Scandalul cip-urilor! Atentie ortodocsi!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
e greu sa-ti explic, avand in vedere ca presupun ca nu crezi in invatatura Bisericii despre Apocalipsa.....
...ca Blackpanterro nu crede, mai treaca-mearga, dar ... nici BOR? Nici Biserica Ortodoxa Romana, ca institutie, nu crede in invatatura Bisericii despre Apocalipsa??????? Cam asa ar reiesi coroborind acest topic cu declaratia conducerii BOR.Bizar.
www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details
Ileana, a dat patriarhia un comunicat oficial referitor la pasapoarte, sau la cuvintele parintelui Iustin?din cate stiu eu nu, deocamdataca intr-un ziar apare cum ca nu stiu cine ar fi spus nu stiu ce, nu inseamna ca Patriarhia Romana s-a exprimat(presupun ca asta intelegi prin "Biserica Ortodoxa Romana, ca institutie")am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Nu, comunicatul nu e oficial.

Eu personal inclin sa cred ca Patriarhia Romana mai are si alte treburi decit sa dea comunicate oficiale cu privire la toate concluziile stranii care se vehiculeaza pe net.

Ideea poate fi reformulata: sa inteleg ca purtatorul de cuvint al BOR nu crede in invatatura Bisericii despre Apocalipsa?

De ce apare aceasta diferenta de opinii intre voi, Victor Roncea si diversti activisti pe net pe de o parte, si personalitati din BOR pe de alta?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Nu, comunicatul nu e oficial.Eu personal inclin sa cred ca Patriarhia Romana mai are si alte treburi decit sa dea comunicate oficiale cu privire la toate concluziile stranii care se vehiculeaza pe net. Ideea poate fi reformulata: sa inteleg ca purtatorul de cuvint al BOR nu crede in invatatura Bisericii despre Apocalipsa?De ce apare aceasta diferenta de opinii intre voi, Victor Roncea si diversti activisti pe net pe de o parte, si personalitati din BOR pe de alta?
www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details
nu, Patriarhia nu are alta treaba, decat sa se ocupe de interesul si de problemele celor pe care ii reprezinta, adica a credinciosiloriar concluziile sunt stranii pentru tine, nu pentru cei din Biserica. Aceste discutii cu documentele biometrice nu sunt o noutate, ortodocsii sarbi si greci au facut mari presiuni pentru refuzarea lor, si au avut succesnu stiu ce crede purtatorul de cuvant al BOR, el are dreptul si la opinii personale, dar atata timp cat nu exista un comunicat oficial ceea ce spune el nu putem zice ca BOR s-a exprimat in acest caz. Oricum, din cate imi amintesc, el a mai avut pareri in neconcordanta cu invatatura Bisericii, referitoare la avort (cum ca acesta ar fi permis in unele circumstante)nu as putea sa-ti raspund la ultima intrebare, dar din cate am observat in ultima vreme, in BOR s-au conturat doua curente, unul traditionalist, care tine ca in Biserica sa se aplice traditia ortodoxa nealterata, neschimbata, si unul inclinat spre "innoiri", ecumenism, etc.. Se vede ca in probleme foarte importante aceste doua curente intra in unele contradictii.am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Irina, eu ma refeream la semnul de pe mana sau frunte, ca va fi obligatoriu dupa Rapire. Nu la acesta de pe acte. Asta e doar asa...probabil o sa-l avem toti asta de pe acte.
666 exista deja pe mainile si fruntile unor persoane, dar nu este obligatoriu. Din cate stiu Anticristul va obliga lumea sa-l poarte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
in BOR s-au conturat doua curente

...asta e normal.
Citat:
in probleme foarte importante aceste doua curente intra in unele contradictii

... e, asta nu mai e normal :).

In fine, asta-i alta discutie.
--------------

Citat:
concluziile sunt stranii pentru tine, nu pentru cei din Biserica.

Mi se pare o evidenta lipsa de consecventa.
Daca refuzi acest tip de document, firesc ar fi sa refuzi, totodata, urmatoarele: cardul bancar, telefonul mobil (mai stii ce-a patit Dudaev?), frecventarea spatiilor cu supraveghere video, validarea abonamentului ratb in autobuz, etc, etc, etc. Plus cele enumerate de Xeno, poze personale pe net, blog-uri, etc.

