Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (64)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

A propos de ce zicea Inais si al meu se ineaca cu bucatele mari din pacate. Stiu ca avem 8 luni si 8 dinti insa daca e bleg ce sa fac, mi-e groaza cand il vad cum se ineaca, vomita, se face tot rosu-verde de fiecare data! I-am luat borcanele pentru 8 luni cu bucatele mari si a trebuit sa i le bag la blender. Stiu ca ar trebui sa insistam insa ma ia cu groaza. Deci sa-i las vreun biscuite din ala tare pe mana , no way! La noi sunt niste biscuiti din orez expandat, organici, fara zahar fara nimic, se topesc in gura, pot fi dati de la 6 luni si cred ca si mai devreme. Abia abia ii mananca si pe aia, si cu aia s-a inecat desi cand ajung in gura se si topesc Stefany biscuitii se numesc Mum-mum si eu i-am gasit la Walmart. Magdone cred ca deja stie de ei. Cred ca o sa manance dat prin blender si la 7 ani!

IN alta ordine de idei, trebuie sa ma mulg! Mi-aduc aminte de primele doua luni cand stateam cu pompa de gat, vorba lui Simonix. Incerc sa nu-i mai dau deloc, sper sa reusesc. Azi la amiaza m-a batut, m-a muscat de maini, m-a tras de par, a ras la mine gales, doar doar i-oi da tzatza, eu nimic! Inca ma dor de mor sfarcurile de la cat m-a muscat azi dimineata ca daca nu m-ar durea n-as fi rezistat si i-as fi dat-o. Cand il vedeam cum venea catre mine cu manutele intinse si-mi prindea sanul intre maini si cauta cu gurita deschisa ca un puisor... Deja ma ia cu melancolie si cu lacrimi

Socrate ce simpatic e Sebastian! Nici eu nu m-as supara pe asa un smecheras care rade la mine!



"If one feels the need of something grand, something infinite, something that makes one feel aware of God, one need not go far to find it. I think that I see something deeper, more infinite, more eternal than the ocean in the expression of the eyes of a little baby when it wakes in the morning and coos or laughs because it sees the sun shining on its cradle." (Vincent Van Gogh)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Laura cum te vopsesti? Tot blonda?



"If one feels the need of something grand, something infinite, something that makes one feel aware of God, one need not go far to find it. I think that I see something deeper, more infinite, more eternal than the ocean in the expression of the eyes of a little baby when it wakes in the morning and coos or laughs because it sees the sun shining on its cradle." (Vincent Van Gogh)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefany_p spune:

Dolores, melancolia asta o sa mai dureze ceva timp, e si normal cred.
biscuitii au vreun gust? si Iustin prefera totul bine blenduit iar daca nu-i place consistenta mancarii o scuipa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefany_p spune:

Reallaura, scumpa, nu fac master, e un certificat, adica un program de un an la o universitate de aici, o specializare in HR. vreau s alucrez tot in domeniul asta...
Doloress...DESS-ul tau in ce domeniu e?
hai mai Nicole...chiar mesteca??..ia sa-l filmezi sa-l vedem si noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Pana la urma am cedat nervos si i-am dat lui tzatza in loc sa iau pompa! E si normal, daca avem de ales, o varianta e mult mai placuta decat cealalta. Dar m-am hotarat sa nu-i mai dau asa, drept suzeta, numai cand se aduna destul lapte, o data, de doua ori maxim pe zi. Sper sa reusesc.
Stefany biscuitii nu au nici un gust. M-am uitat acuma mai bine la ingrediente si au zahar, dar foarte putin, deci au un gust vag dulceag asa. Eu am facut DESS-ul in management in general. Am vrut si eu initial sa fac certificat in Resurse umane, ca in asta am lucrat in tara si cineva m-a sfatuit (prost dupa parerea mea) ca mai bine ma apuc de DESS, ca o sa am mai multe oportunitati. Nu e deloc asa, management am facut in general, cate oleaca din fiecare (conta, resurse umane, marketing, management, etc. ) si deci nu stiu nimic bine, ci totul in mod general. IN fine, asta este... acuma e prea tarziu sa ma apuc de altceva... Mie oricum mi-a placut mult sa fac scoala aici, e total diferita de cea de la noi, ai sa vezi.



"If one feels the need of something grand, something infinite, something that makes one feel aware of God, one need not go far to find it. I think that I see something deeper, more infinite, more eternal than the ocean in the expression of the eyes of a little baby when it wakes in the morning and coos or laughs because it sees the sun shining on its cradle." (Vincent Van Gogh)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Doloress, nu nu stiam de biscuiti, chiar o sa ma uit si eu dupa ei, desi pentru noi inca nu a venit vremea, nu avem nici un dintisor. Hai mai dai un pic de san lui Patrick, dupa cat te-ai chinuit la inceput sa-l alaptezi, nu renunta chiar asa, nu te supara pe mine

Mi se par foarte avansati copiii vostri, cate stiu sa faca, sa mearga de-a busilea, mestece si altele, Olivia mea nu face nimic din astea, doar sta in fundulet. Daca ii pun o jucarie mai departe de ea si vede ca nu ajunge la ea, nu se avanta sa o ia, asteapta sa i-o dau eu ..dar cand ma gandesc la Razvan cum era la varsta asta, ma potolesc si ma gandesc ca asa e ea, mai incet le face pe toate.

