Gravidute prin FIV (31)

Gravidute prin FIV (31) | Autor: Micky2007

Link direct la acest mesaj

Aici ne-am continuat povestea de la aspirante: cap.1;cap.2;cap.3;cap.4; cap. 5;cap.6;cap.7; cap.8; cap.9;cap.10;cap.11; cap.12; cap.13; cap.14;cap.15; cap.16; cap.17; cap.18; cap.19; cap.20; cap.21; cap.22; cap.23; cap.24; cap.25; cap.26; cap.27;cap.28;cap.29; cap.30




Fetelor va doresc sarcini usoare si BB-ici sanatosi!!

Acest nou subiect sa ne tina impreuna unite asa cum eram la aspirante si cum ne vom muta la Mamici prin Fiv

cele mai fericite!!!
cele ce am luptat si am invins!!!



Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei
Doamne, cel care ai zis oamenilor :
" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul"
binecuvantand nasterea de prunci,
arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale,
si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca,
sanatate si putere.
Parinte Ceresc,
Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii,
poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui.
Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru
si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.




vally
Et 22 noiembrie 08, DPN 15 august 2009


KLU1973
Et 23 noiembrie 08, DPN 14 august 2009, FIV Ungaria - Szeged


ayda_m
Et 28 oct 08, DPN 15 iulie 2009, FIV 3 Gynera, dr. Dracea+Dascalescu


Elenada
ET 10 noiembrie 2008, DPN 12 iulie 2009, FIV-Austria -Viena


Moniland
Et 10 noiembrie 08, DPN 07 iulie 2009, ET cu blastocisti, FIV 5 Kinderwunsch Klinic Wels,


ana_p
Et 31 oct 08, DPN x.x. 2009, FIV Gynera, dr. Dracea


nusy
Et 10 oct 08, DPN 30 iunie 2009, FIV Gynera


kineta
Et 3 oct 08, DPN 23 iunie 2009, FIV Giulesti


Buluna
Et 29 sept 08, DPN 22 iunie 2009, FIV, Szeged


Sima1
Et 15 sept 08, DPN 8 iunie 2009, FIV Ungaria, Debrecen


Katykaty
Et 11 sept 08, DPN 04 iunie 2009, FIV, Sibiu


Raloucoutza
ET cu blastocisti - 16 sept 2008, DPN mai/iunie 2009, FIV Gynera (Dracea+Dascalescu)


Micky2007
Et 4 sept 08, DPN 06 mai 2009, FIV Ungaria, Szeged


Bombonique
ET 03 august 2008, DPN 24 aprilie 2009, FIV Wels, Austria, dr Loimer ]


Ennni
ET 17 iunie 2008 DPN 09 martie 2009 , Cluj


amzulica
ET: 16 iunie 2008; DPN: 03 martie 2009 , Giulesti


Ramy 73
ET: 02 iunie 2008; DPN: 19 februarie 2009


BiancaB
ET: 04 iunie 2008; DPN: 19 februarie 2009 ,


[size=3]zisa_Cami
ET: 23 mai 2008; DPN: 09 februarie 2009 , Kaali Szeged


[size=3]@pop@
ET :16 mai 2008: DPN: 06 februarie 2009, Gynera






Linkuri utile:
Calculul datei nasterii,www.ivf.ca/calcu.htm" target="_blank">Calculator sarcina FIV,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe, www.babycenter.com/general/fetaldevelopment/pregnancy/1290794.html" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere, www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina- saptamana cu saptamana, Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere Calcul greutate fat dupa DBP si AC
www.obfocus.com/calculators/gender.htm" target="_blank">Ghiceste sexul dupa varsta implinita a mamei si luna conceptiei


adresa mail comuna: burtici_fiv@yahoo.com
Pt. parola va rog sa-i dati un PM lui Pussi[/red]


Nota:Parola de la adresa de mail o vor primi doar fetele din lista de pe prima pagina, atat cat si


CELULE STEM IN RO:

[size=1]1.CORD BLOOD CENTER RO
Splaiul Independentei Nr. 1/4
400376 Cluj-Napoca, Cluj

Tel: 0264 / 375 010
Fax: 0264 / 587 271
Mobil: 0729 / 146 522
e-mail: romania@cordcenter.com
www.CordBloodCenter.com/ro

2. BIOGENIS
http://www.biogenis.ro/?pag=drw&art=1

3.SPITALUL DE URGENTA PENTRU COPII"L. TURCANU"
CLINICA III PEDIATRIE CENTRUL DE TRANSPLANT MEDULAR
TEL: 295977; 203303 int. 266/ totul cu 0256 prefix
e-mail: cordblood_tm@yahoo.com
www.krio.ro







Micky 21+ +

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Sa avem un capitol doar cu vesti bune, cu copilasi sanatosi !!!!

cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Multumesc fetelor . Vin cu poze, dar numai eu??????

cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Sa dea Dumnezeu un capitol plin de vesti bune de bebelasi sanatosi si de sarcini usoare si nasteri usoare.

elena +11

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sima1 spune:

Valyy felicitari graviduto.Sarcina usoara si la termen

Fetelor durerile de burta sunt normale.Creste uterul,se intind ligamentele ,etc.Mie nu mi s-a dat nospa ci MgB6 pana la 6 pe zi.

