O zi in Bucuresti

O zi in Bucuresti | Autor: ni-na

Link direct la acest mesaj

Pe 24 ianuarie sunt in Bucuresti toata ziua si vreau sa i-o ofer fiului meu de 7 ani,si,cum se intampla adeseori cu pomul laudat,am aflat acum ca la Circul Globus e pauza,la Antipa e renovare,la Tadarica e Alba ca Zapada(e cam mare pentru ea)la ZOO am fost.
Va rog sa-mi spuneti ce am mai putea face(avem niste prieteni la care stam,ne pot duce oriunde,insa nu au copii si nu sunt la curent cu asta
Muzeul Tehnic cum este?
Muzeul satului nu prea cred ca l-ar interesa.
Alt muzeu de stiintele naturii in afara de Antipa mai este?
Astept sugestii,as vrea sa-i ofer o zi memorabila.
multumesc

nicoleta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

De ce nu incerci la unul din locurile de joaca ptr copii? au multe optiuni si n-am vazut copii care sa nu se distreze acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Ce fel de locuri de joaca?Eu nu sunt din Bucuresti si n-as vrea sa ratez ziua pentru joaca in mingiute si dat pe tobogan.Asta o putem face si acasa .As vrea ceva la care nu are acces acasa,ceva care sa ii ramana in minte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medin spune:

Daca n-o sa fie o zi friguroasa, ati putea sa va plimbati pur si simplu prin oras, sa-i arati Ateneul Roman, Teatrul National, Universitatea, Casa Poporului, Palatul Regal etc, sa va plimbati pe cateva bulevarde centrale. In felul asta o sa-si faca o impresie despre cum e Bucurestiul. Poti sa-l duci la Muzeul Taranului Roman, care este in Pta Victoriei, in Gradina Botanica sau, de ce nu, in Herastrau.
Oricum, cred ca ceva ceva veti gasi voi sa faceti. Succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Sunt carcotasa?La Casa Poporului a fost deja(acu doi ani cand era nebuneala cu masinile..formula 3)prietenii locuiesc in zona Universitatii si nu a fost incantat de cladiri (va dau un exemplu cel mai mult la Peles i-a placut sala armelor).
E greu ca in Londra l-am dus la muzeul de istorie naturala si tare i-a placut si cand l-am dus apoi la Galati la acvariu nu a fost incantat(ii dau dreptate,dupa ce vezi balena albastra in marime naturala...)
La Muzeul Taranului Roman nu stiu daca ar avea rabdare sa descopere comorile.
N-am fost cu el la teatru adevarat pentru copii(pseudopiesele ce vin in oras nu merita mentionate)sau un circ adevarat.Mai exista vreunul in afara de Globus?
am cam multe pretentii nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

http://www.teatrulioncreanga.ro/spectacol.jsp?id=4

Daca Muzeul tehnic este cel din Parcul Carol, nu-l recomand. Eu am fost acum vreo 2 ani (exista acolo un exponat unic pe care tineam neaparat sa-l vad) si pot declara ca nu am vazut un muzeu mai jalnic in viata mea.

Era foarte frig inauntru, intr-o hala mare erau vreo 3 sobe de care stateau lipite doamnele de la muzeu (biletul a costat ceva de genul 1 RON! - ce pretentii sa ai la banii astia).

Iar hala cea mare era plina cu tot felul de vechituri prafuite, prost etichetate si fara explicatii. Eu am mai gasit cateva exponate interesante, dar nu cred ca un copil de 7 ani ar putea gasi ceva fascinant in acel muzeu.

De asemenea, ai putea incerca sa mergi la un film la un mall (eu mai merg cu copiii prietenilor cateodata) - nu stiu ce filme vor fi pe 24 dar acum sunt in oras Madagascar 2 si Bolt (ambele desene animate). In general filmul la mall+ floricele + o bautura acidulata cu multe chimicale se bucura de un real succes!

Si daca ajungi la un mall, poti intra si la diverta unde in ultima vreme am vazut o multime de carti si ecliclopedii care de care mai atragatoare.

Si poti sa-l mangai si pe dinozaurul Pleo (eu fac asta de fiecare data la diverta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

mai puteti merge la patioar. sint o multime acum, in bd kiseleff, drumul taberei, cismigiu, tineretului, chiar si la mall-ul din baneasa.
cu siguranta veti gasi si patine de inchiriat

mada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

Vis-a-vis de Muzeul Antipa se gaseste Muzeul de Geologie. Este frumos, noi mergem frecvent. Au diverse minerale si cateva exponate cu dinozauri.
De asemenea, stiu ca aveau niste ateliere practice, care durau cam doua ore, timp in care copiilor li se prezenta un subiect apoi erau pusi sa lucreze practic (plastilina, origami, decupat, nisip, pictat) pe marginea subiectului. Noi ne duceam in fiecare sambata doar pentru atelierul respectiv.Intrarea costa 6 lei. Dar da un telefon inainte sa vezi daca mai au atelierele respective.
De asemenea, ai putea sa il duci la Muzeul Taranului Roman. Este langa Muzeul de Geologie. Si daca esti in zona , poti sa il duci la patinoar. Este tot acolo. Au si patine de inchiriat.
O alta idee este sa il duci la cinema la un film 3D. Recomand "Calatorie spre centrul pamantului". Absolut spectaculos.
Muzeul satului este frumos. Cred ca i-ar place. Poti vizita casutele. Este adevarat ca noi mergem vara si copii mai mult se alearga pe aleile respective.
Alta idee ar fi Teatrul Ion Creanga, din Piata Amzei. Vezi ce piesa de teatru gasiti acolo. Este cu actori, nu cu papusi, deci potrivit varstei lui. Poti rezerva biletele telefonic.
Poti sa il mai duci la ultimul etaj din magazinul Unirea, unde exista un loc de joaca pentru copii cu multe jocuri electronice. Eu pe ai mei nu ii mai pot lua de acolo cand ma nimeresc la cumparaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
va dau un exemplu cel mai mult la Peles i-a placut sala armelor

Eu stiu ca vis-a-vis de Spitalul militar in Bucuresti este Muzeul Militar, sper ca nu gresesc...este undeva aproape de Gara de Nord.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

http://www.muzeulmilitar.ro/contact/contact.html

http://www.miculparis.ro/utile/cultura/muzee.html

poate mai gasesti ceva ce crezi ca i-ar placea
distractie placuta


mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Va multumesc.Voi viziona link-urile cu baiatul si in functie de ce va dori,ma voi conforma.

Mergi la inceput