Mai e cineva ca noi?

azi am fost din nou la doctor cu ea, mi-a fost si frica sa o scot pe gerul asta, dar ne-am miscat repede din casa in masina si invers. Ne-a spus ca nu are nimic, o fi luat ceva vreun virus, poate de la mine ca si eu am fost racita, poate de la frate-su, cine stie, ma tot gandesc ca Razvan vine cu virusi de la gradi, el nu mai are nimic, ca s-a imunizat de-acum, dar ea cum e mica, le prinde pe toate, ooff ca ne facem noi mari.

Doloress, ce-mi place semnatura ta.

apropo de vopsit parul, eu nu ma mai vopsesc prea curand, ca tocmai mi-am descoperit niste fire de par alb si cine stie in curand o sa fie nevoie neaparat sa ma vopsesc, asa ca vreau sa ma mai bucur de culoarea mea naturala

ma duc si eu la culcare, sper maine sa fie o zi mai buna.

pupici

Magda, mami de Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Neata si o douatrei
Un mic conspect ca tb sa-l imbrac pe david de gradi

Nicole, culmea e ca la art 10(4) din Norme scrie ca pt luna in care s-a nascut copilul se ia in considerare salariul din luna anterioara. Deci oricum ar fi tot nu au nevoie de luna nasterii. Pe mine chiar m-ar avantaja ca am fost in concdiu de odihna in martie si pe aprilie am luat un salariu mare...Totusi m-am saturat de tevatura asta, sa dau iar o adeverinta la semnat, sa treaca iar pe la dir gen...inebunesc numai gindindu-maIn ce-l priveste pe Daviducul tau nu ma mir ca mesteca, el deja papa pasat la furculita de multa vreme...s-a invatat.Bravo!!!
Inais si al meu se inneaca, asa ca nu indraznesc sa-i dau nimic pe mine, insa ii fac biscuitele bucatele si asa il papa
ALex&Sara, eu te inteleg cu scaunul d emasa, e tare neplacut sa stii ca l-ai pus bine si cind ai nevoie de el sa nu mai fie din prostia altora Poate il gasiti totusiAbia astept sa ne povestesti ce ai facut la 3D..Mi-e dor de emotiile alea..
SIs, merci pt faina integralaMai bine-mi faceai tu si biscuitii ca te pricepi mai bine ca mine la dulciuriGlumesc
SOcrate, e scumpel foc Sebi, ce hilizit e el in toate pozele! Sanatate multa tie!
DOloress,m-ai facut s arid de adolescentele voastre, se pare ca in vest fetele sunt mai calite, imi amintesc cind mai mergeam pe la BXl si erau niste fruguri naspa si vint, etc si tipele erau in saldale de vara, in piciorul gol sau fuste de voal, tot asa vinetii de frig, dar rezistau cu brio

Revin

Simona, mami de baieti

David (10 nov 2004)si
Matei (24 aprilie 2008)

www.onetruemedia.com/shared?p=73230cba168c08670e90d4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">MONTAJ
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Doloress si eu voiam sa-ti zic sa nu-l intarci, mai lasa-l sa iesi din iarna...asa la primavara mai iesi afara, mai adoarme in carut, etc, acum ce folositor e sinul mereu in situatii de neliniste.
MIss..nu stiu ce sa zic cu somniferele alea, desi te inteleg perfect..Tu in timpul zilei nu reusesti sa dormi linga bb?? sa rezisti in continuare!!
Andreeap, din cite stiam eu unle sectoare au facut ele tipizat, caci el nu exista ca atare in lege.Iar banii am inteles totusi ca vor intra in 2 luni, iti dai tu seama ca daca ar intra la toate in iulie ar fi un efort bugetar imens?? Ma indoiesc ca prefera efortul asta in loc sa dea rind pe rind ...
Magdone, lasa puiul, ca are ritmul lui..Bucura-te d elinistea asta acum



Simona, mami de baieti

David (10 nov 2004)si
Matei (24 aprilie 2008)

www.onetruemedia.com/shared?p=73230cba168c08670e90d4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">MONTAJ
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Neata si de la mine! Fara cafea ca la mine e 1 noaptea!
Patrick nu vrea sa adoarma fara tzitzi, asa ca stam si ne uitam unii l altii. Magdone cred ca pana la urma o sa-i dau in continuare, si eu tot asa ma gandesc, cat m-am chinuit sa-i dau san si acuma sa renunt, tocmai cand ii place asa tare? Dar vreau sa-i dau strict sa pape, nu mai vreau sa fiu pe post de suzeta. De aceea acuma refuz sa-i dau pentru ca tocmai a supt o gramada, e satul satul si acum vrea numai sa molfaie ca sa adoarma. Ma gandesc ca daca nu incep sa-l invat, nu o sa se invete niciodata (sau ma rog, o sa ajungem sa aiba 2 ani si sa nu poata adormi fara tzatza)
Stai linistita ca nici al meu nu face mai nimic, si eu cand mai citesc pe aici de tot felul de progrese, ma minunez Noi suntem mai inceti. Si al meu e nascut cu o luna inainte de Olivia. Pai in afara sa stea in fundulet nu face nimic altceva. Mai molfaie biscuitele asta care oricum se topeste in gurita. Nici macar nu se intoarce. Lasa ca le-or face ei pe toate. La mine e si ereditar si eu am fost tare slow.

