returnare produs in perioada de garantie

returnare produs in perioada de garantie | Autor: LiliaToma

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca am incadrat bine subiectul.

Cine ma poate ajuta cu informatii despre returnarea produselor? Situatia e urmatoarea: incaltamintea s-a rupt in perioada de garantie, eu vreau sa o returnez si sa imi iau banii inapoi, dar ei spun ca sunt obligata sa imi aleg altceva similar..
cum e corect? am vreo sansa sa ii oblig sa imi dea banii?

Merci mult


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Lilia, nu stiu sa-ti raspund la intrebare, insa cred ca www.anpcnet.ro/ro/?page_id=3" target="_blank">aici gasesti ce te intereseaza.

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Eu stiu ca ar trebui sa iti inlocuiasca produsul cu unul identic (pentru incaltaminte inseamna acelasi model, numar, culoare) sau sa-ti returneze banii.
Poti sa-ti alegi alt produs doar daca vrei tu acest lucru.

Daca nu vor sa-ti returneze banii, Miki are dreptate, spune-le ca te vei adresa protectiei consumatorilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tudorr spune:

Ai nevoie neaparat de bonul fiscal care ti l-au emis cind ai cumparat incaltamintea. Fara el nu poti face mare lucru..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Exista bonul bineinteles, si nici magazinul nu e chiar Gica contra. Adica recunoaste ca incaltamintea a fost proasta, s-a rupt prea repede, dar vor sa o inlocuiasca cu o alta pereche similara. Pentru ce? ca peste nici o luna sa se repete povestea? Vreau banii!!

Merci tuturor de raspunsuri, au fost si amenintari cu OPC-ul si probabil chiar va exista o reclamatie la ei. Sa vedem ce se va intampla.

P.S Magazinul e unul taaare vestit.. Leonardo






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

daca ai bonul, in mod normal se poate. depinde de magazin, de vanzator....
in ultima instanta, daca nu vrea sa-ti dea banii inapoi, iti alegi alt produs...la aceasi valoare....zic io.













AJUTATI LA TERAPIA PENTRU MIHAITA!

Kari
"
"Oamenii care reusesc in viata sunt aceia care cauta mereu circumstante favorabile si daca nu le gasesc, le creeaza singuri"!
Bernard Shaw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

1.ai nevoi de bon...asa cum s-a mai spus!
2. in termen de 30 de zile de la cumparare sunt obligati, conform legii, sa-ti inlocuiasca/schimbe produsul cu unul identic...si parca sa-ti dea si banii daca nu-l mai au pe acela pe care il vrei tu.
3. punctul 2 este valabil in care prodsusul s-a stricat din motive independente de vointa ta (adica nu l-ai ars, bagat in ulei chestii din astea)
4. In cazul in care nu vor exista un singur lucru pe care-l poti face...Protectia Consumatorului....

Oana siCati mica (1 an si 4 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI SI UNCHII,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RazaDeSoare spune:

Am patit-o si eu,din pacate la un magazin din Mall,mi-au raspuns ca asta e politica lor,nu schimba produsul,nici nu-mi returneaza banii,nimic adica Ameninta-i cu protectia consumatorului,la mine nu a mers din pacate.Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Asta cu schimbatul cu un alt produs e politica magazinului, stiu pentru ca am lucrat si eu o vreme tot la un nume mare si faceau la fel pentru ca altfel nu atingeau targetul.

Din cate stiu, este lege prin care sunt obligati sa-ti returneze banii. Acolo unde lucram eu, sefii nu erau de acord sa returneze banii pana nu amenintau clientii cu opc-ul (abia atunci cedau) .



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Si eu cunosc un caz concret.....tot despreo o pereche de cisme era vb. Magazinul s-a "tzinut" tare, ca schimba, dar nu da banii. Clienta, a facut reclamatie la OPC, si-a primit banii, iar magazinul a fst amendat.
Nu renuntza!

Aici, nu se pune asa pb. Am patit-o acum 2 veri cu o pereche de papuci si una de sansale. In 3 sapt. s-au rupt amindoua. M-am dus la magazin si, nici nu au pus pb sa-mi aleg altceva, ci mi-au returnat banii pe loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Problema a fost rezolvata, cu un pic de amenintare si cu perseverenta.
Merci tuturor de raspunsuri


Mergi la inceput