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Azi intreb si eu dr. ce e cu durerea asta de burta.
Gravidutelor cu gemenuti, cum stati cu kg?

cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

EU am luat pana acum 6 kg,cred ca este cam mult avand in vedere ca le-am luat in primul trimestru,dar cred ca 2kg sunt doar apa retinuta,de 2 saptamani stationez n-am mai luat nk,este adevarat ca si pofta de mancare este diminuata,mai mult mie sete,cred ca beau peste 2 l/zi.

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raloucoutza spune:

fetelor poate imi spuneti parerea voastra despre celulele stem.
Eu as recolta chiar daca nu e sigura procedura sau pastrarea lor , sau mentinerea lor in siguranta pt ca nu se stie ce va fi mai tarziu...
E ca o asigurare de viata facuta copilasului si nu numai.
Totusi m-ar interesa ca recoltarea si mai ales congelarea sa se faca in Romania, nu sa le duca prin nu stiu ce tara si sa li se piarda urma.

Stie cineva ceva desprer asta? Exista centr si in Bucuresti?

poate imi raspund chiar fetele care au facut asa ceva si daca au timp sa ne scrie toti pasii pe care i-au urmat : de cand au luat legatura cu firma care se ocupa , acte necesare , pana pana la recoltare.

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Raloucutza si noi vrem sa recoltam celule stem la bebei. Noi vrem sa apelam la firma cord blood center http://www.cordcenter.ro/. Au preturi rezonabile as zice ca cele mai rezonabile. Nu iti iau bani garantie si nici in avans. Abia dupa ce verifica daca sangele prelevat e ok iti trimit factura. Se poate plati in 3 rate. Noi avem prieteni care au apelat la ei si au fost foarte multumiti. Firma e din cluj dar din cate stiu depoziteaza celulele in Slovacia. Toate firmele care se ocupa de celule stem lucreaza in orice oras din tara. E si o banca de celule stem in Romania deschisa tot la Cluj parca dar are preturi mari.
Eu sincer am mai mare incredere in banca din Slovacia pt ca au experienta. Cine stie ce se intampla cu astia din Romania sunt abia la inceput daca nu le merge afacerea dau faliment.
In bucuresti din cate stiu nu exista banca de celule stem.

elena +11

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

Pe mine m-au contactat cei de la Cord Blood Center din Cluj.
Intr-adevar sunt aici langa mine, la 2 pasi. Sunt reprezentantii unei firme din Slovacia in Ro.
Voi merge la o discutie preliminara cu ei, sa vad daca ma conving. Ziceau ca sangele se stocheaza/ congeleaza chiar la ei, mai nou. Daca aveti rabdare, zilele viitoare voi merge pana acolo sa vad cum arata laboratoarele, "depozitele", etc. Si eu sunt stresata pe tema asta.
Asteptam si alte pareri!
Eu ma gandeam sa scriu si dr din Austria sa-l intreb ce parere are despre ac problema.

Bq 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Daca ne gandim la ce poti face la ora actuala cu celule stem in Romania raspunsul ar fi ca nu faci mai nimic.
In afara sunt mai avansati si iti sunt deja folositoare. Daca Doamen fereste am ajunge sa avem nevoie de ele cred ca fiecare ar merge si in panzele albe numai sa ai copilul sanatos. Medicina avanseaza cu pasi repezi astfel incat celulele stem se vor folosi in tratarea multor boli.
Noi oricum le recoltam si sincer nu cred ca le voi folosi acolo cel putin asa sper eu dar e bine sa fie acolo in caz de Doammne fereste

Bq daca vorbesti cu cei de la Cord Center poti sa ii intrebi daca au pachete pt gemeni? Please daca poti. Ca pe site nu scriu nimic despre sarcini multiple. Doctorul meu a recoltat la bebelusii lui si mi-a zis ca sunt pachete speciale pt gemeni.

Moniland eu slabesc in loc sa ma ingras. Am ajuns la performanta de a da jos 5 kg. Sper sa nu le faca rau bebeilor. Ieri ziceam eu ca nu mai am greturi si se pare ca situatia s-a schimbat si au revenit in forta. Te astept cu povesti de la eco.

elena +11

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput