Imaginea romanilor in strainatate

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Si sa mai adaug ceva ce am vrut sa arat cu acel articol: nazismul nu a afectat Romania decat prea putin fata de alte natii/etnii, dar il condamn din principiu, din umanism si din solidaritate cu victimele lui. Insa romanii au avut emorm de mult de suferit din cauza comunismului si bolsevismului salbatic, a modului cum au fost aplicate in Romania, a exterminarii la care au fost supusi oameni considerati in mod arbitrar dusmani ai poporului fara motiv si fara drept la aparare. iar asta ma revolta cumplit. Cu atat mai mult cu cat metodele brutale au fost aplicate de romani asupra romanilor. Tortionarii din inchisori si-au torturat fizic si psihic propriii conationali, asta e ceva barbar pt. care nu exista nici o scuza.

Ma opresc aici ca-mi creste tensiunea.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Ma opresc aici ca-mi creste tensiunea.

Maria


bine faci ca te opresti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Ma opresc aici ca-mi creste tensiunea.

Maria


bine faci ca te opresti




Altfel as spune si mai multe despre efectele devastatoare ale comunismului asupra romanilor (si a trasaturilor de caracter ramase "mostenire" la unii). Si nu se cade tocmai acum, aproape de 26 ianuarie, zi pe care unii inca o mai sarbatoresc. Nu-i asa, Guestus ?

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Este frig si nu sarbatoresc nimic azi...ma rezerv pt 23 august

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Ma opresc aici ca-mi creste tensiunea.

Maria


bine faci ca te opresti




Altfel as spune si mai multe despre efectele devastatoare ale comunismului asupra romanilor (si a trasaturilor de caracter ramase "mostenire" la unii). Si nu se cade tocmai acum, aproape de 26 ianuarie, zi pe care unii inca o mai sarbatoresc. Nu-i asa, Guestus ?

Maria


Eu vreau sa stiu care sunt efectele devastatoare si care sunt unii aia care le-au primit mostenire. Macar odata asa fara 'nudge, nudge, wink, wink'. Si inca ceva, tu cum de ai scapat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Cand sunt atatea persoane plecate din Romania in alta tara care vorbesc cum vorbesc de Ro , de ce va mirati ca altii au pareri proaste ?


Xio, imi vine sa te pup pentru fraza asta.
Uite, na

As mai zice cate ceva da' fug in parc cu pruncu'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Eu vreau sa stiu care sunt efectele devastatoare si care sunt unii aia care le-au primit mostenire.



Citeste istorie din surse serioase si marturiile oamenilor care au trait istoria, urmareste "Memorialul durerii" macar.

Uita-te in jur !

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Cand sunt atatea persoane plecate din Romania in alta tara care vorbesc cum vorbesc de Ro , de ce va mirati ca altii au pareri proaste ?


Ma indoiesc ca cei care-si critica tara pe DC, o fac si fata de straini. Cui ii convine sa-si vorbeasca de rau propria familie, de exemplu ? Nu-i convine nimanui ca tara lui sa fie criticata de altii.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Ma opresc aici ca-mi creste tensiunea.

Maria


bine faci ca te opresti




Altfel as spune si mai multe despre efectele devastatoare ale comunismului asupra romanilor (si a trasaturilor de caracter ramase "mostenire" la unii). Si nu se cade tocmai acum, aproape de 26 ianuarie, zi pe care unii inca o mai sarbatoresc. Nu-i asa, Guestus ?

Maria


da povesteste si cum au intrat romanii&nemtii&austriecii cu tancurile in rusia...ca asa nene...cu jumatati de masura nu ajungi departe.
te pomenesti ca tu citesti doar ce-ti place ..sa ne impresionezi pe noi apoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Maria , critica este constructiva insa generalizarile sunt criminale.

Era un subiect aici cred in care o doamna scria ca vrea sa plece din tara pt. ca desi are bani , conditiile in care sta sunt mizere.

Pe mine ma surprinde ca vrei sa pleci dintr-o tara cu o suprafata de
237.500Km.2 , cu 22.760.449 locuitori pentru ca stai in mizerie si te simti ca in ghetou.
Ok , dar chiar nu gasesti 10 m patrati in tara asta care sa-ti placa?
Imagineaza-ti ce spun americanii de exemplu cand isi intreaba noua vecina : si de ce-ai plecat din Romania ?
-ca era mizerie , jeg , traiam ca in ghetou desi aveam bani multi.


Ca sa nu mai spun ca sunt multi care critica tara(ceea ce din nou , e ok , ca stim cu totii ca nu-i perfecta), dar au impresia ca toooooate celelalte tari sunt perfecte. In alte tari medicii nu gresesc niciodata , politistii nu sunt corputi , nu exista crime , nu exista violuri , nu exista mizerie , ghetouri.
Drumurile sunt perfecte, banii ii gasesti si in cutia postala si toti oamenii te pupa sub coada.

Peste tot in lumea asta gasesti medici idioti , politisti corupti , functionar ciufuti,violatori,criminali,gunoi samd.
Doar ca altii nu au o placere atat de frenetica , ca a noastra , sa discute doar despre astea.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput