Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (50)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

anestezia epidurala se monteaza la dilatatie 4.
efectul unei doze dureaza aproximativ 2 ore, dupa care se pune alta doza.

cand mi-a montat anestezia am facut tot ce imi spunea anestezistul. intepatura in coloana a facut-o intre contractii.

eu am ramas cu o amintire foarte placuta despre nasterea cu anestezie, incat sper ca si de data asta sa fie tot la fel.

27+
si Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

despre coboratul burtii...
la andrei burta a inceput sa coboare cam cu 2 saptamani inainte de nastere. mare lucru nu a coborat, ca magarul era mare.
in saptamna dinaintea nasterii am avut zile cu contractii durerose, dar neregulate. medicul mi-a spus ca atunci incepea sa se fixeze capul copilului intre oasele bazinului.

27+
si Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

din seria: ca la noi la nimeni.

ieri bebelina mea s-a intors cu capul in sus.
sper sa revina la sentimente mai bune.

27+
si Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galushca spune:

Florina, despre epidurala, mie la prima sarcina dr mi-a spus contrariul: se pune pana pe la dilatatie 8, nu exact inainte de expulzie, ca nu mai poti impinge.
Am o prietena care tocmai a nascut aici si i-au facut epidurala tarziu, n-a mai putut impinge si a trebuit sa foloseasca dr. forcepsul, ceea ce mi s-a parut o mare prostie din partea medicului. Dupa parerea mea, ar fi trebuit refuzata epidurala, i-a facut mai mult rau si riscul a fost mai mare.

Insa aplicata bine, epidurala se zice ca nu are contraindicatii.

Ciresica, si eu stiu pe cineva care a nascut cu epidurala si totul a decurs bine, in suma fata a fost multumita. Nu a simtit partea cea mai dureroasa a travaliului si a simtit mai putin intens expulzia. Nu si-a simtit picioarele in perioada asta, dar si-a revenit rapid. A facut prolaps hemoroidal insa. Se poate sa fi fost si pentru ca a impins prea mult, nesimtind durerea.

In Ro exista si posibilitatea de a naste in apa cu epidurala, aici nu, trebuie ales. Eu sunt decisa sa nasc la fel ca prima oara, in apa si fara epidurala, ca sa cooperam si eu si bebe cat putem de mult.

Sper sa fie si posibil, ultima data bebita era pozitionata transvers. Am fost la un chiropractician care mi-a indreptat niste oase pe la bazin si trag nadejde sa aiba mai mult loc si sa se intoarca singura, cica se intampla cel mai frecvent.

Va pup si fug la munca

Galusca 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Maria esti tare simpatica. Si la noi mai greu cu somnul, nu prea inteleg unde as mai putea sa pun o perna sub burta, mi se pare ca nu mai incape. Eu am o nesimtire de vezica, nu ma trezesc sa ma duc la pipi (numai cand ma doare de atata nesimtire ma duc ), dar somnul e tot pe bucati fiindca balenuta nu se poate intoarce de pe o parte pe alta in somn. Tre' sa ma sprijin de marginea patului, e o intreaga acrobatie. Ai intrat in concediu?

Lysbeth eu ma inscriu in clubul celor care nu pot sa respire. Cel mai tare ma sufoc daca stau intinsa, nu stiu cum rezista fetele care stau la pat

Nu mai stiu cine a intrebat de radiografie dentara. Si eu sunt cam in aceeasi situatie si am primit un NU categoric. Mie imi ies doua masele de minte, stramb, evident (ar trebui scoase, operate, dar...), si mi-a recomandat dr. eventual sa sug Ospen, care are penicilina. O mai tratez cu indiferenta vreo 2 zile si daca nu se lasa pagubasa o sa iau si Ospen. Nu prea as vrea fiindca in primul trimestru am luat ampicilina din cauza unei infectii urinare.
Oricum, o sa imi inteleg perfect piciul cand o sa planga din cauza dintilor!



Monica Elefantica 32+

CASA LU' BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Galushca

In Ro exista si posibilitatea de a naste in apa cu epidurala, aici nu, trebuie ales. Eu sunt decisa sa nasc la fel ca prima oara, in apa si fara epidurala, ca sa cooperam si eu si bebe cat putem de mult.

Sper sa fie si posibil, ultima data bebita era pozitionata transvers. Am fost la un chiropractician care mi-a indreptat niste oase pe la bazin si trag nadejde sa aiba mai mult loc si sa se intoarca singura, cica se intampla cel mai frecvent.