La urma urmei, asta nu-i cip-ul ala implantat, bu-hu-hu, cel descris in filmele conspirationiste, e un amarit de document care nici macar nu-i obligatoriu.

P.S. Buletin aveti? Ca noi, toata "turma"?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana
Citat:
concluziile sunt stranii pentru tine, nu pentru cei din Biserica.

Mi se pare o evidenta lipsa de consecventa.
Daca refuzi acest tip de document, firesc ar fi sa refuzi, totodata, urmatoarele: cardul bancar, telefonul mobil (mai stii ce-a patit Dudaev?), frecventarea spatiilor cu supraveghere video, validarea abonamentului ratb in autobuz, etc, etc, etc. Plus cele enumerate de Xeno, poze personale pe net, blog-uri, etc.La urma urmei, asta nu-i cip-ul ala implantat, bu-hu-hu, cel descris in filmele conspirationiste, e un amarit de document care nici macar nu-i obligatoriu.P.S. Buletin aveti? Ca noi, toata "turma"?
www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details
cine e Dudaev, ca nu stiu
pasaportul biometric e obligatoriu de la 1 ian. anul asta pt. cei din Bucuresti si ilfovdiferenta intre actele biometrice si cele enumerate de tine este ca primele nu au legatura cu persoana si cu identitatea noastra
de la actele biometrice se ajunge foarte usor la punerea "pecetii" fiindca, nu-i asa, e mai simplu si mai sigur sa introduci in corpul omului un cip, decat sa il pui in niste hartii care se pot pierde, nu?am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Poate ca la altii e altfel :), dar, in cazul meu, telefonul mobil, abonamentul ratb si cardul au destul de mare legatura cu persoana si identitatea mea :))). Pot fi, nu-i asa, urmarita si identificata cu ajutorul lor la fel de bine ca si cu viitorul pasaport.

Care pasaport nu! nu e obligatoriu. Nimeni nu e obligat prin lege sa-si faca pasaport. Sigur, sint consecinte, respectiva persoana nu mai umbla brambura prin lume, dar ce inseamna aceasta mica renuntare in fata satisfactiei de a-si fi pastrat principiile?



Citat:
de la actele biometrice se ajunge foarte usor la punerea "pecetii" fiindca, nu-i asa, e mai simplu si mai sigur sa introduci in corpul omului un cip, decat sa il pui in niste hartii care se pot pierde, nu?

A, asta era. Se ajunge foarte usor la.
Stii, eu incercam sa-mi explic motivul panicii:"La revolutie s-a iesit in strada pentru mult mai putin. Aici e vorba de credinta si demnitatea unui neam intreg."
Deci asta-i raspunsul. Se pierd hirtiile si de aia.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.
cine e Dudaev, ca nu stiu

Un musulman. L-au urmarit ortodocsii prin satelit si l-au casapit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

, esti rautacios, expui neprincipial problema.
Dap, omul vorbea cam mult la mobil, de la asta i s-a tras.(www.adevarul.ro/articole/2004/cecenia-butoiul-cu-pulbere-din-caucaz.html" target="_blank">context )


Altceva.

Citat:
De ce oare noi primii?

Care primii, mai?
Primii la ce?
http://en.wikipedia.org/wiki/Biometric_passport




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.

de la actele biometrice se ajunge foarte usor la punerea "pecetii" fiindca, nu-i asa, e mai simplu si mai sigur sa introduci in corpul omului un cip, decat sa il pui in niste hartii care se pot pierde, nu?



Pfuahahaha Irina...esti leita stra'mamarea care in '70 se aseza imbracata in hainele de mort in fata televizorului ca sa nu rada ala de prezinta stirile de ea ca nu e imbracata frumos.

Acum serios, daca astea sint semnele vremurilor de pe urma mai are rost sa te zbati? Ca tot acolo ajungem odata ce s'a rup prima pecete. Nu e orice tanguire, impotrivire, cracnire ceva de genul :"hai sa tragem de timp ca sa nu ne prinda isus cu paturile nefacute" ?

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput