Imaginea romanilor in strainatate

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Dana, diferenta diferentiatoare intre romani si italieni e ca ultimii au stiut cum sa faca din Made in Italy o emblema, au pus accent si scos in evidenta ceea ce au ei mai bun.

Ramona Badescu? Pai ce altceva asteptai de la ea?

Legat de rromii din Italia de nord, sudul Elvetiei nu-i vrea si de aceea e mai drastica. Ii poate acuza cineva ca isi apara integritatea si siguranta? Daca romanii ar fi avut o alta imagine in Europa, nu cea de hoti si munca de lucru ieftina, nu mai facea Elvetia referendumul de pe 8 februarie!

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Citat:
citat din mesajul lui kokorina
m-am angajat de curand la o parfumerie(müller,poate stii ce spun)...acolo am intalnit o romanca si in pauza de masa vorbeam cu ea pe limba noastra.la nici 3 minute a venit sefa la noi si ne-a INTERZIS.....repet : interzis(repet pt ca eu sant inca socata de ce mi s-a intamplat).....sa vorbim pe limba noastra,ca colegele se simt lezate ca nu inteleg nimic si bla,bla.......
hallooooooo!!!!!!oriunde in lumea asta cand doi oameni de aceeasi natie se intalnesc isi vorbesc pe limba materna si NIMENI de pe planeta nu-mi interzice sa vorbesc pe limba mea,din tara mea.


bine ti-a facut sefa ta... asta e chestie de bun simt (care trebuia sa vina din partea voastra), si n-are nici in clin, nici in mineca cu discriminarea. poti sa fii si in mama pauzei de masa, atita timp cit ai si alti colegi in jur, nevorbitori de romana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

O sa ajungem sa vorbim romaneste doar in toalete si pe dc de frica sa nu fim auziti.


Sophia 2ani 06.09.06
+31
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui aida_o

bine ti-a facut sefa ta... asta e chestie de bun simt (care trebuia sa vina din partea voastra), si n-are nici in clin, nici in mineca cu discriminarea. poti sa fii si in mama pauzei de masa, atita timp cit ai si alti colegi in jur, nevorbitori de romana.




Nu apreciez nimic pe lumea asta mai mult decat eleganta si rafinamentul cu care unii ii fac pe altii nesimtiti.
Sigur ca nu e discriminare. Ar fi fost doar daca respectivele erau orice altceva decat romance.
Sa le fi spus eu etiopienilor sa nu vorbeasca dialectul lor in pauza...valeleu, muica! Sa le fi spus barbatu-meu portughezilor cu care lucreaza acum sa mai lase limba lui Camoes, ca zau asa, n-au bun simt....olelei si vai de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui aida_o

Citat:
citat din mesajul lui kokorina
m-am angajat de curand la o parfumerie(müller,poate stii ce spun)...acolo am intalnit o romanca si in pauza de masa vorbeam cu ea pe limba noastra.la nici 3 minute a venit sefa la noi si ne-a INTERZIS.....repet : interzis(repet pt ca eu sant inca socata de ce mi s-a intamplat).....sa vorbim pe limba noastra,ca colegele se simt lezate ca nu inteleg nimic si bla,bla.......
hallooooooo!!!!!!oriunde in lumea asta cand doi oameni de aceeasi natie se intalnesc isi vorbesc pe limba materna si NIMENI de pe planeta nu-mi interzice sa vorbesc pe limba mea,din tara mea.


bine ti-a facut sefa ta... asta e chestie de bun simt (care trebuia sa vina din partea voastra), si n-are nici in clin, nici in mineca cu discriminarea. poti sa fii si in mama pauzei de masa, atita timp cit ai si alti colegi in jur, nevorbitori de romana.




olala, trebuia s-o puna si la colt sau sa sara intr-un picior in jurul magazinului!
so, deci tu traiesti in Canada, sau e doar de imagine?






*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
***************************

Karinna

"Cel mai mare semn al nobletii este stapanirea de sine; ea confera mai multa demnitate unui rege decat propria-i coroana!"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui aida_o

bine ti-a facut sefa ta... asta e chestie de bun simt (care trebuia sa vina din partea voastra), si n-are nici in clin, nici in mineca cu discriminarea. poti sa fii si in mama pauzei de masa, atita timp cit ai si alti colegi in jur, nevorbitori de romana.




Nu apreciez nimic pe lumea asta mai mult decat eleganta si rafinamentul cu care unii ii fac pe altii nesimtiti.
Sigur ca nu e discriminare. Ar fi fost doar daca respectivele erau orice altceva decat romance.
Sa le fi spus eu etiopienilor sa nu vorbeasca dialectul lor in pauza...valeleu, muica! Sa le fi spus barbatu-meu portughezilor cu care lucreaza acum sa mai lase limba lui Camoes, ca zau asa, n-au bun simt....olelei si vai de noi!


Unii ca mine apreciaza insa incercarea de a deghiza sarcasmul in eufemism - nu multora le reuseste.

Nu spun ca Aida are (neaparat) dreptate sau ca tonul folosit a fost cel potrivit, dar nu vad de unde pana unde "chestie de bun simt"="a-i face pe altii nesimtiti", fie chiar cu eleganta si rafinament.