Simonacip uite asa umbla fetele pe-aici, eu mereu ma intreb daca le vad mamele lor cand ies din casa, eu nu le-as lasa. Dar poate si mamele tot la fel se imbraca, mai stii. Eu una de cand incepe frigul nu mai las pantalonii pana in primavara. Desi imi place sa port fuste. Chiar si cele 5 minute din casa pana la autobuz mi s-ar parea de neindurat.



"If one feels the need of something grand, something infinite, something that makes one feel aware of God, one need not go far to find it. I think that I see something deeper, more infinite, more eternal than the ocean in the expression of the eyes of a little baby when it wakes in the morning and coos or laughs because it sees the sun shining on its cradle." (Vincent Van Gogh)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

Neata fetele, sunt matinala. M-am trezit ca in fiecare dimineata sa ii fac sandwichurile sotului sa ii scot hainele (din egoism ca daca se foieste il trezeste pe pisoias dragalas, aka Sebastian)iar daca ma intorc il trezesc eu. Oricum e ceas, tocmai se aude aaaa deci voi fi scurta.

La 3 mergem la medic sa ma vada ca nu se mai poate. Probabil e o infectie ceva. Profit de ocazie sa il vada si pe Sebastian.
Multumim de aprecieri la adresa noastra si a pijamalutelor cu norisori. Ni l-a adus nasul din Germania of course.

Doloress draga mea eu iti spun cum fac eu, am invatat de la o prietena care alapta. Cum a muscat i-a luat tzatza si i-a zis mereu "nu iti dau daca musti" In timp a asociat aia mica si nu mai musca. Asa am facut si eu dar saracu nu vroia sa muste probabil a uitat ce face si mancandu-l gingiutele...dar recunosc ca sunt cam terorizata cand ii dau tzatza. Oricum nu prea mai vrea, ieri a luat decat unul...nici nu mai sunt asa umflati. Sper sa ne intarcam asa usor usor. Eu negociez cu el, uite mami numai un pic daca luam ca sa nu o doara pe mami. Daca i le las asa la vedere mai vine in genunchi mai baga un botic. Dar al meu a fost mereu ciudat, manca ca maimuta pe burta, asa face si acum cateodata. Oricum nu tb sa il mai lasi sa molfaie pe post de suzeta, e mare acum. Eu nu il las nici sa molfaie la tetina de la biberon. Am mancat, nu mai vrem, gata. Avem jucarii de ros.
Cred ca ne iese si al patrulea dintisor in alta ordine de idei.

Cleo esti o draguta ca de obicei. Fetele de la salon sunt disperate dupa Sebastian, nu imi fac griji ca il pun pe celalalt pat si vorbim cu el si e ok. Se uita cam ciudat la Nina si se intreaba ce o fi facand cu mami. Daca vrei sa te programezi eu sunt de la 10:30 vineri, telefonul e 6341801, dar tb sa suni tu, pentru ca tb sa zici ce vrei si anume...stii tu.

Chiar ieri ma uitam pe poze, asa fac mereu cand mai urc pozulii noi, si ma minunam ce am fost si ce am ajuns.
Doamne cat era de mic.....

Daria Ioana vroiam sa iti zic cat de mult mi-a placut ce ziceai de sotul tau. Asa sunt si eu,il iubesc enorm. Chiar scriam inainte de nastere ca nu stiu daca voi putea iubi copilul cat trebuie, daca mai e loc langa dragostea imensa pentru sotul meu. Evident locul nu se imparte, se dubleaza, tripleaza, ii ador pe amandoi, sunt fericita de cate ori zice tata nu are importanta ca nu zice mama, cand il recunosc in gesturi, cand ii vad cum se dragalesc, cum rade in hohote cand vine acasa tati. Este un om extraordinar, ma iubeste si ma sprijina mult. Asta asa, ca tot ma plangeam de el, , dar daca e sa fiu cinstita chiar e singura replica de genul acesta.

Mai revin mai tarziu...aaa vroiam sa zic de biscuiti. Am vazut unele de la Nestle, ati folosit careva? Eu recunosc ca stam prost cu bucatelele, face de zici ca acum vomita. Paine i-am dat si eu asa putin. In schema mea de diversificare zice ca pot sa ii dau mancare de la noi...dar recunosc ca nu am incercat. Vedem si ce discutam azi.

Mergi la inceput