Stranieri? mergem la vot?

Stranieri? mergem la vot? | Autor: analessya13

Link direct la acest mesaj

Nu stiu de cand esxista aceasta lege precum strainii apartinand unui stat membru UE au dreptul la vot, atat pentru alegerile locale, nationale cat si europarlamentare.
Eu m-am inscris pe lista, astept sa primesc acasa buletinul de vot asta bineinteles daca imi este acceptata cererea. Sa speram ca da.
Nu stiu care este situatia strainilor in alte tari, dar pentru cei care au dreptul ce v-ar motiva sa votati intr-o tara straina? Ignorand faptul ca traim, muncim si ne intereseaza viitorul acelei tari, ati mai avea si alte motive?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

In primul rand incepe tu, spunandu-ne motivele pt. care esti asa de entuziasmata de aceasta posibilitate a strainilor de a vota . Pe tine ce te determina sa votezi, avand in vedere ca, asa cum spui, te intereseaza mai mult viitorul tarii adoptive.

Asa cum am spus si la celalalt sb., asemanator de altfel cu asta, pe mine nu ma intereseaza sa votez nici in Ro, nici in Italia. Asa sunt eu, mai ne-patrioata de fel.

_

participam la concurs 2008 in fotografii www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=0" target="_blank">ab1 si ab2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

Off- topic: Nu stiu cum pot sterge celalat subiect, e opera copilului. Rog moderatorii sa il inchida.


Referitor la faptul ca strainii pot participa la vot mi se pare in sfarsit un lucru bun, suntem luati in consideratie din moment ce traim aici, muncim aici si incercam sa ne construim un viitor noua si copiilor nostri. De ce nu as avea dreptul sa particip activ la decizii care ma vizeraza si pe mine?

Dreptul la vot pentru straini e un prim pas in procesul acestora de integrare.

Nu e un raspun just faptul ca esti mai ne- patrioata si nu te intereseaza nimic nici ce se intampla in tara ta de origine nici in cea adoptiva(ai imbratisat menefreghismul). In plus, noi strainii, ne simtim acasa aici, in Italia. Si chiar daca pot sa votez in tara mea, nu o fac deoarece nu ma intereseaza in mod direct ceea ce se intampla, nu mai sunt la curent cu noutatile si mi se pare inutil sa intervin eu cu un vot in necunostinta de cauza.

Strainii au drept la vot, din momentul in care participa activ la dezvoltarea tarii, reprezentam 6% din PIN.

Din cate stiu eu, Italia a ramas singura tara din Europa care nu daduse dreptul la vot strainilor, macar celor comunitari.
Mi se pare un fel de "american dream" pentru noi. Cum Obama a fost ales primul presedinte negru, iar asta a incoronat un triumf al acelor categori marginalizate, asa vad eu acum situatia din Italia, o recunoastere oficila a stranierilor. Chiar daca asta naste multe dispute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Asta nu e o lege noua, orice cetatean european are acest drept al vot in orice tara din cadrul Comunitatii europene unde este rezident.Este noi pentru noi romanii care am intrat in Comunitate de putina vreme.


Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006
Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

Da, intr-adevar nu e o lege noua. E noua pentru noi ca de-abia am intrat in Uniunea Europeana si implicit avem alte drepturi.
Oricum, in Italia se nasc fel de fel de controverse datorita faptului ca se vrea ca si alti cetateni extracomunitari sa participe la vot. Bineinteles sunt multi italieni care vad acest fapt ca fiind ingrijorator si nu le place ca altii sa vina in tara lor si sa decida pt ei.
Pe de alta parte, romanii sunt vazuti ca o actegorie aparte a Ue, nu prea suntem noi cetateni ai Europa in toata regul, precum francezii, germanii, etc. Aici este buba, de ce romanii ar vota si ar lua decizii pentru ei.

Mergi la inceput