Va pup si fug la munca

Galusca 33+


Jos palaria! Bafta sa fie totul asa cum iti doresti.
Eu de la usa de acasa o sa strig ca vreau epidurala

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Maria esti tare simpatica. Si la noi mai greu cu somnul, nu prea inteleg unde as mai putea sa pun o perna sub burta, mi se pare ca nu mai incape. Eu am o nesimtire de vezica, nu ma trezesc sa ma duc la pipi (numai cand ma doare de atata nesimtire ma duc ), dar somnul e tot pe bucati fiindca balenuta nu se poate intoarce de pe o parte pe alta in somn. Tre' sa ma sprijin de marginea patului, e o intreaga acrobatie. Ai intrat in concediu?


Monica Elefantica 32+

CASA LU' BEBE


Monica uite perina o pui cam www.kareproducts.com/maternity-cradle-wedge-p-1009.html" target="_blank">asa asta ca sa nu-ti cumperi una speciala ca cea din link, pe urma mai este www.babyworld.co.uk/information/pregnancy/health/sleep_in_pregnancy.asp" target="_blank">"amantul gravidei" si pt alaptat probabil ca stii de perina www.twenga.co.uk/dir-Children,Care-for-newborns,Breast-feeding-cushion" target="_blank">asta. Eu mi-am luat-o pe cea pt alaptat care mi-a fost de folos (pt alaptatul normal si din lateral...nu stiu cum sa explic), apoi o mai sprijineam pe Sophie in ea iar acum o folosesc la spate cand stau la comp

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Eu abia maine ma duc sa imi fac analizele de trim 3... Si la ce spasme musculare am avut azinoapte in somn, cred ca stau perfect cu calciul! Adica NU!!! :(

Oare se poate naste si mai devreme de 32 saptamani?! Nu stiu de ce am feelingul asta tampit... De nastere prematura...

va pup,

28+ Brisees

gia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocufan spune:

fetelor, m-am distrat de minune dar asta numai pt ca ma recunosc in multe dintre simtome

parca in momentul in care am intrat in luna a opta, s-a declansat butonul disconforturilor.

pana acum cateva zile am fost o femeie toleranta, surprinzator de calma (zic cunoscutii )si extrem de dragastoasa cu colegul de camera.

ei, acum ma trezesc certandu-ma cu straini intr-o banca, comentez la greu sefului, ma cert din senin cu sotul (ma cert e un fel de a spune pt ca el nu reactioneaza si asta ma enerveaza chiar mai rau ) ma ratoiesc la mama care incearca biata sa-mi mai dea cate un sfat...

cred ca in primul rand starea mea este cauzata de permanenta durere de coloana. nu pot sta mult nici in fund, nici intinsa, nici in picioare, nici la plimbare

ieri era sa cad pe gheata si acum ma dor rau incheieturile de la figura de balet (balenuta cu tutu )

da, ma chinuie acidul iar de somn ce sa zic, sotul meu de mult se mira ca nu am cearcane negre cred ca de vreo doua luni tot am antrenament

va doresc sanatate multa si bebei sanatosi si cumintei

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana80art spune:

Buna burtici,
Si eu ieri am fost sa-mi fac 4 analize....sumar urina, urocultura, HCG, glicemia....si de la inceputul saptamanii viitoare va trebui sa incep tratamentul cu Zinat pentru stafilococul auriu pe care il posed deocamdata...ca apoi pe 26 ianuarie sa merg la control sa vedem ce face bebita....
Iari am fost toata intoarsa ca a trebuit sa merg cu gaza cea mica la un alt medic pediatru sa vedem ce parere are despre pneumonia ei interstiala cu care ne chinuim de 6 zile sub antibioticul Cedax si cu care se pare ca nu am avut rezultatele asteptate...si a trecut-o pe Klacid...inca vreo 3 zile. Zice ca nu ar fi prins plamanul propriuzis ci doar a coborat pe interstitiu....deci sunt prinse mai mult bronhiile....Ce sa va zic...m-a mai linistit putin....pentru ca e medic foarte bun...si cu o mare experienta in spate....sa speram ca de data asta sa mearga mai bine.....ca am fost terminata zilele trecute ...de aceea nici n-am mai dat pe aici pentru ca am tot fost plecata pentru problema asta....
Pe mine azi m-au tot chinuit niste contractii .....din cauza carora am si intrat in concediu de risc maternal....nu stiu de ce D-nezeu ma tot sacaie....?! Voi aveti astfel de probleme ?
AAAA si apropo de probleme.....eu am si niste mici sangerari nazale....medicul mi-a zis sa nu ma ingrijorez prea tare ....pentru ca nasul e ca o supapa....si e bine ca-si da drumul pe acolo....Nu e in cantitate mare dar e....aproape zilnic....
Va pupic si va doresc multa sanatate....

+ 27 sapt.

Roxana si ingerasul poznas Flaviana(31.08.2004)
http://community.webshots.com/user/roxana80art

Mergi la inceput