Despre Endometrioza si tratamentul endometriozei

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maia123 spune:

Buna,

Sunat Maia, intampin acceasi problema ca Alina: endometrioza. Am fost operata recent si mi s-a prescris de asemenea Diphereline. Am citit despre reactiile adverse ale acesto injectii si sunt inca in stadiul in care nu stiu ce sa fac. Sa mai astept 1 luna-doua sa vad daca pot ramane insarcinata fiind imediat dupa laparo? Sau sa ma apuc sa fac injectiile? (din februartie ar trebui sa incep). De 3 ani incercam sa avem bebe si se pare ca abia anul asta am aflat cauza principala. Dr. nu m-a informat despre reactiile adverse, insa ajungand acasa si citind despre acest tratament, am inceput sa imi pun intrebari. Voi cunoasteti cazuri de femei care sa fi reusit sa ramana gravide in urma laparo+Diphereline?

Merci,
M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Maia123 - despre problema ta poti discuta cu fetele de aici.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klaudia_jud spune:

Maya,eu te sfatuiesc sa faci tratamentul cu Diphereline,eu l-am facut si nu stiu nimic despre vreo reactie adversa.E adevarat ca e cam greu de suportat datorita starilor de irascibilitate pe care le poti avea in timpul tratamentului dar organismul fiecaruia reactioneaza diferit.In cazul meu a dat rezultate,acum am un baietel de trei luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maia123 spune:

Multumesc mult pentru feedback! Ma bucur sa aud ca se poate face bebe avand endo si cu tratament. La cat timp dupa tratament ai ramas gravi?... Saru'mana mult pentru detalii.Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klaudia_jud spune:

Dupa diphereline am urmat un tratament naturist(l-am gasit aici pe forum)luna urmatoare am ramas insarcinata dar din pacate am pierdut acea sarcina,am facut o pauza,am reluat tratamentul naturist,am ramas din nou insarcinata si asa l-am nascut pe Victor.Iti doresc succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Buna, iti mai aduci aminte cam ce ai luat in cadrul tratamentului naturist? Si eu iau cate ceva, tot de pe aici inspirandu-ma, dar as vrea sa aflu si ce ai luat tu. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klaudia_jud spune:

Kamaiani,catklaw,vitamina E,tinctura de coada soricelului si de muguri de zmeur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ket spune:

Buna fetelor,
Si eu sunt operata de endometrioza din decembrie 2007 si dupa operatie am facut tratament cu depo-provera care mi-a inhibat mestruatia 1 an si 4 luni. Din martie 2009 mi-a revenit, de atunci folosesc supozitoare carpicon pentru relgare, am ciclu la 27-28 zile, insa vreau sa va spun ca din septembrie 2009 o singura data pe luna aporximativ in ziua 15-16 de la ciclul mestrual ma apuca o durere insuportabila in partea stanga, mi se umfla colonul si imi da senzatia de mers la baie pentru scaun de 20 ori pe zi si noapte. Aceasta durere ma tine 2 zile si nu-mi trece cu nimic. Am fost la diferiti medici si mi-au spus ca poate mi-a recidivat endometrioza pe colon (atunci cand m-am operat am avut lipita si pe rect) si probabil am probleme hormonale de ma apuca o singura data pe luna

Ati mai intampinat astfel de probleme? ce credeti ca este? de ce ma doare o singura data pe luna si dupa aceea imi trece?
Doctorul care m-a operat este Herghelegiu si am mers la el sa-i spun problema dar se uita la mine ca si cum nu intelege de ce ma doare si mi se umfla colonul in partea stanga o singura data pe luna.....va dor daca ati mai auzit asa ceva dati-mi de stire......credeti ca poate avea legatura cu ovulatia? cu dereglari hormonale?


pupikkkkk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyamy spune:

buna fetelor
Am trecut si eu ca si voi prin momente dificile.Acum 5 ani am fost operata de nodul edometriozic operat laparoscopic. Dupa jumatate de an a recidivat si am fost operata clasic( nodul endo pe peretele vezico urinar),a durat op 4 ore, dupa aceea am facut dipherelin, iar dupa o jumatate de an am ramas insarcinata( am nascut o fetita de nota 10 care are acum 2 ani si trei luni). Nu a trecut decat 1 an si 10 luni cand am ramas din nou gravida ( in septembrie anul trecut am nascut un baietel de nota 10). Vreau sa va spun ca am avut o endometrioza fff avansata dar cu credinta am invis-o. Sunt convisa ca si voi veti reusi.
Nu intrati in panica aveti rabdare si credinta.
Va sarut pe toate si va doresc sa vi se implineasca visul de a fi mamica.
dyamy

Mergi la inceput