Povestea initiala e discutabila, primul instinct este sa vorbesti cu un roman in limba romana, dar atunci cand sunt si "nevorbitori" de limba romana prin preajma cred ca este politicos sa vorbesti in limba oficiala a locului.
Insa nici replica sefei nu a fost cea mai potrivita - mi-e greu sa cred ca 2 adulti nu vor mai vorbi in limba romana "pentru ca le-a interzit sefa".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

Fetelor, momentan locuiesc la Kiev. Am ales sa venim aici si nu la Viena. Austria o stiam destul de bine si vroiam ceva... nou, diferit de restul Europei. Toata lumea, toti romanii din tara ne-au zis ca suntem nebuni ca ne ducem in Est, la rusii aia comunisti, betivi, care sunt cu 100 ani in urma noastra, radiatii, Cernobal... Sa mai povestesc? Deci si noi romanii avem "ideile" noastre. Aici am gasit un oras foarte frumos, cu mult mai frumos decat Bucurestiul sau Viena - fara suparare - parerea mea personala. Fetita mea merge la scoala americana. In clasa ei sunt 14 copii si nu sunt doi din aceeasi tara. Am cunoscut tot felul de oameni. Prima lor atitudine, cand auzeau ca suntem romani, m-a facut sa fiu foarte necajita o vreme. Copilul meu de 6 ani m-a intrebat ce au romanii de lumea se uita urat cand aud ca suntem din Bucuresti. Ok.
La scoala am intalnit o mamica care m-a intrebat de unde suntem. I-am spus clar si raspicat BUCURESTI, capitala ROMANIEI. (Ca sunt destui care habar n-au unde e pe harta Bucurestiul.) Am fost acida si mi-a parut rau, fiindca femeia s-a luminat la fata si mi-a zis ca si ea vine din Bucuresti . Sunt olandezi si au lucrat in Bucuresti si abia s-au mutat la Kiev. Am schimbat impresii despre Romania si Ucraina... Eu am zis ca ,,,,Kievul e un oras frumos. Iar ea a zis ca desi Bucurestiul nu e grozav, avem o tara superba. Povesti despre oameni mai mult sau mai putin cunoscuti din Romania, locuri superbe. In top a fost Bucovina. De cate ori ma intalnesc cu ea sau sotul ei sunt foarte draguti si de multe ori vorbim romaneste. Se pare ca au amintiri placute despre si din Romania.
Alti parinti, alte tari de origine (Franta + Germania), alta poveste... Fetita mea primeste o invitatie la ziua unei colege, chiar la inceputul scolii. Dar parintii uita sa ne mai dea si adresa cand afla ca suntem romani. O invita in saptamana urmatoare, dupa petrecere. Primul impuls a fost sa nu o las si sa-i tratez cum merita. Dar am lasat-o. Dupa o vreme am intors invitatia si cu greu fetita a fost lasata sa vina la noi. Am invitat si parintii si am stat de vorba. Seara eram cei mai buni priteni. Se duceau cu copiii lor la film si au invitat-o si pe fetita noastra. In saptamana urmatoare doreau sa o lasam sa doarma la ei si sa se joace cu fetita lor. Nu a mai contat ca suntem romani - dupa ce ne-au cunoscut.
Ucrainieni. El coleg de servici cu sotul meu. Simpatici, placuti... O intrebam pe ea (armeanca-traita mai mult in Ucraina) care e parerea lor despre romani... mare prostie! Raspuns: romanii si italienii sunt popoare de tigani si isi fac case mari si de prost gust. Am intrebat-o ce o face sa creada asta. Avem nume sonore in lume... a auzit de Nadia, de Hagi , de faptul ca cel mai subtire ecram e inventat de un roman si etc... Nivelul de trai din Romania (in general) e mult peste ce e in Ucraina (nu facem comparatie intre capitale ca s-ar putea sa nu cadem bine), tiganii lor seamana cu ai nostrii... Doar ca ai lor nu pot circula liber in Europa . In interior am clocotit, dar m-am abtinut. Ea a savurat tuica romaneasca spunand ca e un suc de prune grozav si ca nu a crezut ca romanii sunt asa de ospitalieri. Ca mama ei ii spusese ca romanii si italienii sunt tigani .
De "aventurile" din Austria nu mai povestesc. Deja au povestit unele fete intamplari asemanatoare si in plus cred ca austriecii s-au obisnuit deja cu emigrantii in tara lor si situatia nu mai e asa neplacuta cum era dupa '90 sa zicem.
Toti suntem plini de de prejudecati, indiferent de tara de provenienta. Noi asociem rusi cu votka. De nemti spunem ca sunt reci. De moldovence ca sunt frumoase si iubarete. De francezi ca sunt senzuali. De nordici - ca barbatii nu sunt asa potenti etc.
Am invatat sa nu ma mai consum... am imbatranit, am obosit. Am invatat ca eu sa nu mai pun oamenilor etichete, indiferent de unde provin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunnyday07
nu vad de unde pana unde "chestie de bun simt"="a-i face pe altii nesimtiti", fie chiar cu eleganta si rafinament.


hm... cum era? 'asta e chestie de bun simt (care trebuia sa vina din partea voastra) = n-a venit = va lipseste. Om lipsit de bun simt = nesimtit. Lamurita? Hai ca n-a fost cine stie ce salt inferential.

Cat despre 'povestea initiala', eu mi-am spus parerea cu muuuuulte pagini in urma: in general, se aplica 'When in Rome do as the Romans do' dar fomeile astea erau in pauza si purtau o conversatie privata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka
dar fomeile astea erau in pauza si purtau o conversatie privata



despre firme concurente...

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka
dar fomeile astea erau in pauza si purtau o conversatie privata



despre firme concurente...

Maria


Despre whatever. De-aia e privata.

Mergi la inceput