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Daca nu are acuratete 100% n-ai facut nimic, cam aceeasi acutatete are si dublul test si e mult mai ieftin.

Amniocenteza e scumpa, riscanta, dar rezultatul e 100%.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia spune:

In realitate are 100% insa nimeni nu se risca sa sa isi asume asa ceva in state doar la noi la Romanica.
Amnio se face la 15 saptamani testul acesta se face la 9 saptamani. O luna conteaza in astfel decizii plus ca idea de a introduce un ac in burta nu surade tutror mamicilor . Asa cum exista povesti de succes cu amnio eu stiu doua in care copii sanatosi au murit datorita unor medici minunati si laudati numai vorbim si defaptul ca in unul din cazuri era sa moara si mamica in cauza. Pana la urma este alegerea fiecaruia, important este sa stim ca exista alernative.
Flavia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia spune:

Dublutest este test statistic la fel ca si triplu test.Testul panorama este un test diagnostic. Propun ca fiecare sa se documenteze si sa ia decizia potrivita lui.
Flavia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Flavia ma indoiesc ca acel test sa fie de diagnotic, iar daca e are cam mare eroare, atunci recunosc ca testul de vilozitati de la 12 saptamani mi se pare mai relevant pt ca e 100% doar ca inca la noi din cate stiu nu se face, dar e mai ieftin decat cel prezentat de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ba da, se face si la noi de cativa ani buni testul de vilozitati coriale dar numai daca dublul test are rezultat prost. Problema cu el e ca e riscul de avort cam la fel de mare daca nu un pic mai mare decat la amniocenteza clasica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia spune:

Am sunat dinnou la clinica si m-au lamurit.
Ddaca testul panorama este ok inseamana 100% ca bebe e sanatos,
Daca indica vreo anomalie din experienta lor s-a validat tot 100% insa sunt obligati sa dea o marja de eroare de 0.03%.
Deobicei mamele daca testul iese pozitiv fac si amnio ca sa fie absolut sigure de decizia lor de a renunta la sarcina din nefecire toate situatiile de acest gen nu au facut decat sa valideze rezultatul trist.

Pana la urma de o chestiune e optiune, fonduri disponibile si mai ales de cum vrea D-zeu sa se intample.
Flavia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalogos spune:

Din pacate se pare ca eu ma apropii de momentul in care va trebui sa iau aceasta decizie imposibil de luat. La ultima eco, mai pe departe, mai cu usurelul, doctorul mi-a spus ca e ceva ce nu ii place. Nu a avut curajul sa pronunte cuvantul, dar din explicatii si intrebarile extra puse mi-am dat seama ca il suspecteaza pe bebe de Sindrom Down.
E inuman cand iti vezi copilul la eco dand din manute si agitandu-se sa te gandesti ca poate fi bolnav. Tu nu vezi boala, vezi un copil. Ba mai mult, vezi copilul tau....

Cred ca am fost extrem de inspirata cand am facut testul Panorama (inainte sa aflu la eco ca bebe are vreun risc). In maxim 2 saptamani (eu sper ca intr-una chiar) o sa aflu rezultatul. La mine alegerile oricum nu sunt chiar asa simple, am o sarcina cu risc, chiar azi am avut o hemoragie puternica, aproape ca am crezut ca nu a supravietuit bebe..in capul meu se invart combinatii de genul - e bebe bine, voi pastra sarcina, e bebe bine dar voi pierde sarcina, e bebe bolnav dar voi face avort etc etc. Nici eu nu mai stiu.
Dar cred ca inainte de aceasta experienta as fi jurat ca nu as putea sa ii iau viata lui bebe, no matter what. E, acum nu mai sunt asa de sigura. Imi dau seama ca nu e numai decizia mea,ca suntem multi cei implicati si afectati.
Sper, din tot sufletul, intr-un test cu rezultate bune, intr-un copil sanatos.

Nu va grabiti sa aruncati cu pietre in mamele care au ales sa intrerupa sarcina. E diferit sa fii pe front in linia intai sau sa comentezi deciziile de pe canapea.

Cred ca noi, cu totii, suntem capabili de mai multa iubire sau mai mult sange rece decat credem. Eu nu vreau sa fiu nici eroina si nici mama criminala, as vrea sa fiu cea mai banala mama posibila, cu un copil normal. S-ar putea insa sa nu am de ales, chiar daca e tot ce imi doresc mai mult pe lume si inca sper sa am parte de asta.

Pace sa avem cu totii!

Maria Magda, mama de 2 pitici voinici + Praslea on bord

Mergi la inceput